Aktualności Bruksela 2019

Nowa Komisja Europejska – zasady, struktura, priorytety

Nowa Komisja Europejska, pod przywództwem Ursuli von der Leyen, ukonstytuuje się najprawdopodobniej 1 listopada. Przewodnicząca oraz 26 komisarzy rozpocznie wówczas pięcioletnią kadencję. Zanim to się stanie, odbędą się wysłuchania kandydatów na komisarzy w Parlamencie Europejskim, podczas których będą musieli odpowiedzieć na pytania odpowiednich komisji PE, dotyczące ich przygotowania do realizacji powierzonego im portfolio.

Szkodliwa licytacja na płacę minimalną w Polsce i w Europie

Okres przedwyborczy sprzyja obietnicom - te zaś pierwszy raz od dawna odnoszą się do sytuacji pracujących. Dyskusję błyskawicznie zmonopolizowała płaca minimalna, a partie ochoczo weszły do licytacji. Poniżej zadajemy kilka pytań, które powinny towarzyszyć refleksji nad rolą płacy minimalnej w polityce społeczno-gospodarczej. Na niektóre z nich odpowiedź jest prosta, inne pozostawimy bez jednoznacznej konkluzji, a w jeszcze innych odpowiedź zależy od światopoglądu. W każdym przypadku należy sprawę potraktować zdecydowanie poważniej niż robią to politycy przed wyborami.

Aktualności Bruksela

Czy Horyzont Europa pomoże zbudować innowacyjną gospodarkę?

W następnym budżecie UE na lata 2021-2027 Komisja Europejska zaproponowała 100 mld euro na badania naukowe i innowacje w ramach programu Horyzont Europa, a Parlament Europejski sugeruje, aby było to nawet 120 mld euro. Ma on zastąpić dotychczasowy program Horyzont 2020. Jednak to jaka ilość środków zostanie przeznaczona ostatecznie na Horyzont Europa zależy teraz od przebiegu negocjacji nad nowymi Wieloletnimi Ramami Finansowymi (WRF) na lata 2021-2027 pomiędzy państwami członkowskimi.

Aktualności Bruksela

Kontrola produktów podwójnego zastosowania – trwają prace nad rozporządzeniem

W związku ze zbliżającymi się trilogami podczas których zostanie dokonany przegląd systemu unijnej kontroli wywozu produktów podwójnego zastosowania, BusinessEurope planuje przygotowanie stanowiska reprezentującego opinie i poglądy europejskich przedsiębiorców, którzy w swej codziennej działalności mają bezpośrednią styczność z produktami objętymi planowaną regulacją.

Usługi cyfrowe pod lupą Komisji Europejskiej

W ciągu 100 dni od ukonstytuowania się nowej Komisji Europejskiej, jak wynika z wypowiedzi jej nowej szefowej, Ursuli von der Leyen, światło dzienne ma ujrzeć projekt nowej regulacji dotyczącej usług cyfrowych.

• 2019-09-17 Aktualności Bruksela

Spotkanie związków branżowych Lewiatana z europosłami w Brukseli

Wyzwania stojące przed biznesem oraz najważniejsze  postulaty polskich firm wobec Parlamentu Europejskiego były tematem spotkania związków branżowych Lewiatana z europarlamentarzystami.

• 2019-09-17 Aktualności Bruksela
    Aktualności Bruksela

BusinessEurope: A solid intellectual property system is key for EU business

Today, BusinessEurope published its priorities for the next institutional cycle in the area of intellectual property (IP). We propose a comprehensive strategy on IP with concrete actions to help IP deliver its well-recognised benefits to companies, citizens and society at large. Intellectual property is a fundamental tool to drive innovation, growth, competitiveness and job creation in Europe.

• 2019-09-13 Aktualności Bruksela

Lewiatan w Brukseli: Przegląd wydarzeń tygodnia

Poniedziałek 9 września - Spotkanie Egelund network W spotkaniu przedstawicieli pracodawców regionu Morza Bałtyckiego uczestniczyła dyrektorka biura Lewiatana w Brukseli, Kinga Grafa. Dyskutowano o priorytetach pracodawców dla kolejnej Komisji Europejskiej, która ukonstytuuje się...

• 2019-09-05 Aktualności Bruksela

Ruszył konkurs na nagrodę Europejskiego Wynalazcy 2020

Zachęcamy do zgłaszania się w konkursie Europejskiego Biura Patentowego.

• 2019-08-26 Aktualności Bruksela

European businesses call on the G7 to end trade tensions

As the Group of Seven prepares to meet in Biarritz, France on 24-26 August, BusinessEurope sends a strong message against trade tensions, in favour of free and open trade, supporting the critical role of the multilateral trading system.