• 2017-06-06 Prawo pracy i rynek pracy
    Prawo pracy i rynek pracy

Stanowisko do projektu ustawy o zmianie ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy oraz niektórych innych ustaw (druk nr 1494)

Projekt o zmianie ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy oraz niektórych innych ustaw ma zasadniczo na celu uszczelnienia tzw. procedury oświadczeniowej (dla obywateli wybranych 6 państw) i wdrożenia dyrektywy Rady 2014/36/UE w sprawie pracy sezonowej. W pewnym zakresie wprowadza jednak równie zmiany do procedury wydawania „standardowych" zezwoleń przez wojewodę. Zmiany dotyczące  tzw. procedury oświadczeniowej mają w szczególności na celu jej uszczelnienie i ograniczenie  nadużyć.

• 2017-05-22 Prawo pracy i rynek pracy
    Prawo pracy i rynek pracy

Zmiany w ustawie o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci

Uwagi do projektu ustawy o zmianie niektórych ustaw związanych z systemami wsparcia rodzin.

• 2017-05-22 Prawo pracy i rynek pracy
    Prawo pracy i rynek pracy

Okres prowadzenia działalności gospodarczej a staż pracy

Stanowisko do projektu ustawy o wliczaniu okresów prowadzenia działalności gospodarczej do pracowniczego stażu pracy oraz stażu wymaganego od kandydatów na określone stanowiska (druk 1530).

• 2017-05-19 Prawo pracy i rynek pracy
    Prawo pracy i rynek pracy

Praktyczna nauka zawodu - uwagi do projektu rozporządzenia

Rozwój rynku pracy i konkurencyjności naszej gospodarki bezpośrednio związany jest z kwestią podnoszenia kwalifikacji pracowników. Niezwykle ważną kwestią w perspektywie stabilnego i długoterminowego rozwoju jest kształcenie zawodowe budowane w ramach  dualnego systemu kształcenia, z wykorzystaniem środków i doświadczeń pracodawców. Rozwój szkolnictwa zawodowego w tej formule służy rozwojowi kapitału ludzkiego i zapewnia młodym właściwe warunki do podwyższania kwalifikacji ogólnych i zawodowych oraz  przekwalifikowania.

• 2017-05-08 Prawo pracy i rynek pracy

Projekt ustawy o zmianie ustawy - Kodeks pracy

Konfederacja Lewiatan krytycznie ocenia projekt ustawy o zmianie ustawy - Kodeks pracy (druk 1498). Zaproponowane w projekcie rozwiązanie będzie skutkowało negatywnymi konsekwencjami dla procesu organizacji pracy. Spowoduje ono również efekty odwrotne od zamierzonych, w żaden sposób  nie przyczyniając się do lepszego godzenia życia zawodowego z rodzinnym.  Ingerencja w przepisy Kodeksu pracy, o tak istotnym charakterze, powinna być wpierw przedmiotem pogłębionej dyskusji partnerów społecznych.

• 2017-05-05 Prawo pracy i rynek pracy
    Prawo pracy i rynek pracy

Stanowisko do zmiany ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (nr UD 238)

Istotą projektu jest obniżenie składek na ubezpieczenia społeczne od osób prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą i uzyskujących roczne przychody poniżej 30-krotności minimalnego wynagrodzenia (w 2017 roku oznacza to 60 000 zł). Zmiana nie obejmie przedsiębiorców, którzy płacą podatek dochodowy w formie karty podatkowej i w związku z tym nie mają obowiązku ewidencjonowania przychodów.

• 2017-04-25 Prawo pracy i rynek pracy
    Prawo pracy i rynek pracy

Opinia dotycząca projektu rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie w sprawie świadectwa pracy

• 2017-01-13 Prawo pracy i rynek pracy
    Prawo pracy i rynek pracy

Głos ws. ustawy o cudzoziemcach

Konfederacja Lewiatan oraz Związek Liderów Sektora Usług Biznesowych (Association of Business Service Leaders in Poland, ABSL) w liście do Sebastiana Chwałka, Podsekretarza Stanu w MSWiA odnieśli się do projektu ustawy o zmianie ustawy o cudzoziemcach oraz niektórych innych ustaw, wdrażającej postanowienia dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/66/UE z dnia 15 maja 2014 r. w sprawie warunków wjazdu i pobytu obywateli państw trzecich w ramach przeniesienia wewnątrz przedsiębiorstwa. Poniżej treść listu.

• 2016-12-29 Prawo pracy i rynek pracy

Opinie dotyczące prawa pracy

Przekazaliśmy stanowisko Konfederacji Lewiatan odnośnie dwóch rozporządzeń:

I.     zmieniające rozporządzenie w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy ręcznych pracach transportowych,

II.     w sprawie wykazu prac uciążliwych, niebezpiecznych lub szkodliwych dla zdrowia kobiet w ciąży lub karmiących dziecko piersią.

• 2016-12-07 Prawo pracy i rynek pracy
    Prawo pracy i rynek pracy

Uwagi do projektu ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku ze skróceniem okresu przechowywania akt pracowniczych oraz ich elektronizacją

Konfederacja Lewiatan pozytywnie ocenia założenia i kierunek proponowanych zmian. Wywiązanie się z ogółu obowiązków w zakresie prowadzenia i przechowywania akt osobowych, dokumentacji pracowników jest problematyczne i kosztowne dla pracodawców.