Aktualności Bruksela 2019

• 2019-04-01 Aktualności Bruksela
    Aktualności Bruksela

Chińskie BIZ w Unii Europejskiej: implikacje dla europejskiego biznesu i kształtowania polityki

29 marca odbyła się dyskusja w BusinessEurope nt. chińskich inwestycji w UE, w której udział wziął Adam Dorywalski, ekspert Lewiatana w Brukseli. Do dyskusji zaproszeni zostali również Agatha Kratz z Rhodium Group i Mikko Huotari z Mercator Institute for China Studies, którzy przedstawili rezultaty przeprowadzonego przez nich obszernego badania pt. ‘Chinese FDI in the European Union: 2018 Trends and Impact of New Screening Policies.

• 2019-04-01 Aktualności Bruksela
    Aktualności Bruksela

O europejskim filarze praw socjalnych w EKES-ie

28 marca miało miejsce wysłuchanie publiczne nt. europejskiego filaru praw socjalnych, zorganizowane przez Europejski Komitet Ekonomiczno-Społeczny, w którym udział wzięli Kinga Grafa, dyrektorka biura Konfederacji Lewiatan w Brukseli oraz Adam Dorywalski, ekspert ds. UE.

• 2019-03-29 Aktualności Bruksela

Lewiatan w Brukseli - wydarzenia tygodnia

Kinga Grafa, dyrektorka biura Lewiatana w Brukseli spotkała się 26 marca z grupą dyrektorów biur regionalnych NHO, aby przedstawić działalność Konfederacji Lewiatan w kraju i Brukseli oraz dotychczasową współpracę pomiędzy dwoma federacjami (m. in. w ramach EFNI 2018).

• 2019-03-27 Aktualności Bruksela

Relacja ze spotkania Egelund Network

W dniach 20-21 marca odbyło się spotkanie Egelund Network, czyli nieformalnego zrzeszenia federacji z regionu Morza Bałtyckiego, które należą do BusinessEurope. Głównym tematem tegorocznych dyskusji była konkurencyjność Europy. Konfederację Lewiatan reprezentowała dyrektorka biura w Brukseli Kinga Grafa.

• 2019-03-21 Aktualności Bruksela

Rozpoczyna się szczyt Rady Europejskiej

Dzisiaj rozpocznie się dwudniowy szczyt Rady Europejskiej w Brukseli, na który przyjadą wszyscy szefowie państw i rządów, ciągle jeszcze 28 państw członkowskich UE. Poza kwestią Brexitu, przywódcy będą dyskutować o zwalczaniu dezinformacji w kontekście zbliżających się wyborów europejskich, a także o zmianach klimatu, relacjach z Chinami, unijnej polityce handlowej i przemysłowej oraz o dalszej integracji jednolitego rynku i stworzeniu unii kapitałowej.

• 2019-03-20 Aktualności Bruksela
    Aktualności Bruksela

BusinessEurope statement on Brexit ahead of the European Council meeting on 21-22 March 2019

Brexit day is approaching rapidly and uncertainty is exponentially growing among citizens and businesses

Sesja plenarna Europejskiego Komitetu Społeczno-Ekonomicznego

Lutowa sesja plenarna Europejskiego Komitetu Społeczno-Ekonomicznego dała okazję do debaty z Philem Hoganem, komisarzem ds. rolnictwa i rozwoju obszarów wiejskich na temat WPR oraz Jeanem Claudem Junckerem i innymi gośćmi o roli społeczeństwa obywatelskiego na rzecz idei rEUnaissance. Gościem specjalnym tej części była Greta Thunberg która apelowała, w imieniu swojego pokolenia, o szybkie i bardzo konkretne środki na rzecz klimatu i zrównoważonego rozwoju: „Potrzebujemy nowej polityki, nowej gospodarki. Musimy przestać konkurować i dzielić się zasobami. Nie możecie tylko siedzieć i uważać, że to stanie się samo".

Aktualności Bruksela

Konsultacje Międzynarodowego Związku Pocztowego – stanowisko Konfederacji Lewiatan oraz organizacji biznesowych

Koalicja organizacji biznesowych pod przewodnictwem Konfederacji Lewiatan wzięła udział w konsultach organizowanych przez UPU (Międzynarodowy Związek Pocztowy), wyrażając swoje stanowisko odnośnie międzynarodowego systemu obowiązujących rekompensat za przesyłki pocztowe.

Aktualności Bruksela

Rozporządzenie ePrivacy wciąż wzbudza kontrowersje wśród firm

Mimo wielu wysiłków, jakie Prezydencja Rumuńska włożyła w modyfikację projektu rozporządzenia ePrivacy, wciąż jest ono dalekie od oczekiwań firm, które rozwijają polski i Europejki Jednolity Rynek Cyfrowy. Najnowsze, marcowe wersje projektu budzą zaniepokojenie firm, z uwagi na to, że powstają w oderwaniu od realiów rynkowych, często bez uzasadnienia i głębszej analizy skutków ich wprowadzenia.

Rozporządzenie Platforms-to- Business – finał prac

W oczekiwaniu na finalną, oficjalną wersję rozporządzenia Platforms-to Business, Konfederacja Lewiatan dokonała wstępnej analizy uzgodnionego rozporządzenia. Wynik prac nad regulacją można uznać za jeden z większych sukcesów Konfederacji, który nie byłby możliwy bez współpracy z organami krajowymi i unijnymi, w tym m.in. z Ministerstwem Przedsiębiorczości i Technologii (Departament Gospodarki Elektronicznej), posłem Michałem Bonim oraz dyrektorem Wernerem Stenggiem (Komisja Europejska).