Zamknij X

INFORMACJA DOTYCZĄCA PLIKÓW COOKIES:

Ten serwis stosuje pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Zwykła procedura legislacyjna

Trzy instytucje są zaangażowane w prace nad ostatecznym tekstem propozycji legislacyjnej: odpowiednia Dyrekcja Generalna (DG) Komisji, Grupa Robocza w Radzie Unii Europejskiej oraz odpowiednia komisja Parlamentu Europejskiego. Na tym etapie, w Brukseli  najważniejszy jest bliski kontakt z Parlamentem Europejskim, w tym z posłem sprawozdawcą i posłami cieniami. To za ich pośrednictwem można zgłosić swoje poprawki do proponowanego tekstu.  Strona rządowa reprezentowana jest przez pracowników Stałego Przedstawicielstwa RP przy UE. Uwaga!  Na tym etapie  procesu legislacyjnego pracujemy nad konkretnym tekstem, zatem możliwość wpływu na kwestie podstawowe jest zdecydowanie bardziej ograniczona niż na etapie przedlegislacyjnym .

Co można zrobić?

  • Przedstawić stanowisko i zgłosić propozycje poprawek do zaangażowanych w prace legislacyjne eurodeputowanych (Bruksela)
  • Przedstawić stanowisko i zgłosić propozycje poprawek właściwej osobie w Stałym Przedstawicielstwie RP przy UE (Bruksela)
  • Przedstawić stanowisko i zgłosić propozycje poprawek przedstawicielowi kraju sprawującego Prezydencję UE (Bruksela)
  • Przedstawić stanowisko i zgłosić propozycje poprawek właściwej osobie w odpowiednim Ministerstwie (Warszawa)
  • Zorganizować debatę/seminarium z udziałem eurodeputowanych zaangażowanych w prace nad propozycją legislacyjną - najlepiej na samym początku prac w Parlamencie (Bruksela)
  • Utrzymywać kontakt z właściwą DG w Komisji Europejskiej, w szczególności w trakcie trilogów (negocjacji międzyinstytucjonalnych)