Zamknij X

INFORMACJA DOTYCZĄCA PLIKÓW COOKIES:

Ten serwis stosuje pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Ochrona zdrowia

 • 2014-05-29 Ochrona zdrowia
  Ochrona zdrowia

  Szpitale boją się kolejnej „reformy”

  Zmiany zaproponowane w ustawie o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych pogłębią problemy finansowe poszczególnych placówek ochrony zdrowia, w szczególności szpitali, ponieważ nie ulegnie zmianie sposób wyceny świadczeń opieki zdrowotnej - uważa Konfederacja Lewiatan.

 • 2014-05-28 Ochrona zdrowia
  Ochrona zdrowia

  Polscy urzędnicy ograniczają prawa pacjentów

  Konfederacja Lewiatan oraz Polska Unia Szpitali Specjalistycznych apelują do Prezesa Rady Ministrów o przyzwolenie pacjentom na wnoszenie opłat dodatkowych za wykonywanie usług wykraczających poza świadczenia gwarantowane ze środków refundowanych z NFZ. Przez niewłaściwą interpretację przepisów przez Ministerstwo Zdrowia Polakom zabrania się dopłacania do najlepszego dla siebie leczenia, wykraczającego poza kwotę refundowaną ze środków publicznych, co jest niezgodne z Konstytucją RP. Co więcej pacjent jest zmuszony do wyboru - albo korzysta z podstawowej procedury w wysokości ściśle ustalonej przez płatnika publicznego, albo płaci za wszystko z własnej kieszeni, mimo tego, że jesteś ubezpieczony.

   

 • 2014-05-22 Ochrona zdrowia
  Ochrona zdrowia

  Apel do premiera o zmiany w systemie ochrony zdrowia

  „Zabranie" pacjentowi prawa do składki z uwagi na wybór procedury medycznej wykraczającej poza kwotę refundowaną ze środków publicznych jest niezgodne z konstytucją RP, ponieważ żadna z wartości ustawy zasadniczej nie legitymuje zakazu współfinansowania leczenia - napisali w liście do Donalda Tuska Konfederacja Lewiatan i Polska Unia Szpitali Specjalistycznych.

 • 2014-05-21 Ochrona zdrowia
  Ochrona zdrowia

  Pacjent ma prawo dopłacić do lepszej terapii

  Pacjenci, aby uzyskać dostęp do najlepszej terapii, powinni mieć zagwarantowaną możliwość dopłacenia do określonej, oferowanej przez NFZ procedury. Interpretacja przepisów uniemożliwiająca placówkom medycznym pobieranie od pacjentów opłat dodatkowych za usługi wykraczające poza świadczenia gwarantowane ze środków publicznych pod rygorem utraty prawa do leczenia refundowanego, jest niezgodna z konstytucją RP - uważa Konfederacja Lewiatan.

 • 2014-05-21 Aktualności
  Aktualności

  Kolejki do lekarzy nie będą krótsze

  Zmiany zaproponowane w projekcie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych nie gwarantują zmniejszenia kolejek do lekarzy. Istnieje niebezpieczeństwo zwiększenia się tzw. sprawozdawczości do Narodowego Funduszu Zdrowia - uważa Konfederacja Lewiatan.

 • 2014-05-15 Ochrona zdrowia
  Ochrona zdrowia

  Pospieszne ozusowanie umów zleceń groźne dla szpitali

  Funkcjonowanie szpitali uzależnione jest od wysokiej jakości sprzętu i wykwalifikowanych specjalistów. Ale nawet najlepiej wyposażona placówka nie ma prawa podejmowania się opieki chorych bez zapewnienia czystości i bezpieczeństwa szpitala. Niestety, groźba wypowiadania kontraktów przez firmy świadczące takie usługi staje się coraz bardziej realna. Wszystko przez planowane przez rząd pospieszne wprowadzenie obowiązkowych składek ZUS od umów zleceń - uważa Konfederacja Lewiatan.

 • 2014-05-07 Ochrona zdrowia
  Ochrona zdrowia

  Więcej praw dla pielęgniarek i położnych

  Rola pielęgniarek i położnych powinna zostać wzmocniona, ale zmiany zaproponowane w projekcie ustawy o tych zawodach nie są spójne zarówno z innymi przepisami, jaki i regulacjami z zakresu ochrony zdrowia - uważa Konfederacja Lewiatan.

 • 2014-04-30 Ochrona zdrowia
  Ochrona zdrowia

  Konsultanci medyczni z oświadczeniami

  Wprowadzenie, w projekcie ustawy o konsultantach w ochronie zdrowia, oświadczeń dotyczących konfliktów interesów jest kierunkiem właściwym i od dawna oczekiwanym przez pracodawców. Doprecyzowania wymaga zakres oświadczeń, jakie będą musieli składać konsultanci - uważa Konfederacja Lewiatan.

 • 2014-03-26 Ochrona zdrowia
  Ochrona zdrowia

  Pracodawcy popierają zniesienie limitów w onkologii

  Minister zdrowia w tzw. pakiecie kolejkowym i onkologicznym zaproponował m.in. zniesienie limitów dla chorych na raka czy szybką terapię onkologiczną. Konfederacja Lewiatan uważa, że to właściwy kierunek zmian.

 • 2014-01-28 Ochrona zdrowia
  Ochrona zdrowia

  Apel do premiera w sprawie leczenia nowotworów

  Pacjent chory onkologicznie nie może czekać z leczeniem, a wykonanie określonych badań powinno być umożliwione jak najbliżej miejsca zamieszkania pacjenta.

Przejdź do archiwum