Przegląd Wspólnej Polityki Handlowej Unii Europejskiej

29 października Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce oraz Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii zorganizowały zamknięte spotkanie online w sprawie przeglądu polityki handlowej Unii Europejskiej. Celem spotkania, w którym udział wziął Piotr Rydzkowski z Działu ds. Strategii Handlowej Dyrekcji Generalnej ds. Handlu (DG TRADE), była prezentacja postulatów wszystkich zainteresowanych grup interesariuszy z Polski oraz dyskusja.

Bioelektra Group dołączyła do Konfederacji Lewiatan

• W październiku br. Bioelektra Group, działająca na rynku gospodarki odpadami komunalnymi, została członkiem Konfederacji Lewiatan.
    • Partnerstwo z Lewiatanem przyczyni się do realnego rozwoju zrównoważonego biznesu w Polsce i wykracza poza obszar gospodarki odpadami.

Aktualności

Inflacja już nie powinna szybko rosnąć

Inflacja w październiku wyniosła 3% r/r i 0,1% m/m. Oznacza to niewielki spadek w stosunku do września (3,2% r/r) - podał GUS.

Aktualności

Bruksela: Projekt dyrektywy UE w sprawie płacy minimalnej to przepis na katastrofę

Komisja Europejska zaproponowała dziś europejską dyrektywę w sprawie płacy minimalnej i rokowań zbiorowych. Propozycja ta jest sprzeczna z poglądem większości państw członkowskich UE - wiele z nich opowiada się za niewiążącym instrumentem - i ignoruje zdecydowany sprzeciw europejskiego środowiska biznesowego.

Aktualności

Sejm opodatkowując spółki komandytowe uderzył w firmy rodzinne

• Sejm przegłosował wczoraj projekt ustawy nakładający podatek CIT na spółki komandytowe.
    • Zdaniem Konfederacji Lewiatan zaszkodzi to wielu polskim, rodzinnym firmom i nie przyniesie dodatkowych pieniędzy do budżetu państwa.

Aktualności

Pracodawcy krytycznie oceniają prace nad projektem ustawy o zawodzie farmaceuty

Za nami trzecie czytanie projektu stawy o zawodzie farmaceuty i rozpatrzenie poprawek zgłoszonych do projektu na posiedzeniu sejmowej Komisji Zdrowia. Biorąc pod uwagę obecny stan pandemii COVID-19 i wzrost potrzeb społecznych w zakresie opieki farmaceutycznej, usług farmaceutycznych oraz dostępu do leków, ubolewamy nad tym, jak potoczyły się losy tej długo oczekiwanej legislacji regulującej zawód farmaceuty w Polsce - napisali w stanowisku Konfederacja Lewiatan, Związek Pracodawców PharmaNET, BCC i ZPP.

Aktualności

Bruksela: Kolejne kroki aby ograniczyć skalę pandemii

Komisja podejmuje działania poprawiające gotowość UE na walkę z koronawirusem i rozszerza środki reagowania w całej Unii.

Badanie Lewiatana: Przepisy podatkowe nie powinny być domeną tylko księgowych

• 82% członków zarządu, prezesów, księgowych i właścicieli firm korzystało ze szkoleń podatkowych przynajmniej raz w roku, a 64% więcej niż raz w roku. Podatnicy mają problemy ze zrozumieniem przepisów i opanowaniem ogromnej liczby zmian podatkowych - wynika z badania, które przeprowadziła Rada Podatkowa Konfederacji Lewiatan.
    • Księgowi dostrzegają zagrożenia związane z podatkami w innych miejscach niż właściciele, prezesi i członkowie zarządów. Przepisy podatkowe nie powinny być domeną tylko księgowych.
    • Wśród ocenianych zmian w podatkach najgorsze oceny zebrały przepisy o Białej Liście i raportowaniu schematów podatkowych. Zaskakująco pozytywnie oceniono nowy schemat JPK_VAT. Dobrze przyjęte zostały też nowe stawki PIT (17%) i CIT (9%).

Aktualności

Partnerzy społeczni RDS apelują o współpracę w walce ze skutkami pandemii

Partnerzy społeczni, członkowie Rady Dialogu Społecznego, apelują do rządu i wszystkich sił politycznych o dialog i współdziałanie na rzecz odbudowy bezpieczeństwa zdrowotnego Polaków oraz ograniczania społecznych i gospodarczych skutków pandemii.

• 2020-10-27 Aktualności
    Aktualności

Unijna strategia ws. poprawy efektywności energetycznej budynków

Komisja Europejska (KE) opublikowała Strategię ws. Fali Remontów, która ma na celu modernizację i poprawę efektywności energetycznej budynków w całej UE. Celem tej inicjatywy jest co najmniej podwojenie wskaźnika remontów w Europie w ciągu następnej dekady i doprowadzenie do wyremontowania 35 milionów budynków do 2030 r., a także stworzenie 160 000 nowych miejsc pracy w sektorze budownictwa. W Strategii Komisja wyraźnie podkreśla, że drewno to kluczowy zrównoważony materiał budowlany.