• 2016-02-24 Aktualności Bruksela
    Aktualności Bruksela

Konferencja dotycząca transportu drogowego w Brukseli

Zapraszamy do udziału w spotkaniu Road Transport Conference.

• 2016-02-22 Aktualności Bruksela
    Aktualności Bruksela

Komisja Europejska poprawi legislację z pomocą biznesu

Uproszczenie i zmniejszanie niepotrzebnych regulacji dzięki dokładnej weryfikacji obowiązującego prawa i bardziej restrykcyjnemu podejściu do tworzenia nowego - to główne założenia jednego z najważniejszych priorytetów Komisji Europejskiej, jakim jest szeroko pojęta zasada lepszego stanowienia prawa (tzw. Better Regulation). Program sprawności i wydajności regulacyjnej REFIT (tzw. Regulatory Fitness and Performance Program) jest narzędziem służącym KE do podejmowania konkretnych działań poprzez prowadzenie ocen skutków, ocen retrospektywnych i konsultacji z zainteresowanymi stronami.

• 2016-02-18 Aktualności Bruksela
    Aktualności Bruksela

EKES podpisał rezolucję w obronie strefy Schengen

17 lutego br. EKES przyjął rezolucję wspierającą porozumienie z Schengen. Przedstawiciele komitetu są zaniepokojeni traktowaniem porozumienia jako kozła ofiarnego w kwestii kryzysu na europejskich granicach.

• 2016-02-17 Aktualności Bruksela

21 organizacji biznesowych z Europy za pozostaniem Wielkiej Brytanii w UE

Liderzy organizacji reprezentujących w sumie 2,5 miliona unijnych pracodawców, w tym Konfederacja Lewiatan, podpisali list otwarty na rzecz pozostania Wielkiej Brytanii w Unii Europejskiej.

• 2016-02-12 Aktualności Bruksela

Przesłuchanie w PE, EMISSIONS TRADING SYSTEM - ETS

• 2016-02-05 Aktualności Bruksela

Wybrane plany Komisji Europejskiej do końca pierwszego półrocza

Nowy rok rozpoczął się już na dobre. Widać to także w planie prac Komisji Europejskiej na najbliższe półrocze. Przedstawiamy listę najważniejszych z punktu widzenia firm tematów, którymi będą zajmować się komisarze. To cenne wytyczne, które pomogą zaplanować pracę nad ewentualnymi stanowiskami. Zachęcamy firmy członkowskie do zapoznania się z kalendarzem prac i sygnalizowania tematów dla Państwa istotnych w brukselskim biurze Konfederacji Lewiatan.

Aktualności Bruksela

Komisja Europejska konsultuje projekty z przedsiębiorcami

Wkrótce mija termin zgłoszenia opinii w istotnych z punktu widzenia przedsiębiorców tematach. Poniżej przedstawiamy pełną listę konsultacji począwszy od tych, których termin upływa najszybciej. Państwa uwadze polecamy szczególnie konsultacje dotyczące oceny i modernizacji ram prawnych dla egzekwowania praw własności intelektualnej, konsultacje w sprawie funkcjonowania rozporządzenia o sprzedaży na aukcji w ramach systemu handlu przydziałami emisji gazów cieplarnianych we Wspólnocie (EU ETS) oraz wytyczne dotyczące metodologii prowadzenia sprawozdawczości niefinansowej.

Wydarzenia w Brukseli

Przedstawiamy listę najważniejszych wydarzeń w Brukseli w ostatnich tygodniach oraz kalendarium nadchodzących spotkań i konferencji istotnych z punktu widzenia przedsiębiorców.

List biznesu w sprawie porozumienia Safe Harbor

Amerykańska Izba Handlowa, DIGITALEUROPE i Information Technology Industry Council (ITI) podpisały wspólnie list wzywający liderów Unii Europejskiej i Stanów Zjednoczonych do szybkiego przyjęcia kompleksowego i trwałego porozumienia w sprawie transatlantyckiego transferu danych.

Newsletter Europejski - luty 2016

Jednym z najważniejszych - choć nieoptymalnych z punktu widzenia biznesu - efektów styczniowych prac legislacyjnych było orzeczenie Trybunału Sprawiedliwości UE w sprawie Safe Harbor, czyli międzynarodowego transferu danych. W zaproponowanej formie powoduje ono niepewność firm i osób indywidualnych co do obowiązków dotyczących przesyłania danych i ich bezpieczeństwa. Biznes postuluje jak najszybsze zakończenie dalszych negocjacji, zaproponowanie rozsądnych rozwiązań i okresów przejściowych.