Zamknij X

INFORMACJA DOTYCZĄCA PLIKÓW COOKIES:

Ten serwis stosuje pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Aktualności

 • 2021-01-25 Aktualności
  Aktualności

  Przemysł pokazuje moc i nie daje się pandemii

  Produkcja sprzedana przemysłu wzrosła w grudniu 2020 roku o 11,2% r/r, przy spadku 3,8% m/m. Z uwagi na liczbę dni wolnych, eliminacja czynników sezonowych weryfikuje te odczyty do 7,1% r/r oraz 0,5% m/m - podał dzisiaj GUS.

 • 2021-01-22 Aktualności
  Aktualności

  Nowelizacja ustawy o RDS nie uwzględnia propozycji partnerów społecznych

  W rządowym projekcie nowelizacji ustawy o Radzie Dialogu Społecznego brak odniesienia do wniosków i propozycji partnerów społecznych, zgłoszonych w trakcie prac zespołu ds. nowelizacji tej ustawy - uważa Konfederacja Lewiatan.

 • 2021-01-22 Aktualności
  Aktualności

  Morskie farmy wiatrowe będą mogły ubiegać się o wsparcie

  • Prezydent podpisał ustawę o promowaniu wytwarzania energii elektrycznej w morskich farmach wiatrowych.
  • To historyczny moment dla polskiego offshore. Teraz ważne jest szybkie wydanie aktów wykonawczych, które umożliwią realizację projektów w strefie Bałtyku - uważa Konfederacja Lewiatan.

 • 2021-01-21 Aktualności
  Aktualności

  Koniunktura konsumencka prawie bez zmian. Rośnie skłonność do oszczędzania

  W styczniu br. bieżący wskaźnik koniunktury konsumenckiej wyniósł -25,1 (spadek o 0,2 pkt proc. m/m), natomiast wskaźnik wyprzedzający odnotował wzrost o 1,5 pkt proc. do -22,7. Konsumenci wciąż postrzegają sytuację jako słabą - jednak wskaźniki cząstkowe cechują się dużą stabilnością - podał dzisiaj GUS.

 • 2021-01-21 Aktualności
  Aktualności

  Mimo pandemii płace rosną szybciej niż przed rokiem

  Zatrudnienie w przedsiębiorstwach zatrudniających powyżej 9 osób w grudniu 2020 roku wyniosło 6329 tys. osób. To oznacza spadek r/r o 1%, czyli pracuje mniej o 67 tys. osób. Przeciętna płaca wynosiła 5973,75 zł i była wyższa od tej wypłaconej rok wcześniej o 6,6% (czyli o 369,5 zł) - podał dzisiaj GUS.

 • 2021-01-21 Aktualności
  Aktualności

  Rada Przedsiębiorczości apeluje o stopniowe odmrażanie gospodarki

  Działania antykryzysowe rządu powinny przede wszystkim dążyć do możliwie szerokiego otwarcia gospodarki i umożliwienia działalności jak największej grupie przedsiębiorców - z uwzględnieniem ścisłych rygorów sanitarnych. Na tej bazie powinny być tworzone instrumenty pomocy. W przeciwnym wypadku, wiele polskim firm upadnie zanim doczeka się jakiejkolwiek pomocy - czytamy w stanowisku Rady Przedsiębiorczości.

 • 2021-01-20 Aktualności
  Aktualności

  Podatek od sprzedaży detalicznej spowoduje wzrost cen benzyny i oleju napędowego

  • Podatek od sprzedaży detalicznej, który obowiązuje od 1 stycznia br., przyczyni się w nadchodzących tygodniach do wzrostu cen paliw na stacjach benzynowych.
  • Konfederacja Lewiatan apeluje, aby sprzedaż paliw nie była objęta podatkiem od sprzedaży detalicznej.

 • 2021-01-20 Aktualności
  Aktualności

  Rekomendacje Rady OZE dotyczące odnawialnych źródeł energii

  Zmodyfikować aukcyjny system wsparcia OZE oraz stworzyć dłuższy horyzont inwestycyjny, uwolnić potencjał elektrowni wiatrowych na morzu, wykorzystać możliwości elektrowni wodnych, dalej intensywnie wspierać rozwój fotowoltaiki, przyjąć znowelizowaną dyrektywę OZE - to tylko część rekomendacji na 2021 rok, które przygotowała Rada OZE Konfederacji Lewiatan.

 • 2021-01-20 Aktualności
  Aktualności

  BusinessEurope: UE-USA: biznes oczekuje nowej ery partnerstwa

  Dziś inauguracja Joe Bidena jako 46. prezydenta Stanów Zjednoczonych Ameryki. BusinessEurope liczy, że oznaczać to będzie nową erę w stosunkach transatlantyckich, która, miejmy nadzieję, będzie bardziej kooperacyjna i mniej konfliktowa.

 • 2021-01-19 Aktualności
  Aktualności

  Apel do rządu o uzgodnienie planu odmrażania gospodarki

  Apelujemy do rządu o podjęcie rozmów z przedstawicielami przedsiębiorców i pilne ustalenie planu odmrażania gospodarki. Proponujemy powołanie specjalnego zespołu z udziałem przedsiębiorców i epidemiologów, który jak najszybciej przygotuje wytyczne rozmrażania branż bezpośrednio lub pośrednio dotkniętych lockdownem - napisała Konfederacja Lewiatan w liście skierowanym do premiera Mateusza Morawieckiego.

Przejdź do archiwum