• 2020-09-30 Aktualności Bruksela

Spotkanie EU-UK Task Force nt. Brexitu

Z udziałem około 50 członków Task Force Business Europe, przedstawicieli biura Wielkiej Brytanii przy UE w Brukseli oraz przedstawicieli Komisji Europejskiej omówiono aktualny stan negocjacji porozumienia o ostatecznym wyjściu WB z Unii oraz potencjalny charakter przyszłych stosunków gospodarczych, w szczególności handlowych po 1 stycznia 2020 r.

• 2020-09-29 Aktualności Bruksela

Frans Timmermans w Parlamencie Europejskim o nowych ambicjach klimatycznych UE

Zakończyło się się posiedzenie Komisji ds. Środowiska, Zdrowia i Żywności Parlamentu Europejskiego, podczas którego miała miejsce wymiana zdań między europosłami a Wiceszefem Komisji Europejskiej odpowiedzialnym za tzw. „Zielony Ład” Fransem Timmermansem.

• 2020-09-26 Aktualności Bruksela

Komitet Ekonomiczno-Społeczny zakończył kolejną kadencję

554 sesja plenarna EKES nie była łatwa. Kończyła kolejny 5-letni mandat, w trybie hybrydowym  (część członków w Brukseli, część on-line), co znacząco utrudnia normalne funkcjonowanie i debatę. A było o czym: 39 opinii do przegłosowania, podsumowanie kadencji z wystąpieniami online Ursuli van der Layen, przewodniczącego Parlamentu Europejskiego David Sassoli i, na żywo, z wiceprzewodniczącą PE Klarą Dobrev.

• 2020-09-23 Aktualności Bruksela
    Aktualności Bruksela

Unijna polityka ochrony konsumentów – trwają konsultacje

Komisja Europejska prowadzi obecnie konsultacje dotyczące unijnej polityki ochrony konsumentów. Jedną z nowych inicjatyw jest przegląd dyrektywy 2001/95/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 3 grudnia 2001 r. w sprawie ogólnego bezpieczeństwa produktów (General Product Safety Directive).

• 2020-09-22 Aktualności Bruksela

Posiedzenie Komitetu ds. Społecznych BusinessEurope

Europejska płaca minimalna, prawo do odłączenia się i pakiet dotyczący zatrudnienia młodzieży i umiejętności były głównymi tematami spotkania. Udział w nim wzięła również Ulrike Geith ze Stałego Przedstawicielstwa Niemiec przy UE.

• 2020-09-18 Aktualności Bruksela

UE: Nowe obowiązki platform internetowych

Unia Europejska nakłada nowe obowiązki na platformy internetowe i wyszukiwarki w tym wprowadza postępowania mediacyjne jako metodę rozwiązywania sporów w ramach P2B. Rozporządzenie obowiązuje od 12 lipca 2020 roku.

• 2020-09-17 Aktualności Bruksela

Nowy biuletyn EKES

W numerze między innymi o zmianach będących następstwem pandemii: w pracy, komunikacji międzyludzkiej, a także w relacjach społecznych.

• 2020-09-16 Aktualności Bruksela
    Aktualności Bruksela

Priorytety KE: Przyspieszenie ochrony klimatu, powołanie unii zdrowia, walka z kryzysem

• Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen wygłosiła dziś bardzo emocjonalne i proeuropejskie orędzie o stanie UE w Parlamencie Europejskim.
    • W trwającym półtorej godziny przemówieniu omówiła przyszłość kluczowych unijnych polityk oraz przedstawiła nowe inicjatywy, których celem ma być wspólne wyjście z kryzysu. Przewodnicząca przekazała europosłom list intencyjny, w którym zawarte są wszystkie nowe propozycje KE na najbliższy rok.

• 2020-09-15 Aktualności Bruksela
    Aktualności Bruksela

Spotkanie z Wiceprzewodniczącym Komisji Europejskiej Dombrovskisem o relacjach handlowych UE - USA

14 września odbyło się spotkanie BusinessEurope w formie online z Wiceprzewodniczącym Komisji Europejskiej Valdisem Dombrovskisem, który teraz pełni także obowiązki Komisarza ds. Handlowych. W spotkaniu uczestniczyli także przedstawiciele Konfederacji Lewiatan – Kinga Grafa, Dyrektor biura w Brukseli, Andrzej Rudka, Doradca Zarządu ds. Międzynarodowych oraz Adam Dorywalski, ekspert ds. UE w biurze w Brukseli.

• 2020-09-11 Aktualności Bruksela

Jacek Krawczyk rezygnuje z kandydowania na szefa EKES

Jacek Krawczyk, szef Grupy Pracodawców EKES nie będzie się ubiegał o stanowisko przewodniczącego EKES w kadencji 2020-2023.