• 2020-02-01 Aktualności Bruksela

Spotkanie z komisarzem Nicolasem Schmitem

30 stycznia 2020, w Centrum Partnerstwa Społecznego „Dialog" odbyło się spotkanie Nicolasa Schmita, komisarza ds. miejsc pracy i kwestii socjalnych w UE z Marleną Maląg Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej oraz Stanisławem Szwedem, wiceminister w resorcie pracy, a także przedstawicielami partnerów społecznych - pracodawców i związków zawodowych. Konfederację Lewiatan reprezentował Maciej Witucki, Prezydent Konfederacji i Monika Fedorczuk, ekspert ds. rynku pracy.

• 2020-01-30 Aktualności Bruksela
    Aktualności Bruksela

Green Deal musi działać dla firm i obywateli

Komisja Europejska przedstawiła swój program prac na 2020 r. Obejmuje on kluczowe obszary dla przyszłości Europy, takie jak cyfryzacja i pogłębienie unii gospodarczej i walutowej (UGW). Europejskie firmy oczekują teraz inteligentnej, nowoczesnej i ambitnej strategii przemysłowej, która zostanie przedstawiona na początku marca.

• 2020-01-23 Aktualności Bruksela

Nowy biuletyn EKES

W styczniowym numerze m.in. o rozpoczynającej się chorwackiej prezydencji UE, strategii wzmocnienia MŚP w Europie, a także o cenie neutralności klimatycznej. Zachęcamy do lektury (materiał w języku angielskim).

Kliknij tutaj aby pobrać biuletyn.

• 2020-01-21 Aktualności Bruksela

„Silna Europa w świecie wyzwań” - hasłem przewodnim Prezydencji Chorwackiej

„UE stoi przed wieloma wyzwaniami. Świat z dnia na dzień staje się coraz bardziej złożony, liczba naszych zadań rośnie, podobnie jak liczba tych, którzy oferują proste odpowiedzi i szybkie rozwiązania, często bezzasadne i oparte na fałszywych informacjach. Rosną oczekiwania naszych obywateli. Musimy się do nich zbliżyć, wysłuchać ich i odpowiedzieć na ich obawy" - powiedział premier Chorwacji Andrej Plenkovic, przedstawiając priorytety Chorwackiej Prezydencji w Parlamencie Europejskim.

• 2020-01-20 Aktualności Bruksela
    Aktualności Bruksela

UE powinna przywrócić równowagę w relacjach z Chinami

Chiny są drugim co do wielkości partnerem handlowym UE, a UE jest największym partnerem handlowym Chin. Ten potencjał gospodarczy pozostaje jednak niewykorzystany ze względu na kierowaną w dużej mierze przez państwo gospodarkę chińską" - powiedział dyrektor generalny BusinessEurope Markus J. Beyrer.

• 2020-01-16 Aktualności Bruksela
    Aktualności Bruksela

„Next move” - konferencja NHO nt. przyszłości Europy i roli norweskich firm w unijnej zielonej transformacji

W Oslo odbyła się konferencja norweskiej federacji pracodawców - NHO. Jej prezydent, Arvid Moss, mówił o roli i celach biznesu w związku z transformacją energetyczną UE i przemysłem 4.0.

• 2019-12-16 Aktualności Bruksela
    Aktualności Bruksela

Kompromis ws. Pakietu Mobilności niekorzystny dla transportu i niezgodny z przepisami UE

Po całonocnych obradach, 12 grudnia Rada, Parlament i Komisja po ponad dwóch latach licznych debat i dyskusji, osiągnęły kompromis i wstępne porozumienie w sprawie tzw. Pakietu Mobilności 1, na który składają się trzy projekty legislacyjne: dotyczące odpoczynku kierowców, delegowania i kabotażu. Jeśli zostanie ono oficjalnie zatwierdzone przez Radę i Parlament, co może stać się już w styczniu, prace nad Pakietem Mobilności dobiegną końca, a uchwalone przepisy zaczną obowiązywać od 2021 r.

• 2019-12-11 Aktualności Bruksela

Rada Prezydentów BusinessEurope w Zagrzebiu - relacja

W związku ze zbliżającą się prezydencją Chorwacji w Radzie UE, w Zagrzebiu odbyła się Rada Prezydentów BusinessEurope (CoPres). Omówiono m.in. sytuację w państwach członkowskich oraz priorytety biznesu dla nowej Komisji Europejskiej. Konfederację Lewiatan reprezentowali Prezydent Maciej Witucki, Dyrektor Generalny Grzegorz Baczewski oraz Kinga Grafa, Dyrektorka biura w Brukseli.

• 2019-12-11 Aktualności Bruksela
    Aktualności Bruksela

BusinessEurope: Unijny "Zielony ład" musi opierać się na podstawach gospodarczych

Komisja Europejska opublikowała dzisiaj swój konkretny plan dotyczący tzw. europejskiego zielonego ładu. BusinessEurope wspiera ten projekt i będzie angażować się w jego realizację.

• 2019-12-06 Aktualności Bruksela

BusinessEurope: Nie pozwólmy na dalszy paraliż WTO Appellate Body

Jednym z ważniejszych postanowień szczytu BusinessEurope w Zagrzebiu jest wspólne wystąpienie członków przeciw paraliżowi WTO Appellate Body.