• 2020-03-27 Aktualności Bruksela
    Aktualności Bruksela

Ochrona europejskiej gospodarki powinna być priorytetem dla unijnych przywódców

Przed planowaną na 26 marca br. wideokonferencją Rady Europejskiej, Prezydent BusinessEurope Pierre Gattaz przypomniał o stanowisku federacji w związku z kryzysem: „W tym tygodniu europejscy przywódcy mają historyczną okazję, aby postawić unijną solidarność, działanie i odpowiedzialność w centrum naszej reakcji na kryzys. Długoterminowy dobrobyt Europy można zabezpieczyć tylko wtedy, gdy przywódcy europejscy zrobią wszystko co w ich mocy, aby zachować unię gospodarczą i walutową oraz jednolity rynek. Oba mają zasadnicze znaczenie dla dobrobytu naszej gospodarki, naszych firm i pracowników."

Aktualności Bruksela

BusinessEurope: Solidarność europejska niezbędna do przezwyciężenia kryzysu

O czym myśli Europa?

Kryzys kryzysem, ale prace koncepcyjne, regulacyjne, strategiczne w Brukseli trwają, choć z pewnością w zwolnionym tempie. Europejski Komitet Ekonomiczno-Społeczny zawiesił swoje spotkania i pracuje zdalnie do 27 marca. Jeśli granice będą zamknięte, a na to wygląda, spotka się pewnie nie wcześniej niż w maju. Niemniej warto przyjrzeć się liście nowych prac Komitetu, które, jak zawsze, wynikają albo ze zlecenia Komisji Europejskiej, albo Prezydencji, albo inicjatywy Komitetu.

Cel klimatyczny 2030

Aktualności Bruksela

BusinessEurope: Instytucje UE i państwa członkowskie muszą wspierać i chronić firmy i pracowników

Europejska społeczność biznesowa w pełni popiera podjęte dotychczas środki i wzywa Komisję Europejską, Radę i Europejski Bank Centralny do podjęcia wszelkich starań, aby jak najwięcej przedsiębiorstw przetrwało kryzys i mogło pomóc w odbudowie gospodarki i ochronie naszego europejskiego stylu życia po przezwyciężeniu kryzysu zdrowotnego spowodowanego przez COVID19.

Lewiatan w Brukseli: Komentarz do stanowiska BusinessEurope

BusinessEurope ogłosiło stanowisko w sprawie działań, które muszą zostać podjęte na poziomie państw członkowskich oraz unijnym, aby ograniczyć negatywne skutki pandemii koronawirusa dla pracodawców i pracowników.

Aktualności Bruksela

Sztuczna inteligencja a działania organów ścigania

Po opublikowaniu Białej Księgi dotyczącej sztucznej inteligencji, Komisja LIBE postanowiła, jako kolejny krok, omówić kwestię sztucznej inteligencji w sprawach karnych oraz jej wykorzystanie przez organy ścigania.

Aktualności Bruksela

BusinessEurope: Niezbędne są odpowiedzialność, działanie i solidarność

Odpowiedzialność, działanie i solidarność są najbardziej potrzebne aby chronić przedsiębiorstwa, społeczeństwo i gospodarkę - czytamy w stanowisku BusinessEurope wobec pandemii koronawirusa.

Aktualności Bruksela

Rozporzadzenie ePrivacy musi być spójne z RODO

Aktualności Bruksela

Pakiet Mobilności niezgodny z przepisami UE – czy Komisja przygotuje nową propozycję legislacyjną?

Pakiet Mobilności w takim kształcie jest nadal niekorzystny dla branży transportowej, ponieważ stwarza on liczne bariery administracyjne, a także na wiele lat zwiększa przewagę konkurencyjną przewoźników z nieunijnych państw, których nie obejmą nowe unijne regulacje.