• 2020-01-17 Aktualności
    Aktualności

Kontrowersyjny podatek od reklam suplementów diety

• Wprowadzenie opłaty od emisji reklam suplementów diety, które planuje rząd, ma czysto fiskalny charakter i wynika z potrzeby wsparcia budżetu.
    • Konfederacja Lewiatan ostrzega, że taka opłata spowoduje wzrost cen suplementów diety i ograniczy ich dostępność dla obywateli.
    • Negatywnie wpłynie na rynek reklamy ponieważ osłabi firmy i organizacje, które są sygnatariuszami porozumienia dotyczącego zasad rozpowszechniania reklam suplementów diety.
    • Naruszy zagwarantowaną w konstytucji zasadę swobodnego prowadzenia działalności gospodarczej oraz równości wobec prawa.

Aktualności

Morskie wiatraki czekają na dobre prawo

• Resort aktywów państwowych przedstawił projekt ustawy wspierającej rozwój morskich farm wiatrowych.
    • Konfederacja Lewiatan pozytywnie ocenia wiele zawartych w nim rozwiązań. Część propozycji wymaga jednak zmian.
    • Pracodawcy cieszą się, że na konsultacje i uzgodnienia projektu ustawy przeznaczono dużo czasu.

Aktualności

„Next move” - konferencja NHO nt. przyszłości Europy i roli norweskich firm w unijnej zielonej transformacji

W Oslo odbyła się konferencja norweskiej federacji pracodawców - NHO. Jej prezydent, Arvid Moss, mówił o roli i celach biznesu w związku z transformacją energetyczną UE i przemysłem 4.0.

Aktualności

Komisja sejmowa za odrzuceniem propozycji zniesienia limitu składek na ZUS

• Sejmowa komisja polityki społecznej i rodziny opowiedziała się za odrzuceniem projektu nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, autorstwa klubu Lewicy.
    • Zakładał on m.in. zniesienie limitu składek na ZUS, tzw. 30-krotności, podniesienie najniżej emerytury do 1600 zł i wprowadzenie pojęcia najwyższej emerytury.
    • Posłowie uwzględnili stanowisko Konfederacji Lewiatan, która była przeciwna takim rozwiązaniom.

Aktualności

Podatek cukrowy szkodliwy dla przedsiębiorców i konsumentów

• Podatek od napojów słodzonych, który chce wprowadzić rząd, obniży konkurencyjność przedsiębiorstw i może przyczynić się do zwolnień pracowników.
    • Jego negatywne skutki odczują gospodarstwa domowe, rolnicy i budżet państwa.
    • Doświadczenia innych krajów pokazują, że taki podatek nie ograniczył spożycia cukru.
    • Konfederacja Lewiatan apeluje o zaprzestanie prac nad podatkiem, który może spowodować upadek wielu firm.

Aktualności

Elektroniczna baza danych o odpadach wejdzie w życie później

• Komisja ochrony środowiska w Senacie jednogłośnie opowiedziała się za przesunięciem terminu pełnego wejścia w życie elektronicznej bazy danych o odpadach (BDO).
    • Po apelach Konfederacji Lewiatan senatorowie zgodzili się, aby stało się to 6 miesięcy później.

Aktualności

Inflacja jeszcze przyspieszy. Duży wzrost cen mięsa wieprzowego i warzyw

Ważne dla firm: Za duży wzrost inflacji w grudniu 2019 roku odpowiadają szybko rosnące ceny mięsa wieprzowego, warzyw, ubezpieczeń i gazu LPG. Przedsiębiorcy powoli uwzględniają wyższą inflację w cenach produktów i usług.

• 2020-01-14 Aktualności

Marek Zagórski, minister cyfryzacji, ponownie gościem Konfederacji Lewiatan

Spotkanie z udziałem członków Lewiatana, reprezentującymi branżę IT, medialną oraz telekomunikacyjną, miało na celu omówienie priorytetów resortu cyfryzacji w 2020 r.

• 2020-01-14 Aktualności

Fundusz Sprawiedliwej Transformacji zbyt skromny

• Dzisiaj Komisja Europejska w Parlamencie Europejskim ogłosiła propozycje dotyczące Funduszu Sprawiedliwej Transformacji, będącego częścią strategii wsparcia w ramach Europejskiego Zielonego Ładu.
    • Fundusz ma dysponować 7,5 mld euro w perspektywie 2021-2027. KE wskazała, iż jego środki wygenerują inwestycje na kwotę 30-50 mld euro. Na razie nie wiadomo ile z tej kwoty otrzyma Polska.
    • Zdaniem Konfederacji Lewiatan zaproponowany budżet jest za niski.

• 2020-01-13 Aktualności

W 2020 roku spowolnienie gospodarcze nie będzie łagodne

• Rok 2020 upłynie pod znakiem spowolnienia gospodarczego dotkliwego dla firm i gospodarstw domowych.
    • Pracodawcy będą się borykać z coraz większym niedoborem pracowników i niedopasowaniem ich kompetencji do potrzeb firm.
    • Zmierzą się z długą listą zmian w prawie podatkowym, które zwiększą koszty i ryzyko prowadzenia działalności.
    • Wzrost gospodarczy wyniesie 3,1 proc., zaś inflacja średnioroczna 3,5 proc. Dynamika konsumpcji prywatnej osiągnie 3,2 proc., a inwestycji 2,8 proc. Stopa bezrobocia wzrośnie do 5,6-5,7 proc. - prognozuje Konfederacja Lewiatan.