Zamknij X

INFORMACJA DOTYCZĄCA PLIKÓW COOKIES:

Ten serwis stosuje pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Prawo pracy i rynek pracy

 • 2014-11-13 Prawo pracy i rynek pracy
  Prawo pracy i rynek pracy

  Zmiana ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z ochroną miejsc pracy - uwagi

  Treść opinii wysłanej do Władysława Kosiniaka-Kamysza, Ministra Pracy i Polityki Społecznej.

 • 2014-10-22 Prawo pracy i rynek pracy
  Prawo pracy i rynek pracy

  Umowy na czas określony po nowemu

  Ministerstwo Pracy w projekcie nowelizacji kodeksu pracy zaproponowało, żeby można było podpisać maksymalnie tylko trzy umowy o pracę na czas określony, a łączny ich czas nie mógł być dłuższy niż 33 miesiące. Konfederacja Lewiatan uważa, że to nadmierna regulacja.

 • 2014-10-20 Prawo pracy i rynek pracy
  Prawo pracy i rynek pracy

  Apel do posłów w sprawie „wolnych sobót”

  W związku z rozpoczynającym się we wtorek pierwszym czytaniem projektu ustawy w sprawie zasad rekompensowania dodatkowej pracy (tzw. wolne soboty) Konfederacja Lewiatan apeluje do posłów o nieodrzucanie go i skierowanie do dalszych prac w komisjach sejmowych.

 • 2014-10-17 Prawo pracy i rynek pracy
  Prawo pracy i rynek pracy

  Opinia - Kodeks pracy w zakresie dotyczącym rozliczania czasu pracy

  W imieniu prawie 4000 przedsiębiorców zrzeszonych w Konfederacji Lewiatan, zatrudniających ponad 700 000 pracowników, wyrażamy pełne poparcie dla poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy Kodeks pracy w zakresie dotyczącym rozliczania czasu pracy (przedstawiciel wnioskodawców - Pani Poseł Katarzyna Mrzygłocka).

 • 2014-09-23 Prawo pracy i rynek pracy
  Prawo pracy i rynek pracy

  Umowy zlecenia ozusowane od 1 stycznia 2016?

  24 września sejmowa Komisja Polityki Społecznej i Rodziny zdecyduje, czy nałożenie składki ZUS w umowach zlecenia zacznie obowiązywać od 1 stycznia 2016 roku. Wcześniej do takiego rozwiązania przychyliła się Podkomisja stała ds. Prawa Pracy. W ten sposób pozytywnie ustosunkowała się do postulatów przedsiębiorców, którzy wielokrotnie zwracali uwagę na znaczenie długości okresu przejściowego dla efektywności rynku pracy - podkreśla Konfederacja Lewiatan.

 • 2014-08-28 Prawo pracy i rynek pracy
  Prawo pracy i rynek pracy

  Zbyt wysoka płaca minimalna dla cudzoziemców

  Minimalne wynagrodzenie wymagane do udzielenia cudzoziemcowi zezwolenia na pobyt czasowy w celu wykonywania pracy w zawodzie o wysokich kwalifikacjach, w wysokości nie niższej niż 5475 zł jest zbyt wysokie - uważa Konfederacja Lewiatan.

 • 2014-08-27 Prawo pracy i rynek pracy
  Prawo pracy i rynek pracy

  Zbyt szybkie oskładkowanie umów zleceń niekonstytucyjne?

  W przypadku ustawy dotyczącej ozusowania umów zleceń tylko 3 miesięczny okres vacatio legis stanowi naruszenie konstytucyjnych zasad ochrony zaufania do państwa i stanowionego przez nie prawa oraz dopuszczalności ograniczeń wolności działalności gospodarczej - uważa Konfederacja Lewiatan.

 • 2014-08-25 Prawo pracy i rynek pracy
  Prawo pracy i rynek pracy

  Minimalne wynagrodzenie wymagane do udzielenia cudzoziemcowi zezwolenia na pobyt czasowy w celu wykonywania pracy - opinia

  W nawiązaniu do pisma numer DP-I-0231-90/14/JG z dnia 17 lipca 2014 r., które wpłynęło do Konfederacji Lewiatan w dniu 22 lipca 2014 roku.

 • 2014-08-25 Prawo pracy i rynek pracy
  Prawo pracy i rynek pracy

  Program działań Państwowej Inspekcji Pracy na rok 2015 - opinia

  W odpowiedzi na pismo (GPA/138-0311-16/14) z dnia 25 lipca 2014 roku, otrzymane w dniu 28 lipca 2014 roku w sprawie przygotowywanego programu działania Państwowej Inspekcji Pracy na rok 2015, uprzejmie informujemy, iż w opinii Konfederacji Lewiatan, w ramach programowanych działań kontrolnych i prewencyjnych, jako szczególne należałoby uwzględnić te obszary prawa pracy, w których zostały wprowadzone w ostatnim czasie zmiany.

 • 2014-08-21 Prawo pracy i rynek pracy
  Prawo pracy i rynek pracy

  Pospieszne ozusowanie umów zleceń niewskazane

  Zbyt szybkie wprowadzanie składek ZUS w umowach zleceniach może zaowocować negatywnym wpływem na rynek pracy. Na skutki przyspieszenia reformy narażone są przede wszystkim osoby zatrudnione w sektorze: „administrowanie i działalność wspierająca" - wynika z ekspertyzy Warszawskiego Instytutu Studiów Ekonomicznych (WISE Institute) przygotowanej na zlecenie Konfederacji Lewiatan.

Przejdź do archiwum