Zamknij X

INFORMACJA DOTYCZĄCA PLIKÓW COOKIES:

Ten serwis stosuje pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Aktualności Bruksela

 • 2020-07-14 Aktualności Bruksela
  Aktualności Bruksela

  Komisja Europejska zwraca uwagę na niezgodność zakazu reklamy aptek z prawem UE

  • W ostatnich dniach Komisja Europejska wystosowała do naszego rządu uzasadnioną opinię w sprawie ograniczeń dotyczących reklamy aptek.
  • To kolejny etap procedury o naruszenie prawa UE. Jeśli rząd nie usunie uchybienia, wówczas sprawa zostanie skierowana do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE).

 • 2020-07-10 Aktualności Bruksela
  Aktualności Bruksela

  Najnowszy komunikat Komisji Europejskiej dotyczący Brexitu

  Wycofanie się Zjednoczonego Królestwa z dorobku prawnego UE, rynku wewnętrznego i unii celnej z końcem okresu przejściowego nieuchronnie stworzy bariery w handlu i wymianach transgranicznych, z którymi obecnie nie musimy się mierzyć. Stanie się tak nawet w przypadku, gdy Unia Europejska i Zjednoczone Królestwo zawrą bardzo ambitne partnerstwo obejmujące wszystkie obszary uzgodnione w Deklaracji Politycznej do końca 2020 r.

 • 2020-07-09 Aktualności Bruksela
  Aktualności Bruksela

  Zatwierdzenie Pakietu Mobilności I niekorzystne dla polskiego i europejskiego sektora transportu

  Pomimo licznych apeli Konfederacji Lewiatan i naszego członka TLP, a także pozostałych 9 federacji pracodawców z różnych państw UE, w tym niemieckiego BDI i litewskiego LPK, wczoraj podczas głosowania późno w nocy w Parlamencie Europejskim, odrzucono wszystkie korzystne poprawki i zatwierdzono Pakiet Mobilności I. Dla przypomnienia nie jest to jeden, a trzy akty prawne, które ze względu na decyzję polityczną były procedowane i negocjowane razem właśnie jako Pakiet: rozporządzenie o dostępie do zawodu i rynku; rozporządzenie o czasie prowadzenia pojazdu, czasie odpoczynku i tachografach; dyrektywa o egzekwowaniu przepisów i delegowaniu kierowców w transporcie drogowym.

 • 2020-06-29 Aktualności Bruksela
  Aktualności Bruksela

  Przed szczytem UE. Więcej zaleceń dla państw

  W ramach kolejnego etapu realizacji corocznego Semestru Europejskiego (SE) Komisja Europejska opublikowała komunikat na temat bieżącej sytuacji społeczno-gospodarczej w Unii Europejskiej oraz zaproponowała zalecenia, które stanowią wytyczne dotyczące polityki gospodarczej dla wszystkich państw UE na lata 2020-2021.
  KE stwierdziła, że nie należy w tym szczególnym momencie podejmować decyzji w sprawie objęcia państw członkowskich procedurą nadmiernego deficytu, nawet jeśli niektóre z nich już do tego się kwalifikują.

 • 2020-06-25 Aktualności Bruksela
  Aktualności Bruksela

  Partnerzy europejscy podpisali umowę w sprawie digitalizacji

  • Partnerzy europejscy podpisali ramową umowę w sprawie digitalizacji, która w sposób całościowy odnosi się do problematyki zmiany technologicznej związanej z cyfryzacją środowiska pracy.
  • Wśród sygnatariuszy porozumienia są BusinessEurope, którego członkiem jest Konfederacja Lewiatan, a także Europejska Konfederacja Związków Zawodowych, CEEP i SMEunited.

   

 • 2020-06-25 Aktualności Bruksela
  Aktualności Bruksela

  BusinessEurope: stanowisko w sprawie „inteligentnej suwerenności technologicznej”

   
  BusinessEurope opublikowało swoje stanowisko w sprawie „inteligentnej suwerenności technologicznej”. Koncepcja suwerenności technologicznej jest częścią europejskiej strategii przemysłowej i łączy się z ostatnimi debatami na temat „otwartej autonomii strategicznej” i „europejskiej odporności gospodarczej”.

 • 2020-06-23 Aktualności Bruksela
  Aktualności Bruksela

  BusinessEurope: Partnerzy społeczni UE osiągają porozumienie w sprawie digitalizacji

  BusinessEurope, ETUC, CEEP i SMEunited podpisały Europejską umowę partnerów społecznych w sprawie digitalizacji, aby wesprzeć udaną transformację cyfrową gospodarki europejskiej i zarządzać jej dużymi konsekwencjami dla rynków pracy, świata pracy i całego społeczeństwa.

 • 2020-06-23 Aktualności Bruksela
  Aktualności Bruksela

  BusinessEurope: Co handel może zrobić dla klimatu, czyli coś więcej niż graniczny podatek węglowy

  W trakcie trwających dyskusji na temat tego, w jaki sposób UE może lepiej wykorzystać swoją politykę handlową do osiągnięcia celów polityki klimatycznej, dzisiejsza publikacja BusinessEurope „Co handel może zrobić dla klimatu” ma na celu uzupełnienie brakujących elementów debaty.

 • 2020-06-17 Aktualności Bruksela
  Aktualności Bruksela

  Kodeks Usług Cyfrowych coraz bliżej

  Rynek cyfrowy w Europie czeka duża zmiana dot. nowych zasad regulujących funkcjonowanie platform internetowych. Publikacja tzw. Kodeksu Usług Cyfrowych (Digital Services Act) zapowiadana jest na koniec roku, ale już teraz Komisja Europejska chce poznać opinię rynku odnośnie kierunku przyszłych zmian.

 • 2020-06-17 Aktualności Bruksela
  Aktualności Bruksela

  Unijna Strategia farmaceutyczna

  W związku z kryzysem spowodowanym pandemią, dodatkowego znaczenia nabrały dyskusje o potrzebie dywersyfikacji kluczowych łańcuchów dostaw oraz inwestycji w łańcuchy wartości o istotnym znaczeniu dla bezpieczeństwa i strategicznej autonomii UE. Szczególną rolę w tej dyskusji odgrywa przyszłość sektora farmaceutycznego.

Przejdź do archiwum