• 2019-09-23 Aktualności Bruksela

Szkodliwa licytacja na płacę minimalną w Polsce i w Europie

Okres przedwyborczy sprzyja obietnicom - te zaś pierwszy raz od dawna odnoszą się do sytuacji pracujących. Dyskusję błyskawicznie zmonopolizowała płaca minimalna, a partie ochoczo weszły do licytacji. Poniżej zadajemy kilka pytań, które powinny towarzyszyć refleksji nad rolą płacy minimalnej w polityce społeczno-gospodarczej. Na niektóre z nich odpowiedź jest prosta, inne pozostawimy bez jednoznacznej konkluzji, a w jeszcze innych odpowiedź zależy od światopoglądu. W każdym przypadku należy sprawę potraktować zdecydowanie poważniej niż robią to politycy przed wyborami.

• 2019-09-23 Aktualności Bruksela

Nowa Komisja Europejska – zasady, struktura, priorytety

Nowa Komisja Europejska, pod przywództwem Ursuli von der Leyen, ukonstytuuje się najprawdopodobniej 1 listopada. Przewodnicząca oraz 26 komisarzy rozpocznie wówczas pięcioletnią kadencję. Zanim to się stanie, odbędą się wysłuchania kandydatów na komisarzy w Parlamencie Europejskim, podczas których będą musieli odpowiedzieć na pytania odpowiednich komisji PE, dotyczące ich przygotowania do realizacji powierzonego im portfolio.

• 2019-09-17 Aktualności Bruksela
    Aktualności Bruksela

BusinessEurope: A solid intellectual property system is key for EU business

Today, BusinessEurope published its priorities for the next institutional cycle in the area of intellectual property (IP). We propose a comprehensive strategy on IP with concrete actions to help IP deliver its well-recognised benefits to companies, citizens and society at large. Intellectual property is a fundamental tool to drive innovation, growth, competitiveness and job creation in Europe.

• 2019-09-17 Aktualności Bruksela

Spotkanie związków branżowych Lewiatana z europosłami w Brukseli

Wyzwania stojące przed biznesem oraz najważniejsze  postulaty polskich firm wobec Parlamentu Europejskiego były tematem spotkania związków branżowych Lewiatana z europarlamentarzystami.

• 2019-09-13 Aktualności Bruksela

Lewiatan w Brukseli: Przegląd wydarzeń tygodnia

• 2019-09-05 Aktualności Bruksela

Ruszył konkurs na nagrodę Europejskiego Wynalazcy 2020

Zachęcamy do zgłaszania się w konkursie Europejskiego Biura Patentowego.

• 2019-08-26 Aktualności Bruksela

European businesses call on the G7 to end trade tensions

As the Group of Seven prepares to meet in Biarritz, France on 24-26 August, BusinessEurope sends a strong message against trade tensions, in favour of free and open trade, supporting the critical role of the multilateral trading system.

• 2019-07-23 Aktualności Bruksela

Najnowszy numer biuletynu Brussels Headlines

W imieniu Kingi Grafy, dyrektorki naszego biura w Brukseli, zapraszamy do zapoznania się z najnowszym numerem biuletynu europejskiego Brussels Headlines.

• 2019-07-19 Aktualności Bruksela

Wytyczne dla nowej Komisji Europejskiej 2019-2024

Znamy już nie tylko nazwisko nowego szefa Komisji Europejskiej (KE), pierwszej w historii kobiety na tym stanowisku, ale także priorytety nowej Komisji. Ursula von der Leyen uzyskała od europosłów słaby mandat, poparło ją jedynie 383 z 751 europosłów. Aby przekonać do siebie lewicę i zielonych (ci drudzy ostatecznie i tak jej nie poparli), przedstawiła bardzo pro-socjalny program, którego fundamentem będzie ambitna polityka klimatyczna oraz inicjatywy społeczne, takie jak plan działania na rzecz wdrożenia europejskiego filaru praw socjalnych, wprowadzenie europejskiej płacy minimalnej, czy potrójnie większy budżet na program Erasmus+.

• 2019-07-19 Aktualności Bruksela
    Aktualności Bruksela

Polityka przemysłowa UE jako jeden z priorytetów dla nowego Parlamentu i Komisji

W Unii Europejskiej rośnie świadomość, że do zbudowania silnej pozycji w globalnym łańcuchu dostaw potrzebny jest rozwój nowoczesnego, zaawansowanego technologicznie, stabilnego pod względem finansowania i konkurencyjnego przemysłu. Z tego powodu Komisja Europejska 13 września 2017 r. ogłosiła tzw. „Nową Politykę Przemysłową UE". Jest to pierwsza próba skonstruowania holistycznego podejścia na poziomie UE, które ma pomóc w sprostaniu wyzwaniom stojących przed przemysłem europejskim w związku z jego przejściem na nową cyfrową technologię przemysłową, znaną jako Przemysł 4.0.