• 2020-08-14 Aktualności

Koszt zamrożenia gospodarki to spadek PKB o ponad 8%

• 2020-08-13 Aktualności
    Aktualności

Podatek od cukru niekonstytucyjny – Sejm powinien zakończyć prace nad ustawą

• Tak zwaną ustawą prozdrowotną, wprowadzającą m.in. opłatę od napojów słodzonych, Sejm ma zająć się jutro (14.08). Tymczasem jest ona przeterminowana, bo miała zacząć obowiązywać 1 lipca. Sejm jednak nie zajął się nią we właściwym czasie.
    • Praca nad obecnym projektem spowoduje, że przyjęte przepisy będą niekonstytucyjne, bo będą obowiązywać wstecz. Przedsiębiorcy mieliby zapłacić na jej mocy wstecznie wymagane przepisami opłaty. Sejm powinien więc przygotować nową ustawę.
    • Praca nad ustawą nie ma nic wspólnego z polityką prozdrowotną, a jest jedynie szukaniem wpływów do budżetu i to niezgodnym z dobrym obyczajem oraz Konstytucją.

• 2020-08-11 Aktualności

Poradnik podatnika: Nowa platforma MF

Ministerstwo Finansów udostępniło przedsiębiorcom Poradnik Podatnika (poradnikpodatnika.gov.pl). To platforma edukacyjna, na której przedsiębiorcy znajdą informacje, porady i propozycje rozwiązań dotyczące podatków, finansów i zarządzania kryzysowego. Ekspercka wiedza w postaci artykułów, webinariów i narzędzi diagnostycznych, które sprawdzają sytuację firmy i jej potrzeby. Poradnik ma być praktycznym wsparciem w walce z negatywnymi skutkami COVID-19 i kryzysu.

• 2020-08-10 Aktualności
    Aktualności

Nie samymi maseczkami żyje branża. Diagnoza sytuacji przemysłu mody w lipcu 2020

• Pandemia mocno uderzyła w branżę tekstylną, odzieżową i skórzaną. W drugim kwartale 2020 poziom wykorzystania mocy produkcyjnych przez krajowych wytwórców wyniósł średnio 51%, niekiedy tylko dzięki szyciu maseczek, fartuchów i kombinezonów - wynika z ankiety przeprowadzonej wśród pracodawców branży zrzeszonych w Lewiatanie.
    • W wielu przypadkach umożliwiło to utrzymanie zatrudnienie lub pokrycie choćby części kosztów stałych, jednak opłacalność tych działań była bliska zeru. Dla niemal 87% firm istotnie pogorszyła się sytuacja przychodowa. Nawet przy interwencyjnym szyciu środków ochronnych przychody spadły średnio niemal o połowę (47%).
    • Biorąc pod uwagę niski popyt, 2/3 firm zdecydowało się podjąć specjalne działania - najczęściej stosowano postojowe czy urlopy, tylko 15 procent firm zredukowało zatrudnienie.

• 2020-08-06 Aktualności
    Aktualności

Jeśli wzrośnie płaca minimalna, może wzrosnąć bezrobocie

• 2020-08-06 Aktualności

Zgłoś propozycję do Krajowego Planu Odbudowy

Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej zaprosiło Konfederację Lewiatan do zgłoszenia koncepcji projektów lub programów, które - w ocenie środowisk biznesowych - powinny otrzymać dofinasowanie z Krajowego Programu Odbudowy (KPO).

• 2020-08-05 Aktualności

Odszedł Piotr Soyka

• 2020-07-31 Aktualności
    Aktualności

Inflacja spada wolno. Tanieje żywność, rosną ceny paliw

W lipcu inflacja wyniosła 3,1% r/r oraz -0,1% m/m. To tylko trochę mniej niż w czerwcu, kiedy w ujęciu rocznym osiągnęła 3,3% - szacuje GUS.

• 2020-07-31 Aktualności
    Aktualności

Po zmianach w budżecie NFZ będzie mniej pieniędzy na leczenie pacjentów

• Projekt rozporządzenia Ministra Finansów dotyczący zasad prowadzenia gospodarki finansowej Narodowego Funduszu Zdrowia zmniejsza wydatki na refundowane leki o ok. 1 mld zł.
    • Konfederacja Lewiatan ostrzega, że mniej pieniędzy będzie przeznaczanych na leczenie pacjentów. Uszczuplone wydatki negatywnie wpłyną na potencjalnych inwestorów farmaceutycznych i biotechnologicznych oraz znacznie zmniejszą konkurencyjność naszego kraju.

• 2020-07-30 Aktualności

COVID-19 wpłynął na wyniki leasingu

• Związek Polskiego Leasingu, członek Konfederacji Lewiatan, przedstawił analizę dotyczącą wpływu COVID-19 na gospodarkę i wyniki branży leasingowej w pierwszej połowie 2020r.
    • W omawianym czasie firmy leasingowe udzieliły łącznego finansowania na poziomie 29,8 mld zł, przy dynamice rynku -24% r/r. Pozytywna wiadomość płynąca od leasingodawców mówi o dodatnim wyniku całego aktywnego portfela branży na koniec czerwca 2020r. ( +0,6 % r/r).