• 2020-02-20 Aktualności Bruksela

Komisja Europejska opublikowała strategię cyfrową dla Europy

Dokument zawiera szereg wskazówek dla europejskiej gospodarki na najbliższych pięć lat.

• 2020-02-20 Aktualności Bruksela
    Aktualności Bruksela

Konfederacja Lewiatan w Parlamencie Europejskim apeluje o zapewnienie firmom wykwalifikowanych pracowników i wzmocnienie dialogu społecznego

W Parlamencie Europejskim dyskutowaliśmy o tym jak stworzyć w Unii Europejskiej najlepsze warunki do pracy i prowadzenia biznesu. Na pierwszym miejscu wymieniano zapewnienie firmom i pracownikom dostępu do odpowiednich kompetencji i umiejętności poprzez stworzenie systemu, który będzie w stanie na bieżąco i elastycznie odpowiadać na zmienne potrzeby gospodarki. Manuela Geleng, Dyrektorka ds. Kompetencji w Dyrekcji Genereralnej ds. Zatrudnienia Komisji Europejskiej, zapowiedziała na 19 marca publikacje tzw, „Skills Action Plan", na który złożą się: indywidualne konta szkoleniowe; kompleksowa informacja o kompetencjach potrzebnych na rynku teraz i w przyszłości; rozpoznawanie i walidacja efektów uczenia; modernizacja szkolnictwa zawodowego i szkoleń, w kierunku bardziej zielonego, cyfrowego i zrównoważonego płciowo uczenia.

Zielone światło dla umów między UE a Wietnamem

Parlament Europejski poparł umowy o wolnym handlu (FTA) i umowy o ochronie inwestycji (IPA) między Unią Europejską a Wietnamem.

Aktualności Bruksela

Co nowego w Europejskim Komitecie Ekonomiczno-Społecznym?

Dużo się dzieje. Najważniejsze personalia: Jacek Krawczyk, przewodniczący Grupy I - pracodawców i wiceprezydent Konfederacji Lewiatan został wybrany na kandydata na prezydenta EKES, zdobywając 66 na 94 głosy uzyskał bardzo silne poparcie, ale ostateczny wybór na to stanowisko odbędzie się podczas październikowej sesji plenarnej.

Nowy Zielony Ład w centrum zainteresowania europejskiego biznesu

Dyrektorzy generalni federacji członkowskich BusinessEurope spotkali się 13 lutego w Brukseli na posiedzeniu Komitetu Wykonawczego (ExCO). Omawiano program prac Komisji Europejskiej na 2020 r. oraz stanowisko biznesu wobec flagowego projektu UE - zielonej transformacji unijnej gospodarki.

• 2020-02-13 Aktualności Bruksela

AI Challengers – relacja z konferencji w Pradze

W Pradze odbyło się spotkanie zorganizowane z inicjatywy Konfederacji Przemysłu Republiki Czeskiej (Svaz průmyslu a dopravy ČR) dotyczące sztucznej inteligencji oraz nowych technologii. Udział wzięli przedstawiciele 17 organizacji biznesowych i platform z 9 państw Europy Środkowo- Wschodniej: Czech, Słowacji, Słowenii, Polski, Litwy, Bułgarii, Węgier, Rumunii i Chorwacji.

• 2020-02-12 Aktualności Bruksela

Sprawy cyfrowe jednym z priorytetów legislacyjnych Komisji Europejskiej

Komisja Europejska długo zwlekała z ujawnieniem swoich planów legislacyjnych na najbliższy rok. Filarem, obok "Nowego Zielonego Ładu" w 2020 r. mają być sprawy cyfrowe.

• 2020-02-12 Aktualności Bruksela

W Brukseli o Europejskim Zielonym Ładzie

5-6 lutego odbyła się wizyta studyjna w Brukseli Doroty Zawadzkiej-Stępniak - Dyrektorki Departamentu Energii i Zmian Klimatu Konfederacji Lewiatan. Jej celem było przedstawienie planów i priorytetów w zakresie unijnej transformacji klimatycznej w relacjach z BusinessEurope oraz instytucjami UE, a także udział w dyskusji na temat planów Komisji Europejskiej w związku z wdrażaniem Europejskiego Zielonego Ładu.

• 2020-02-07 Aktualności Bruksela

Brexit stał się faktem - komentarz z Brukseli

Po ponad 3.5 roku od referendum nastąpił oficjalny rozwód Wielkiej Brytanii z Unią Europejską. W świetle deklaracji negocjatora UE, Michela Barnier, celem negocjacji było, aby pozycja europejskich konsumentów i podmiotów gospodarczych nie uległa pogorszeniu. Prawa ekonomii są jednak nieubłagane - w długim okresie Polska na Brexicie traci, i to relatywnie dużo.

• 2020-02-06 Aktualności Bruksela
    Aktualności Bruksela

BusinessEurope: Europejski biznes wyznacza priorytety przyszłych stosunków UE-Wielka Brytania

Negocjatorzy muszą dążyć do porozumienia, które działa dla biznesu.