Aktualności Bruksela 2019

Aktualności Bruksela

Rozporządzenie ePrivacy wciąż wzbudza kontrowersje wśród firm

Mimo wielu wysiłków, jakie Prezydencja Rumuńska włożyła w modyfikację projektu rozporządzenia ePrivacy, wciąż jest ono dalekie od oczekiwań firm, które rozwijają polski i Europejki Jednolity Rynek Cyfrowy. Najnowsze, marcowe wersje projektu budzą zaniepokojenie firm, z uwagi na to, że powstają w oderwaniu od realiów rynkowych, często bez uzasadnienia i głębszej analizy skutków ich wprowadzenia.

Rozporządzenie Platforms-to- Business – finał prac

W oczekiwaniu na finalną, oficjalną wersję rozporządzenia Platforms-to Business, Konfederacja Lewiatan dokonała wstępnej analizy uzgodnionego rozporządzenia. Wynik prac nad regulacją można uznać za jeden z większych sukcesów Konfederacji, który nie byłby możliwy bez współpracy z organami krajowymi i unijnymi, w tym m.in. z Ministerstwem Przedsiębiorczości i Technologii (Departament Gospodarki Elektronicznej), posłem Michałem Bonim oraz dyrektorem Wernerem Stenggiem (Komisja Europejska).

Aktualności Bruksela

Unijna strategia przemysłowa i konkurencyjność europejskich firm

W lutym odbyły się już trzecie z kolei Dni Przemysłu (Industry Days) w Brukseli, czyli organizowane przez Komisję Europejską dyskusje pomiędzy biznesem, przedstawicielami instytucji UE i społeczeństwem obywatelskim na temat unijnej polityki przemysłowej i możliwości zwiększenia konkurencyjności sektora wytwórczego w Europie. Ta gałąź gospodarki odpowiada za dwie trzecie eksportu UE i 32 mln miejsc pracy. W tym roku, rozmawiano m. in. o zrównoważonym rozwoju, digitalizacji, inwestycjach i globalizacji. Dni Przemysłu są jednym z elementów ogłoszonej przez Przewodniczącego Junckera w 2017r. strategii (EU Industrial Policy Strategy), która ma wesprzeć europejski przemysł, aby skutecznie korzystał z możliwości funkcjonowania na jednolitym rynku wewnętrznym i był ważnym, globalnym graczem.

• 2019-03-18 Aktualności Bruksela
    Aktualności Bruksela

Bruksela uszczelnia system obiegu tworzyw sztucznych

Regulacje dotyczące tzw. Gospodarki o obiegu zamkniętym (GOZ) tworzą ciągle rozbudowywany, wielowątkowy pakiet dokumentów. W ostatnich trzech latach uzupełniono go o m.in. nowelizację Dyrektywy Wodnej, Pakiet Czterech Dyrektyw Odpadowych, Europejską Strategię na rzecz tworzyw sztucznych (w tym Dyrektywę o plastikach jednorazowego użytku), powiązanie przepisów w zakresie chemikaliów, produktów i odpadów, a także Ramy Monitorowania postępu we wdrażaniu GOZ. W PE finalizowane są prace nad Raportem o zasadach finansowania zrównoważonej gospodarki.

• 2019-03-15 Aktualności Bruksela
    Aktualności Bruksela

Towards a European Defence Skills Strategy – konferencja zorganizowana przez Komisję Europejską w Brukseli

Dzięki wsparciu z programu COSME, w 2018 r. powstało partnerstwo w dziedzinie umiejętności w sektorze obronnym (European Defence Skills Partnership, EDSP). W jego ramach interesariusze, przede wszystkim firmy europejskie, mają wesprzeć KE w przygotowaniu unijnej strategii dotyczącej kompetencji w tym obszarze.

• 2019-03-14 Aktualności Bruksela
    Aktualności Bruksela

Implementation of structural reforms essential to strengthen EU economy

• 2019-03-13 Aktualności Bruksela
    Aktualności Bruksela

Bruksela: No-deal must be off the table now

(Brussels, 13 March 2019)
    We are extremely concerned by the UK Parliament's decision to vote down the withdrawal agreement including the transition period that is essential for business to prepare for Brexit and the future EU-UK relation. With this decision, we are heading towards a disorderly Brexit.

• 2019-03-11 Aktualności Bruksela

Women’s power in politics – dyskusja w Parlamencie Europejskim

Prezydent Henryka Bochniarz wzięła udział w konferencji pt.: „Women's power in politics" zorganizowanej w Brukseli przez Parlament Europejski. Konferencję otworzył przewodniczący PE, Antonio Tajani, podkreślając potrzebę większej obecności kobiet w życiu publicznym. W dyskusji udział wzięli także: Prezydent Chorwacji Kolinda Grabar-Kitarović, komisarz Věra Jourová, posłanka Agnieszka Kozłowska-Rajewicz, jak również przedstawiciele PE, parlamentów narodowych, NGOs, świata akademickiego i mediów.

• 2019-03-08 Aktualności Bruksela

Wydarzenia tygodnia w Brukseli

• 2019-02-28 Aktualności Bruksela

Spotkanie Henryki Bochniarz z Ambasadorem Finlandii

Prezydent Konfederacji Lewiatan Henryka Bochniarz spotkała się dziś z Ambasadorem Finlandii Juha Ottmanem i Pierwszym Sekretarzem Jukka Halkilahti, w towarzystwie Andrzeja Rudki - doradcy Zarządu Lewiatana.