Aktualności Bruksela 2019

Aktualności Bruksela

Tarcza Prywatności UE-USA: szansa czy zagrożenie dla ochrony danych osobowych?

23 października Komisja Europejska przedstawiła trzecie sprawozdanie rocznego raportu dotyczącego funkcjonowania Tarczy Prywatności (Privacy Shield) między Unią Europejską a Stanami Zjednoczonymi.

Priorytety przyszłej KE - Zielony ład w Europie

Wciąż nie wiemy kiedy ukonstytuuje się nowa Komisja Europejska. Proces opóźnia się z powodu odrzucenia przez Parlament Europejski trzech kandydatów - z Węgier, Rumunii oraz Francji. Podczas przesłuchań, europosłowie rozważają nie tylko zgłoszone kandydatury, ale także przypisane im portfolio. Jeśli będą mieli wątpliwości co do struktury nowej Komisji i zakresu obowiązków poszczególnych komisarzy, a były już podnoszone wątpliwości np. wobec portfolio, które przypadło Francji, czyli powierzenia jednemu komisarzowi rynku wewnętrznego oraz obronności, ten proces może się jeszcze bardziej wydłużyć. Możliwe, że nowa KE nie powstanie przed końcem tego roku.

Aktualności Bruksela

Badania i innowacje powinny być priorytetem dla nowego Parlamentu i Komisji

BusinessEurope opublikowało swoje stanowisko pt. „Badania i innowacje w nowym europejskim rozdaniu politycznym". Przedstawiono w nim 30 konkretnych propozycji rozwiązań, które można by wdrożyć w UE, aby zachęcić firmy do inwestowania w badania i innowacje. Rekomendacje są rezultatem przeanalizowania odpowiedzi z ankiety przeprowadzonej wśród krajowych stowarzyszeń biznesowych (takich jak Konfederacja Lewiatan) i wśród 133 firm - zarówno małych, średnich jak i wielkich korporacji.

• 2019-10-22 Aktualności Bruksela

Lewiatan w Brukseli: Europa Środkowo-Wschodnia potrzebuje dialogu społecznego

Capacity building (CB) to budowanie zdolności skutecznego dialogu społecznego (DS) i możliwości jego oddziaływania na procesy społeczne i gospodarcze zachodzące w kraju. Temat ten w odniesieniu do państw członkowskich UE z Europy Środkowo-Wschodniej stał się w ostatnim czasie przedmiotem rosnącego zainteresowania instytucji i organizacji europejskich.

• 2019-10-22 Aktualności Bruksela

Lewiatan w Brukseli: W stronę nowych zasad odpowiedzialności platform

Lewiatan uczestniczy w konsultacjach koncepcji nowego Kodeksu Usług Cyfrowych.

• 2019-10-21 Aktualności Bruksela

Lewiatan w Brukseli - wydarzenia tygodnia

Spotkanie Stałych Przedstawicieli BusinessEurope Podczas spotkania omówiony został dokument dotyczący priorytetów BusinessEurope dla nowej Komisji Europejskiej, pt. „Prosperity. People. Planet". Dyskutowano również o przygotowaniu firm do Brexitu, relacjach handlowych z USA oraz...

• 2019-10-09 Aktualności Bruksela
    Aktualności Bruksela

W Brukseli o przyszłości rynku pracy

W dniach 7-8 października 2019 odbyła się wizyta studyjna w Brukseli ekspertki ekonomicznej Konfederacji Lewiatan dr Soni Buchholtz. Wizyta związana była z uczestnictwem Konfederacji Lewiatan w seminarium organizowanym przez BusinessEurope „Active labour market policies for modern labour markets".

• 2019-10-09 Aktualności Bruksela
    Aktualności Bruksela

BusinessEurope: EU trade unions and employers want ambitious EU industrial strategy

European employers and trade unions are jointly calling on the new European Commission and Parliament for a more proactive and ambitious EU industrial strategy. The European Trade Union Confederation, BusinessEurope, SMEunited and CEEP want to position European industry as a global leader that will responsibly deliver prosperity by creating value for the people and the planet. EU industrial policy must support the creation of more world-leading companies and technologies, able to compete across the globe, able to offer good employment and working conditions in industry and be in line with Europe's climate and environmental commitments and ambitions.

• 2019-10-07 Aktualności Bruksela
    Aktualności Bruksela

BusinessEurope: Gattaz: “We must avoid the collapse of the WTO Appellate Body”

Tomorrow, participants from all over the world will attend the WTO Public Forum 2019 at the World Trade Organisation in Geneva. The WTO is in a highly critical situation as the collapse of the Appellate Body as the cornerstone of the WTO dispute settlement system could already happen in December this year.

• 2019-10-02 Aktualności Bruksela
    Aktualności Bruksela

Brexit – sprawdź, jak się przygotować

Zbliża się termin wystąpienia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Prawdopodobieństwo wyjścia bez umowy z końcem października br. jest bardzo wysokie.
    Czy na pewno zrobiłeś wszystko, aby zminimalizować negatywne skutki dla swojej firmy? Wykorzystaj najbliższe tygodnie na przygotowanie się do bezumownego brexitu!
    Przetestuj stan swojego przygotowania do konsekwencji brexitu za pomocą tzw. checklisty.