60. rocznica podpisania Traktatów Rzymskich i rozważania o przyszłości Europy

Wszystkie drogi prowadzą do Rzymu... Miasto to jest także bardzo istotne w historii integracji europejskiej: 25 marca 1957 roku podpisano tam dwie umowy międzynarodowe: traktat ustanawiający Europejską Wspólnotę Gospodarczą i traktat ustanawiający Europejską Wspólnotę Energii Atmowej (Euratom). Sygnatariuszami była Francja, Republika Federalna Niemiec, Włochy, Belgia, Holandia i Luksemburg. Uroczystość mała miejsce w sali Horacjuszy i Kuriacjuszy w Palazzo dei Conservatori na Kapitolu w Rzymie. W marcu 2017 r. Rzym przygotowuje się do hucznych obchodów 60. rocznicy tego wydarzenia.

Aktualności Bruksela

Kompleksowa umowa gospodarczo-handlowa (CETA)

15 lutego br. Parlament Europejski zagłosował za ratyfikacją CETA - negocjowanym siedem lat porozumieniem handlowym między UE a Kanadą. Opowiedziała się za nim zdecydowana większość europosłów (408 głosów, co stanowi 59% wszystkich) przy 254 głosach sprzeciwu (odpowiednio 37%) i 33  wstrzymujących się (odpowiednio 5%). Wśród grup politycznych popierających (prawie) jednogłośnie CETA znalazły się EPP, ALDE i ECR; grupa S&D była podzielona: 2/3 jej posłów głosowało za ratyfikacją porozumienia, 82% eurodeputowanych głosowało zgodnie z linią swej grupy politycznej.

Przyszłość Unii Europejskiej wg Białej Księgi Junckera

Komisja Europejska przedstawiła pięć opcji rozwoju Unii Europejskiej do 2025 roku. Z punktu widzenia Polski najlepszy byłby ten zakładający, że UE robi mniej, ale efektywniej. Najgorszy wariant to Europa wielu prędkości - uważa Konfederacja Lewiatan.

• 2017-02-22 Aktualności Bruksela

Powstał zespół ds. Brexit w BusinessEurope

W BusinessEurope powstał Zespół ekspercki ds. Brexit. 21 lutego br. odbyło się pierwsze spotkanie zespołu, przedstawiciele Konfederacji Lewiatan brali w nim udział.

• 2017-02-01 Aktualności Bruksela

Delegowanie pracowników - głos think tanków w PE

Konsultacje społeczne w Komisji Europejskiej - luty 2017

Wkrótce mija termin zgłoszenia opinii w istotnych z punktu widzenia przedsiębiorców tematach. Poniżej przedstawiamy listę konsultacji w porządku alfabetycznym (poszczególne obszary tematyczne) - i zgodnie z datą końca konsultacji (wew. danego obszaru). Zachęcamy do udział w konsultacjach, co umożliwi włączenie się w proces tworzenia prawa UE już na wstępnym jego etapie.

Kalendarium nadchodzących wydarzeń - luty 2017

Aktualności Bruksela

Europejski Filar Praw Społecznych - jakie zmiany czekają biznes?

Aktualności Bruksela

Czy pakiet usługowy zniesie bariery na unijnym rynku usług?

10 stycznia br. Komisja Europejska przedstawiła projekt pakietu usługowego, który ma na celu zlikwidowanie barier w świadczeniu usług na rynku unijnym. Usługi reprezentują 2/3 unijnej gospodarki; ok. 90% nowych miejsc pracy powstaje właśnie w tym sektorze. Gabinetem wiodącym dla pakietu był gabinet komisarz Elżbiety Bieńkowskiej.

Europejski Fundusz na rzecz Inwestycji Strategicznych 2

W Parlamencie Europejskim (PE) trwają prace nad rozporządzeniem mającym umożliwić wydłużenie okresu obowiązywania Europejskiego Funduszu na rzecz Inwestycji Strategicznych. EFIS to instrument, który początkowo przewidziany był na 3 lata. W listopadzie 2016 r. Komisja wystąpiła o przedłużenie czasu trwania EFIS do końca 2020 roku i zwiększenie całkowitego poziomu inwestycji z 315 mld euro do co najmniej pół biliona euro. Zostali już wyznaczeni posłowie sprawozdawcy odpowiedzialni za raport „EFIS 2" - są to ci sami deputowani, którzy zajmowali się pierwszą „edycją" EFIS. Prace w PE nad tym projektem rozporządzenia mogą zakończyć się w maju br. i jest szansa na to, iż rozporządzenie zostanie ostatecznie przyjęte w lecie.