Zamknij X

INFORMACJA DOTYCZĄCA PLIKÓW COOKIES:

Ten serwis stosuje pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Aktualności Bruksela 2021

 • 2021-09-21 Aktualności Bruksela
  Aktualności Bruksela

  Czy polskie firmy dostaną pieniądze z KPO? Odpowiada Europoseł Jan Olbrycht

  Krajowy Plan Odbudowy był tematem spotkania Konfederacji Lewiatan z Janem Olbrychtem. Europoseł przedstawił firmom członkowskim obecną sytuację związaną z KPO. Polski rząd przesłał dokument do Komisji Europejskiej już na początku maja. Jan Olbrycht potwierdził medialne spekulacje, że powodem wstrzymania akceptacji planu odbudowy przez Komisję jest kwestia nieprzestrzegania zasad praworządności przez Polskę.

 • 2021-09-15 Aktualności Bruksela
  Aktualności Bruksela

  Orędzie von der Leyen o stanie UE – komentarze biura Lewiatana w Brukseli

  Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen wygłosiła w środę orędzie o stanie Unii Europejskiej. Przemówienie było pełne zaangażowania, ale zabrakło w nim konkretów w sprawach dot. gospodarki i jednolitego rynku - podsumowują eksperci z biura Lewiatana w Brukseli.

 • 2021-09-02 Aktualności Bruksela
  Aktualności Bruksela

  Układy zbiorowe w UE - weź udział w dyskusji

  Obserwatorium Rynku Pracy EKES (Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego) organizuje publiczne wysłuchanie dotyczące praktyki stosowania układów zbiorowych w krajach o niskim uzwiązkowieniu.

   

 • 2021-07-27 Aktualności Bruksela
  Aktualności Bruksela

  Komisja Europejska przygotowuje nowe przepisy dotyczące bezpieczeństwa produktów

  Już w przyjętym w listopadzie 2020r. przez Komisję Europejską programie na rzecz konsumentów wskazano na kluczowe obszary, które powinny stać się priorytetem dla europejskiej polityki konsumenckiej w najbliższych latach. To m.in.: wzmocnione ekologiczne podejście, bezpieczeństwo cyfrowe, ochrona słabszych uczestników rynku oraz zacieśnienie współpracy międzynarodowej.

 • 2021-07-27 Aktualności Bruksela
  Aktualności Bruksela

  Horyzont Europa szansą dla polskich firm

  Program ramowy Horyzont Europa (następca Horyzontu 2020) to najważniejszy unijny program finansujący badania naukowe i innowacje w latach 2021-2027. Budżet programu to 95,5 mld euro. Czym różni się od swojego poprzednika i kto może z niego skorzystać? Wyjaśniam szczegóły.

 • 2021-07-27 Aktualności Bruksela
  Aktualności Bruksela

  UE chce uregulować cyfryzację ochrony zdrowia

  Cyfryzacja jest jednym z globalnych trendów, który realnie zmienia codzienność w wielu obszarach funkcjonowania społeczeństwa. Jednym z tych obszarów jest ochrona zdrowia, która w ostatnich latach mocno się zmieniła. W związku z pandemią COVID-19 proces cyfryzacji i badań naukowych mocno przyśpieszył. Cyfryzacja powoduje postęp i wprowadza wiele ułatwień w medycynie, ale może też tworzyć ryzyka. Jakie? Np. te dotyczące prywatności.

 • 2021-07-26 Aktualności Bruksela
  Aktualności Bruksela

  Czy partnerska współpraca UE i Szwajcarii jest możliwa?

  Szwajcaria jest czwartym po Chinach, USA i Wielkiej Brytanii parterem handlowym Unii Europejskiej. Relacje UE-Szwajcaria utrudniają jednak niedopasowane do szybko zmieniającej się rzeczywistości umowy dwustronne jak i neutralność Szwajcarii, która w określonych przypadkach przypomina wręcz izolacjonizm. 

 • 2021-07-22 Aktualności Bruksela
  Aktualności Bruksela

  Ważne dyskusje w Obserwatorium Rynku Pracy przy EKES

  Od nowego mandatu Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego (EKES) przewodniczę Obserwatorium Rynku Pracy, które przynależy do Sekcji Rynku Pracy, Spraw Społecznych i Obywatelskich - pisze Lech Pilawski, Doradca Zarządu Konfederacji Lewiatan. Podczas majowego spotkania obserwatorium odbyło się wysłuchanie na temat sektorów o niskich płacach: gastronomii, hoteli, turystyki, usług socjalnych, sprzątania, kultury, handlu. To była dobra debata i dyskusja - dodaje Lech Pilawski.

 • 2021-07-16 Aktualności Bruksela
  Aktualności Bruksela

  Przedstawiciele branży farmaceutycznej rozmawiali z urzędnikami KE i Stałego Przedstawicielstwa RP przy UE

  Przedstawiciele Polskiego Związku Pracodawców Przemysłu Farmaceutycznego (PZPPF) spotkali się 15 lipca br. z urzędnikami Komisji Europejskiej z Dyrekcji Generalnej ds. Zdrowia i Bezpieczeństwa Żywności oraz z urzędnikami Stałego Przedstawicielstwa RP przy UE z Wydziału Ekonomiczno-Handlowego. Rozmowy dotyczyły komponentu zdrowotnego w Krajowym Planie Odbudowy (KPO), roli Polski w zwiększaniu niezależności Europy w zakresie produkcji substancji czynnych (API), a także unijnej strategii farmaceutycznej. Spotkania zorganizowało biuro Konfederacji Lewiatan w Brukseli.

 • 2021-07-16 Aktualności Bruksela
  Aktualności Bruksela

  Horyzont Europa szansą dla polskich firm. Spotkanie z Agatą Janaszczyk

  Biuro Konfederacji Lewiatan w Brukseli 14 lipca br. zorganizowało spotkanie dla firm członkowskich z Agatą Janaszczyk, radcą ds. badań naukowych ze Stałego Przedstawicielstwa RP przy UE w Brukseli. Spotkanie dotyczyło unijnego programu na badania i innowacje Horyzont Europa. Zostało ono uroczyście otwarte przez wicedyrektorkę Lewiatana Marzenę Chmielewską oraz poprowadzone przez Adama Dorywalskiego, eksperta ds. UE w Biurze Lewiatana w Brukseli.