Aktualności Bruksela 2020

• 2020-07-23 Aktualności Bruksela

Budżet UE. Polska mogła uzyskać więcej

• Przywódcy 27 państw członkowskich zatwierdzili wieloletni budżet na lata 2021-2027 i Fundusz Odbudowy, które mają w sumie wynieść 1,824 bln euro. Oznacza to nieznaczną obniżkę wieloletniego budżetu UE (Wieloletnie Ramy Finansowe, WRF) zaproponowanego w lutym br. (a w zasadzie już w maju 2018 r.) przez Komisję Europejską z 1,1 bln euro do 1,074 bln euro i potwierdzenie propozycji z maja br. na rzecz funduszu odbudowy (a dokładnie New Generation EU, NGEU) w kwocie 750 mld euro.
    • W tym drugim przypadku dokonano jednak istotnego przesunięcia środków z pozycji granty na rzecz pożyczek (z proporcji odpowiednio 500-250 na 390-360 mld euro).

• 2020-07-22 Aktualności Bruksela
    Aktualności Bruksela

Unijny Szczyt – nacisk na odbudowę gospodarczą po kryzysie faworyzuje południową Europę kosztem Europy Środkowej

Zakończył się najdłuższy od 20 lat szczyt UE. Przywódcy 27 państw członkowskich zatwierdzili wieloletni budżet na lata 2021-2027 oraz Fundusz Odbudowy, których łączny budżet ma w sumie wynieść 1,82 bln euro.

• 2020-07-21 Aktualności Bruksela
    Aktualności Bruksela

BusinessEurope: Biznes europejski z zadowoleniem przyjmuje porozumienie

Radę Europejską osiągnęła porozumienie w sprawie planu naprawy UE i nowego długoterminowego budżetu UE.

• 2020-07-17 Aktualności Bruksela

BusinessEurope: ważny wyrok Trybunału Sprawiedliwości UE

Wczoraj Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) unieważnił Tarczę Prywatności, międzynarodowy mechanizm przekazywania danych osobowych między UE a USA, orzekając w przełomowej sprawie „Schrems II”.

• 2020-07-16 Aktualności Bruksela

EKES zaopiniował projekty Komisji Europejskiej

Europejski Komitet Ekonomiczno-Społecznych przygotował opinie dotyczące opublikowanych przez Komisję Europejską projektów, które będą dyskutowane na rozpoczynającym się jutro szczycie unijnym. Propozycje KE oceniono pozytywnie i zaapelowano o ich jak najszybsze wdrożenie.

• 2020-07-15 Aktualności Bruksela

Oświadczenie Jacka Krawczyka, członka EKES

Oświadczenie Jacka Krawczyka, członka Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego, przewodniczącego Grupy Pracodawców, kandydata Grupy na Przewodniczącego Komitetu w następnej kadencji, wiceprezydenta Konfederacji Lewiatan

• 2020-07-15 Aktualności Bruksela
    Aktualności Bruksela

BusinessEurope: Potrzeba porozumienia w sprawie unijnego bodźca naprawczego

W piątek 17 i sobotę 18 lipca przywódcy UE spotkają się w Brukseli, aby negocjować unijny plan naprawy gospodarczej i nowy długoterminowy budżet UE mający na celu pobudzenie wzrostu i zatrudnienia po kryzysie COVID-19.

• 2020-07-14 Aktualności Bruksela
    Aktualności Bruksela

Komisja Europejska zwraca uwagę na niezgodność zakazu reklamy aptek z prawem UE

• W ostatnich dniach Komisja Europejska wystosowała do naszego rządu uzasadnioną opinię w sprawie ograniczeń dotyczących reklamy aptek.
    • To kolejny etap procedury o naruszenie prawa UE. Jeśli rząd nie usunie uchybienia, wówczas sprawa zostanie skierowana do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE).

• 2020-07-10 Aktualności Bruksela

Najnowszy komunikat Komisji Europejskiej dotyczący Brexitu

Wycofanie się Zjednoczonego Królestwa z dorobku prawnego UE, rynku wewnętrznego i unii celnej z końcem okresu przejściowego nieuchronnie stworzy bariery w handlu i wymianach transgranicznych, z którymi obecnie nie musimy się mierzyć. Stanie się tak nawet w przypadku, gdy Unia Europejska i Zjednoczone Królestwo zawrą bardzo ambitne partnerstwo obejmujące wszystkie obszary uzgodnione w Deklaracji Politycznej do końca 2020 r.

• 2020-07-09 Aktualności Bruksela
    Aktualności Bruksela

Zatwierdzenie Pakietu Mobilności I niekorzystne dla polskiego i europejskiego sektora transportu

Pomimo licznych apeli Konfederacji Lewiatan i naszego członka TLP, a także pozostałych 9 federacji pracodawców z różnych państw UE, w tym niemieckiego BDI i litewskiego LPK, wczoraj podczas głosowania późno w nocy w Parlamencie Europejskim, odrzucono wszystkie korzystne poprawki i zatwierdzono Pakiet Mobilności I. Dla przypomnienia nie jest to jeden, a trzy akty prawne, które ze względu na decyzję polityczną były procedowane i negocjowane razem właśnie jako Pakiet: rozporządzenie o dostępie do zawodu i rynku; rozporządzenie o czasie prowadzenia pojazdu, czasie odpoczynku i tachografach; dyrektywa o egzekwowaniu przepisów i delegowaniu kierowców w transporcie drogowym.