Aktualności

Czy cyfrowa Europa działa?

Pandemia to także sprawdzian naszych wyobrażeń o cyfrowej Europie. Dużo programów, dużo zapewnień, dużo pięknych perspektyw i ostrzeżeń, że powinniśmy się uniezależnić informatycznie od innych kontynentów - i przyszedł sprawdzian. Trochę trwało nim Komitet się pozbierał i wrócił do pracy w wersji online. Portal członków działał i działa, ale środki komunikacji okazały się zdecydowanie niewystarczające. Pierwsze spotkania online przez Skypea były trudne. Lista wcześniej zaplanowanych opinii została znacznie skrócona, wydarzenia przełożone, a sprawozdawcy dostali dodatkowe zadanie, by w każdej przygotowywanej opinii odnosić się do wpływu pandemii na zgłaszane rekomendacje.

Nowe Wieloletnie Ramy Finansowe oraz plan naprawczy dla UE po pandemii

Wysokość zaproponowanych dzisiaj przez Komisję Europejską (KE) nowych Wieloletnich Ram Finansowych (WRF) na lata 2021-2027 to 1,1 bln euro. Dodatkowo, KE zaproponowała nowy instrument dla odbudowy „Next Generation EU", na który zamierza przeznaczyć 750 mld euro dzięki pożyczkom na rynkach finansowych, przy niskich stopach procentowych, zabezpieczonych gwarancjami państw członkowskich. W ramach tej kwoty, 500 mld przeznaczone będzie na pomoc bezzwrotną, o którą od początku pandemii apelowały najbardziej dotknięte kryzysem kraje południa, a pozostałe 250 mld na pożyczki.

Aktualności

Europarlament pracuje nad ramami etycznymi dla AI

Parlament Europejski przygotował w ostatnim czasie projekty sprawozdań w zakresie sztucznej inteligencji odnoszące się do tematyki ram etycznych, odpowiedzialności cywilnej oraz własności intelektualnej. W każdym z tych dokumentów, po raz kolejny, wyraźnie podkreślono pozytywne aspekty wykorzystania sztucznej inteligencji. Co więcej, w dwóch z tych dokumentów - Civil liability regime for artificial intelligence oraz A framework of ethical aspects of artificial intelligence, robotics and related technologies zawarto także projekty przyszłych regulacji oraz definicje sztucznej inteligencji.

Aktualności

Europejski Tytuł Egzekucyjny („ETE”)

W czasie po pandemii, kiedy liczba sporów będzie powodowała zatory we wszystkich sądach zarówno polskich jak i krajach UE, warto przyjrzeć się europejskim regulacjom prawnym, które mogą ułatwić życie polskiemu przedsiębiorcy w sytuacji, gdy będzie zmuszony do dochodzenia roszczeń za granicą (np. w przypadku przeniesienia się dłużnika za granicę).

Aktualności

Nowe przepisy utrudnią polskim firmom dostęp do kapitału

• Na rozpoczynającym się dzisiaj posiedzeniu Sejm, w ramach tarczy 4.0, będzie rozpatrywał przepisy, które przewidują ochronę polskich firm przed wrogimi przejęciami przez inwestorów spoza UE.
    • Konfederacja Lewiatan apeluje o wstrzymanie prac legislacyjnych nad nowymi regulacjami, ponieważ mogą one bardziej zaszkodzić niż pomóc polskiej gospodarce. I proponuje rozpoczęcie konsultacji z branżami.
    • Nieprecyzyjne przepisy, co do mechanizmów ochrony oraz liczby „chronionych" branż wydłużą okres planowania biznesowego, a w pewnych sytuacjach mogą nawet sparaliżować inwestycje.

Aktualności

Lewiatan proponuje zmiany w podatkach, które pomogą firmom przetrwać kryzys

• Dzisiaj Sejm rozpoczyna prace nad kolejnymi przepisami zawartymi w tarczy 4.0, które pomogą firmom przetrwać kryzys.
    • Konfederacja Lewiatan postuluje m.in. wprowadzenie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów zaliczek i zadatków utraconych w związku z COVID-19, skrócenie terminu wydawania interpretacji indywidualnych prawa podatkowego czy ograniczenie obowiązków administracyjnych.

Obciążenia fiskalne i zatrudnienie w sektorze aptecznym w 2019 roku

Tylko w 2019 r. sieci apteczne zapłaciły łącznie ponad 1,27 mld zł podatków, tj. dwa razy więcej niż apteki indywidualne.

Nowy projekt budżetu UE oraz Funduszu Naprawczego po pandemii

• Wysokość zaproponowanych dzisiaj przez Komisję Europejską (KE) nowych Wieloletnich Ram Finansowych (WRF) na lata 2021-2027 to 1,1 bln euro.

Aktualności

Przedsiębiorcy przygotowują stanowisko w sprawie sztucznej inteligencji

W drugim już spotkaniu grupy AI Challengers skupiającej przedstawicieli 14 organizacji przedsiębiorców oraz platform z 9 krajów Europy Środkowo-Wschodniej uczestniczyła Elżbieta Dziuba, ekspertka Konfederacji Lewiatan.

Aktualności

BusinessEurope: Zdecydowana reakcja ma zasadnicze znaczenie dla przezwyciężenia kryzysu

Komisja Europejska opracowała europejski plan naprawy gospodarczej.