BusinessEurope o reformach w Europie

2 marca br. BusinessEurope opublikowało Reform Barometer, doroczne badanie na temat reform wdrażanych w Europie i ich efektywności.

Aktualności Bruksela

Seminarium: rewizja dyrektywy o delegowanych pracownikach oczami pracodawców

Konfederacja Lewiatan zorganizowała 16 marca br. konferencję dotyczącą rewizji dyrektywy o delegowaniu pracowników (Revision of posting directive - it is not only about posting and workers... Facts and myths) w siedzibie Stałego Przedstawicielstwa RP w Brukseli.

Szczyt Partnerów Społecznych w Rzymie

• 2017-03-07 Aktualności Bruksela

Newsletter europejski - marzec 2017

W tym miesiącu Newsletter jest trochę opóźniony - czekaliśmy na opublikowanie przez Komisję Europejską Białej Księgi na temat przyszłości Europy (1 marca) oraz pierwsze reakcje na zawarte w niej propozycje (2-3 marca). Księga to ważny dokument: Komisja wskazuje w nim na konieczność zmian w funkcjonowaniu UE i rozpoczyna debatę na temat jej przyszłości (perspektywa do 2025 roku).

• 2017-03-07 Aktualności Bruksela

Rozmowy o Europie wielu prędkości

Niebezpieczny dla Polski scenariusz rozwoju UE nabiera tempa. 1 marca br. opublikowane zostały propozycje Komisji Europejskiej co do przyszłości UE27. Jeaun-Claude Juncker, Przewodniczący Komisji Europejskiej, nie krył swego poparcia dla opcji nr 3, czyli Unii dopuszczającej wzmocnioną współpracę w wybranych dziedzinach. Poparli go ministrowie spraw zagranicznych Niemiec i Francji, którzy tego samego dnia ogłosili, że tę opcję będą forsowali na szczycie w Rzymie, 25 marca br. Przychylnie wypowiedział się na ten temat także premier Malty, sprawującej obecnie Prezydencję UE.

Kalendarium nadchodzących wydarzeń - marzec 2017

Aktualności Bruksela

Konieczne działania dla obrony konkurencyjności firm europejskich

20 lutego br. ministrowie ds. europejskich, przemysłu, badań i pokrewnych obszarów spotkali się w Brukseli, żeby uzgodnić zasady współpracy w zakresie wzmacniania ochrony konsumenta na wspólnym rynku. Dyskutowali także o konkretnych działaniach nastawionych na wsparcie start-upów i wzmacnianie ich możliwości rozwoju oraz prowadzenia biznesu na wspólnym rynku.

Konsultacje społeczne w Komisji Europejskiej - marzec 2017

Wkrótce mija termin zgłoszenia opinii w istotnych z punktu widzenia przedsiębiorców tematach. Poniżej przedstawiamy listę konsultacji w porządku alfabetycznym (poszczególne obszary tematyczne) - i zgodnie z datą końca konsultacji (wew. danego obszaru). Zachęcamy do udział w konsultacjach, co umożliwi włączenie się w proces tworzenia prawa UE już na wstępnym jego etapie.

Aktualności Bruksela

Dyskusja o delegowaniu pracowników trwa...

W Brukseli panuje zgoda, że do wyborów majowych w Francji, a może nawet jesiennych w Niemczech, temat rewizji dyrektywy o pracownikach delegowanych nie będzie poruszany w świetle jupiterów - dotyczy to w szczególności politycznego kontekstu dyskusji. Trwa natomiast dyskusja ekspertów i praktyków, którzy starają się wskazać  słabe punkty proponowanych zmian.

Luty 2017 w Brukseli