Zamknij X

INFORMACJA DOTYCZĄCA PLIKÓW COOKIES:

Ten serwis stosuje pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Aktualności Bruksela

 • 2017-01-31 Aktualności Bruksela
  Aktualności Bruksela

  Czy pakiet usługowy zniesie bariery na unijnym rynku usług?

  10 stycznia br. Komisja Europejska przedstawiła projekt pakietu usługowego, który ma na celu zlikwidowanie barier w świadczeniu usług na rynku unijnym. Usługi reprezentują 2/3 unijnej gospodarki; ok. 90% nowych miejsc pracy powstaje właśnie w tym sektorze. Gabinetem wiodącym dla pakietu był gabinet komisarz Elżbiety Bieńkowskiej. 

 • 2017-01-31 Aktualności Bruksela
  Aktualności Bruksela

  Europejski Fundusz na rzecz Inwestycji Strategicznych 2

  W Parlamencie Europejskim (PE) trwają prace nad rozporządzeniem mającym umożliwić wydłużenie okresu obowiązywania Europejskiego Funduszu na rzecz Inwestycji Strategicznych. EFIS to instrument, który początkowo przewidziany był na 3 lata. W listopadzie 2016 r. Komisja wystąpiła o przedłużenie czasu trwania EFIS do końca 2020 roku i zwiększenie całkowitego poziomu inwestycji z 315 mld euro do co najmniej pół biliona euro. Zostali już wyznaczeni posłowie sprawozdawcy odpowiedzialni za raport „EFIS 2" - są to ci sami deputowani, którzy zajmowali się pierwszą „edycją" EFIS. Prace w PE nad tym projektem rozporządzenia mogą zakończyć się w maju br. i jest szansa na to, iż rozporządzenie zostanie ostatecznie przyjęte w lecie.

 • 2017-01-31 Aktualności Bruksela
  Aktualności Bruksela

  Czy Brexit będzie „czystym odcięciem"?

 • 2017-01-31 Aktualności Bruksela
  Aktualności Bruksela

  Styczeń w Brukseli

 • 2017-01-31 Aktualności Bruksela
  Aktualności Bruksela

  Parlament Europejski: wybory władz i koniec wielkiej koalicji

  17 stycznia br. Antonio Tajani, członek centroprawicowej Grupy Europejskiej Partii Ludowej (EPP, jej polski członek to Platforma Obywatelska), został wybrany na Przewodniczącego PE.

 • 2017-01-31 Aktualności Bruksela
  Aktualności Bruksela

  Newsletter europejski - luty 2017

  Obyś żył w ciekawych czasach... Sytuacje, które jeszcze kilka lat temu wydawałyby się niemożliwe - Brexit, początek „cesarstwa" Donalda Trumpa w USA czy brak stałej koalicji w Parlamencie Europejskim - dziś są rzeczywistością.

  W tym kontekście jedne z najważniejszych z perspektywy Brukseli wydarzeń w styczniu to wystąpienie Theresy May na temat Brexit oraz wybory Przewodniczącego PE. Wystąpienie brytyjskiej premier nie ma precedensu: do tej pory żaden przedstawiciel władz kraju członkowskiego UE nie deklarował chęci rezygnacji ze swobody przemieszczania się osób. Deklaracja May jest tym bardziej szokująca, że nie tylko podważa jedną z czterech fundamentalnych swobód UE (przemieszczania się osób, kapitału, usług i towarów), ale dowodzi, że jest ona gotowa na straty ekonomiczne wynikające z realizowania tego planu.

 • 2017-01-19 Aktualności Bruksela
  Aktualności Bruksela

  Jak polski biznes wspiera circular economy?

  BusinessEurope uruchamia platformę, na której firmy będą mogły przedstawiać swoje osiągnięcia (i napotykane przeszkody) w budowaniu circular economy*.

 • 2017-01-19 Aktualności Bruksela
  Aktualności Bruksela

  EFIS 2 - szansa na zwiększenie poziomu inwestycji w Europie

  W Parlamencie Europejskim (PE) trwają prace nad rozporządzeniem mającym umożliwić wydłużenie okresu obowiązywania Europejskiego Funduszu na rzecz Inwestycji Strategicznych. EFIS to instrument, który początkowo przewidziany był na 3 lata, ale w listopadzie 2016 r. Komisja wystąpiła o przedłużenie czasu trwania EFIS do końca 2020 roku i zwiększenie całkowitego poziomu inwestycji z 315 mld euro do co najmniej pół biliona euro.

 • 2017-01-16 Aktualności Bruksela
  Aktualności Bruksela

  17 stycznia wybór przewodniczącego Parlamentu Europejskiego

  Tym razem wybory Przewodniczącego PE mogą dostarczyć wielu emocji. Są możliwe nawet cztery rundy!

 • 2017-01-11 Aktualności Bruksela
  Aktualności Bruksela

  Pakiet usługowy - wreszcie!

  Komisja Europejska przedstawiła 10 stycznia b.r. projekt pakietu usługowego, mający na celu zlikwidowanie barier w handlu usługami. Pakiet ma ułatwić przedsiębiorcom i wykwalifikowanym specjalistom świadczenie usług na rzecz klientów w całej UE.

Przejdź do archiwum