Zamknij X

INFORMACJA DOTYCZĄCA PLIKÓW COOKIES:

Ten serwis stosuje pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Środowisko i klimat

 • 2014-05-29 Środowisko i klimat
  Środowisko i klimat

  Podatek węglowodorowy zniechęci inwestorów

  Przyjęcie projektu ustawy o specjalnym podatku węglowodorowym (SPW), w obecnym kształcie, utrudni działalność poszukiwawczą i wydobywczą

 • 2014-05-20 Środowisko i klimat
  Środowisko i klimat

  Jaka przyszłość węgla? Z zieloną energetyką pod rękę?

  Brak długoterminowej strategii dla sektora energetycznego, ślimaczące się prace nad regulacjami umożliwiającymi wydobycie gazu z łupków, trwająca od ponad 2 lat dyskusja jak wspierać OZE, brak postępu w procesie liberalizacji rynku gazu, czy w końcu wracający problem niezrestrukturyzowanego górnictwa - to najważniejsze problemy, z którymi boryka się branża - uważa Konfederacja Lewiatan.

 • 2014-05-15 Środowisko i klimat
  Środowisko i klimat

  Czy potrzebny jest podatek węglowodorowy?

  Należy rozważyć czy na obecnym etapie prac konieczne jest wprowadzenie specjalnego podatku węglowodorowego, zwłaszcza biorąc pod uwagę wyrażony przez rząd zamiar przesunięcia jego obowiązywania do 2020 roku - uważają Konfederacja Lewiatan, Polski Związek Pracodawców Przemysłu Wydobywczego, Organizacja Polskiego Przemysłu Poszukiwawczo-Wydobywczego i Stowarzyszenie Naukowo-Techniczne Inżynierów i Techników Przemysłu Naftowego i Gazowniczego.

 • 2014-05-13 Środowisko i klimat
  Środowisko i klimat

  Ważne zmiany w prawie geologicznym i górniczym

  Elastyczne warunki prowadzenia prac poszukiwawczych i wydobycia, czy wyważone traktowanie przypadków naruszenia warunków technicznych - proponują Konfederacja Lewiatan, Polski Związek Pracodawców Przemysłu Wydobywczego, Organizacja Polskiego Przemysłu Poszukiwawczo-Wydobywczego i Stowarzyszenie Naukowo-Techniczne Inżynierów i Techników Przemysłu Naftowego i Gazowniczego.

 • 2014-04-02 Środowisko i klimat
  Środowisko i klimat

  Przedsiębiorcy boją się interpretacji przepisów

  Utworzenie specjalnej internetowej platformy wiedzy i interpretacji przepisów dla przedsiębiorców i urzędników, w celu udostępnienia ujednoliconej i posiadającej aprobatę Ministerstwa Środowiska wykładni prawa - proponuje Konfederacja Lewiatan w stanowisku do zmiany ustawy Prawo ochrony środowiska.

 • 2014-03-25 Środowisko i klimat
  Środowisko i klimat

  Za brak rządowego rozporządzenia firmy mogą zapłacić ponad 1,5 mld zł

  Rząd może nie zdążyć z wydaniem odpowiedniego rozporządzenia i przedsiębiorstwa nie rozliczą emisji CO2 bezpłatnie przyznanymi uprawnieniami. W konsekwencji będą musiały zakupić na rynku wymaganą liczbę uprawnień. Wartość bezpłatnych uprawnień do emisji w 2013 r. dla instalacji innych niż wytwarzające energię elektryczną wynosi 1,54 mld zł i taki też koszt będzie musiał ponieść przemysł w przypadku niewydania rozporządzenia na czas - ostrzega Konfederacja Lewiatan.

 • 2014-02-26 Środowisko i klimat
  Środowisko i klimat

  Lewiatan ocenia politykę klimatyczną UE

  Polityka klimatyczna Komisji Europejskiej wytycza bardzo ambitne cele dla europejskiego przemysłu (43 proc. redukcji emisji), który w ogromnej większości jest zmodernizowany i ma już niewielką przestrzeń do dalszego obniżania emisji CO2. Stoi w sprzeczności z inicjatywą mającą na celu zwiększenie udziału przemysłu w UE z obecnej średniej 15,6 proc. do 20 proc. w 2020 r. - uważa Konfederacja Lewiatan.

 • 2014-01-23 Środowisko i klimat
  Środowisko i klimat

  Przemysł oczekuje od polityków więcej, aby móc powrócić na ścieżkę wzrostu

  Unia Europejska ma do 2030 roku zredukować emisję dwutlenku węgla aż o 40 proc. w porównaniu z 1990 rokiem. To nie jest dobra wiadomość dla polskiego przemysłu - uważa Konfederacja Lewiatan.

 • 2014-01-13 Środowisko i klimat
  Środowisko i klimat

  Lewiatan otwarty na rozmowy ze związkowcami

  Związki zawodowe zwróciły się do pracodawców z propozycją zmiany formuły prowadzenia dialogu społecznego uznając, że dotychczasowa się wyczerpała. Konfederacja Lewiatan jest gotowa do rozmów.

 • 2014-01-10 Środowisko i klimat
  Środowisko i klimat

  Biznes czeka na darmowe uprawnienia do emisji CO2

  Dzisiaj zakończyły się konsultacje społeczne i uzgodnienia międzyresortowe projektu ustawy o systemie handlu uprawnieniami do emisji gazów cieplarnianych. Konfederacja Lewiatan apeluje o szybkie zakończenie prac nad ustawą.

Przejdź do archiwum