Aktualności

Nowe przepisy utrudnią polskim firmom dostęp do kapitału

• Na rozpoczynającym się dzisiaj posiedzeniu Sejm, w ramach tarczy 4.0, będzie rozpatrywał przepisy, które przewidują ochronę polskich firm przed wrogimi przejęciami przez inwestorów spoza UE.
    • Konfederacja Lewiatan apeluje o wstrzymanie prac legislacyjnych nad nowymi regulacjami, ponieważ mogą one bardziej zaszkodzić niż pomóc polskiej gospodarce. I proponuje rozpoczęcie konsultacji z branżami.
    • Nieprecyzyjne przepisy, co do mechanizmów ochrony oraz liczby „chronionych" branż wydłużą okres planowania biznesowego, a w pewnych sytuacjach mogą nawet sparaliżować inwestycje.

Aktualności

Lewiatan proponuje zmiany w podatkach, które pomogą firmom przetrwać kryzys

• Dzisiaj Sejm rozpoczyna prace nad kolejnymi przepisami zawartymi w tarczy 4.0, które pomogą firmom przetrwać kryzys.
    • Konfederacja Lewiatan postuluje m.in. wprowadzenie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów zaliczek i zadatków utraconych w związku z COVID-19, skrócenie terminu wydawania interpretacji indywidualnych prawa podatkowego czy ograniczenie obowiązków administracyjnych.

Obciążenia fiskalne i zatrudnienie w sektorze aptecznym w 2019 roku

Tylko w 2019 r. sieci apteczne zapłaciły łącznie ponad 1,27 mld zł podatków, tj. dwa razy więcej niż apteki indywidualne.

Nowy projekt budżetu UE oraz Funduszu Naprawczego po pandemii

• Wysokość zaproponowanych dzisiaj przez Komisję Europejską (KE) nowych Wieloletnich Ram Finansowych (WRF) na lata 2021-2027 to 1,1 bln euro.

Aktualności

Przedsiębiorcy przygotowują stanowisko w sprawie sztucznej inteligencji

W drugim już spotkaniu grupy AI Challengers skupiającej przedstawicieli 14 organizacji przedsiębiorców oraz platform z 9 krajów Europy Środkowo-Wschodniej uczestniczyła Elżbieta Dziuba, ekspertka Konfederacji Lewiatan.

Aktualności

BusinessEurope: Zdecydowana reakcja ma zasadnicze znaczenie dla przezwyciężenia kryzysu

Komisja Europejska opracowała europejski plan naprawy gospodarczej.

List otwarty polskich pracodawców do Ursuli von der Leyen

The European community and economy are facing a tremendous challenge resulting from the pandemic of SARS-CoV-2. The threat to health quickly turned into a serious threat to the stability of enterprises and jobs. It has affected all EU countries, including Poland. On 15 April 2020, the Polish government applied to the European Commission for consent to public aid as part of the Financial Shield from the Polish Development Fund for Large Companies. Taking account of the tremendous economic and social cost of each day of delay in acceptance of the programme, as representatives of the largest Polish organisations of employers and entrepreneurs we urge you to take immediate action and ensure that the government programme called the Financial Shield from the Polish Development Fund for Large Companies is approved as soon as possible.

Bezrobocie w górę. Ponad 3-krotnie wzrósł odsetek osób pracujących zdalnie

Opublikowane dzisiaj przez GUS dane dotyczące bezrobocia są mniej optymistyczne niż szacunki resortu rodziny, pracy i polityki społecznej. Stopa bezrobocia w kwietniu 2020 r. wyniosła 5,8% (a nie jak prognozowało ministerstwo - 5,7%), co oznacza wzrost w stosunku do marca o 0,4 pkt proc.

Apel do premiera o wprowadzenie 8 zmian, które wzmocnią Tarczę Antykryzysową

Panie Premierze, doceniamy środki uruchomione na pomoc dla biznesu. Jednak jest jeszcze wiele prostych sposobów, aby podać rękę przedsiębiorcom. Mówimy o nich od początku pandemii, a dziś jest ostatni moment, aby stały się faktem. Można tego dokonać na najbliższym posiedzeniu Sejmu. Poniżej przedstawiamy 8 rozwiązań, które bardzo pomogą firmom przetrwać kryzys - napisała Konfederacja Lewiatan w apelu skierowanym do premiera Mateusza Morawieckiego.

• 2020-05-25 Aktualności

Rada Przedsiębiorczości apeluje do KE o akceptację polskiej Tarczy Finansowej

• Apelujemy o niezwłoczną reakcję i o zapewnienie możliwie pilnej akceptacji rządowego programu Tarczy Finansowej z Polskiego Funduszu Rozwoju dla dużych firm. Mówimy o niepewności tysięcy firm, milionów pracowników oraz ich rodzin.
    • Europa i Polska potrzebują obecnie szybkich i zdecydowanych działań dla ochrony potencjału rozwoju, przedsiębiorstw i miejsc pracy - napisała Rada Przedsiębiorczości w apelu skierowanym do Ursuli von der Leyen, przewodniczącej Komisji Europejskiej.