• 2020-04-21 Aktualności Bruksela
    Aktualności Bruksela

BusinessEurope do Rady Europejskiej: działajmy w sposób skoordynowany i solidarny, utwórzmy ogólnoeuropejski fundusz gwarancyjny

BusinessEurope oraz federacje członkowskie, w liście do Rady Europejskiej, apelują o solidarne i skoordynowane działania, które pomogą zmierzyć się z kolejnymi fazami kryzysu spowodowanego pandemią koronawirusa.

• 2020-04-21 Aktualności Bruksela

Nowy kierunek rozwoju cyfryzacji - Shaping Europe’s Digital Future

Komisja Europejska przedstawiła plany wprowadzenia europejskiego podejścia do cyfryzacji. Konkretne założenia zawarto w dwóch dokumentach - Białej Księdze dotyczącej sztucznej inteligencji oraz w Europejskiej strategii w zakresie danych

• 2020-04-16 Aktualności Bruksela

Mapa drogowa Komisji Europejskiej

Komisja Europejska zaproponowała mapę drogową ws. stopniowego znoszenia ograniczeń wprowadzonych w UE w związku z pandemią koronawirusa. Przewodnicząca Ursula von der Leyen zaapelowała o wymianę informacji pomiędzy państwami członkowskimi a Brukselą nt. narodowych strategii wyjścia z lockdownu.

• 2020-04-15 Aktualności Bruksela

Komisja Europejska pomoże MŚP najbardziej dotkniętym kryzysem COVID-19

W komunikacie z 13 marca Komisja Europejska zobowiązała się do natychmiastowego udzielenia pomocy najbardziej dotkniętym kryzysem COVID-19 MŚP, ze środkami pieniężnymi dostępnymi dla nich już w kwietniu.

• 2020-04-08 Aktualności Bruksela
    Aktualności Bruksela

Lewiatan i TLP wspólnie na rzecz sektora transportu

Konfederacja Lewiatan i TLP wspólnie pracowały nad stanowiskiem BusinessEurope - największej organizacji biznesowej w Brukseli. W jej skład wchodzą federacje pracodawców z poszczególnych europejskich krajów.

• 2020-04-07 Aktualności Bruksela
    Aktualności Bruksela

Apel Lewiatana o wsparcie sektora telekomunikacyjnego

Konfederacja Lewiatan wraz z Austriacką Federacją Przemysłową oraz Chorwackim Związkiem Pracodawców skierowała do unijnego komisarza ds. rynku wewnętrznego Thierry'ego Breton'a apel z prośbą o przesunięcie terminów stosowania przepisów dotyczących branży telekomunikacyjnej.

• 2020-04-02 Aktualności Bruksela
    Aktualności Bruksela

KE proponuje 100 mld euro na ochronę miejsc pracy. Polska powinna szybko wystąpić o pożyczkę

• Komisja Europejska proponuje SURE, nowy tymczasowy instrument o wartości do 100 miliardów euro na ochronę miejsc pracy i osób zatrudnionych.
    • Zdaniem Konfederacji Lewiatan nowy program unijny może pomóc Polsce w utrzymaniu tysięcy miejsc pracy zagrożonych kryzysem związanym z epidemią koronawirusa.

• 2020-03-27 Aktualności Bruksela
    Aktualności Bruksela

Ochrona europejskiej gospodarki powinna być priorytetem dla unijnych przywódców

Przed planowaną na 26 marca br. wideokonferencją Rady Europejskiej, Prezydent BusinessEurope Pierre Gattaz przypomniał o stanowisku federacji w związku z kryzysem: „W tym tygodniu europejscy przywódcy mają historyczną okazję, aby postawić unijną solidarność, działanie i odpowiedzialność w centrum naszej reakcji na kryzys. Długoterminowy dobrobyt Europy można zabezpieczyć tylko wtedy, gdy przywódcy europejscy zrobią wszystko co w ich mocy, aby zachować unię gospodarczą i walutową oraz jednolity rynek. Oba mają zasadnicze znaczenie dla dobrobytu naszej gospodarki, naszych firm i pracowników."

• 2020-03-18 Aktualności Bruksela
    Aktualności Bruksela

BusinessEurope: Solidarność europejska niezbędna do przezwyciężenia kryzysu

• 2020-03-18 Aktualności Bruksela

O czym myśli Europa?

Kryzys kryzysem, ale prace koncepcyjne, regulacyjne, strategiczne w Brukseli trwają, choć z pewnością w zwolnionym tempie. Europejski Komitet Ekonomiczno-Społeczny zawiesił swoje spotkania i pracuje zdalnie do 27 marca. Jeśli granice będą zamknięte, a na to wygląda, spotka się pewnie nie wcześniej niż w maju. Niemniej warto przyjrzeć się liście nowych prac Komitetu, które, jak zawsze, wynikają albo ze zlecenia Komisji Europejskiej, albo Prezydencji, albo inicjatywy Komitetu.