• 2019-09-17 Aktualności

Nie będzie wysokich kar pieniężnych dla aptek

• Znowelizowane przez Sejm prawo farmaceutyczne nie przewiduje już bardzo wysokich kar dla aptek za uchybienia w realizacji dyrektywy antyfałszywkowej. Konfederacja Lewiatan apelowała, aby je znacząco obniżyć.
    • Maksymalna kara została zmniejszona do 20 tys. zł, zamiast proponowanych pierwotnie 500 tys. zł.

• 2019-09-17 Aktualności

BusinessEurope: A solid intellectual property system is key for EU business

Today, BusinessEurope published its priorities for the next institutional cycle in the area of intellectual property (IP). We propose a comprehensive strategy on IP with concrete actions to help IP deliver its well-recognised benefits to companies, citizens and society at large. Intellectual property is a fundamental tool to drive innovation, growth, competitiveness and job creation in Europe.

Spotkanie związków branżowych Lewiatana z europosłami w Brukseli

Wyzwania stojące przed biznesem oraz najważniejsze  postulaty polskich firm wobec Parlamentu Europejskiego były tematem spotkania związków branżowych Lewiatana z europarlamentarzystami.

• 2019-09-16 Aktualności

Waloryzacja umów w zamówieniach bardziej realna

• Urząd Zamówień Publicznych wydał opinię dotyczącą możliwości waloryzowania wynagrodzenia wykonawcy w związku z radykalnym wzrostem kosztów realizacji umów w ostatnich latach.
    • Zdaniem Konfederacji Lewiatan powinna ona otworzyć drogę do rozmów między zamawiającymi i wykonawcami na temat ugodowej (pozasądowej), waloryzacji umów o zamówienie publiczne.

Nowe władze Związku Pracodawców Technologii Cyfrowych Lewiatan

13 września 2019 roku w siedzibie Konfederacji Lewiatan odbyło się Walne Zgromadzenie Związku Pracodawców Technologii Cyfrowych Lewiatan. W posiedzeniu wzięło udział 10 członków Związku. Walne Zgromadzenie przedstawiło i jednogłośnie zatwierdziło sprawozdanie z działalności Związku, a także dokonało wyboru nowych władz Związku.

• 2019-09-16 Aktualności

Związkowcy też przeciwni zniesieniu limitu składek na ZUS

• Siedem reprezentatywnych organizacji związków zawodowych i pracodawców, w tym Konfederacja Lewiatan, sprzeciwia się zniesieniu górnego limitu składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe
    • Związkowcy i pracodawcy ostrzegają, że zniesienie limitu negatywnie wpłynie na gospodarkę, rynek pracy i ubezpieczenia społeczne.

• 2019-09-13 Aktualności

Wyższe koszty pracy napędzą inflację

Ważne dla firm: Wzrost płacy minimalnej aż o 15% oraz zapowiadane zniesienie limitu 30-krotności, przełożą się na dalszy wzrost cen dóbr i usług.

Prawo zamówień publicznych uchwalone

• Sejm uchwalił nową ustawę Prawo zamówień publicznych, która zostanie teraz skierowana do dalszych prac w Senacie.
    • Ustawa ma wejść w życie dopiero 1 stycznia 2021 r

Bliżej fundacji rodzinnej. Zielona Księga opublikowana

• Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii opublikowało dzisiaj Zieloną Księgę, przedstawiającą założenia dotyczące możliwości wprowadzenia do naszego systemu prawnego instytucji fundacji rodzinnej.
    • Rada Firm Rodzinnych przy Konfederacji Lewiatan i kancelaria Ożóg Tomczykowski, z udziałem resortu przedsiębiorczości, pracuje nad rozwiązaniem będącym kolejnym krokiem do ułatwienia sukcesji.

Spotkanie z Gertrudą Uścińską, prezes ZUS

W siedzibie Konfederacji Lewiatan odbyło się spotkanie z prof. Gertrudą Uścińską, prezesem Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Poruszane były kwestie bieżących działań realizowanych przez ZUS, współpracy z pracodawcami, przyszłych projektów.