• 2019-09-04 Aktualności

Firmy słono zapłacą za zniesienie limitu składek na ZUS

• Zniesienie limitu składek na ZUS, które zakłada projekt budżetu na przyszły rok, zwiększy koszty działalności firm nawet o kilkanaście procent rocznie.
    • Wielu inwestorów zagranicznych, w dłuższej perspektywie, zrezygnuje z nowych inwestycji w Polsce i wybierze inne rynki - ostrzega Konfederacja Lewiatan.
    • W tegorocznym ATKearney Global Services Location Index (ranking lokalizacji globalnych usług) nasz kraj spadł z 12. na 24. miejsce

• 2019-09-02 Aktualności

Zrezygnujmy z paragonów papierowych w taksówkach i w internecie

• Ministerstwo Finansów, w rozporządzeniu w sprawie kas rejestrujących mających postać oprogramowania, zaproponowało możliwość prowadzenia ewidencji za pomocą urządzeń elektronicznych, takich jak tablet czy telefon.
    • Przedsiębiorcy pozytywnie przyjmują taką propozycję. Apelują jednak, aby w taksówkach i przy sprzedaży internetowej możliwe było wystawianie paragonów elektronicznych, bez konieczności wystawiania paragonu w formie papierowej.

• 2019-09-02 Aktualności

PMI w górę, ale ożywienia w przemyśle nie widać

Ważne dla firm: Sierpień był już dziesiątym miesiącem z rzędu, w którym polscy producenci mieli mniej nowych zamówień. Pozytywne jest to, że dynamika spadku wygasa.

• 2019-09-02 Aktualności

XII Regaty Żeglarskie Lewiatana zakończone!

Już po raz 12. członkowie Konfederacji spotkali się na Mazurach, by walczyć o trofea w regatach żeglarskich. Regaty Żeglarskie Lewiatana odbyły się w dniach 30 sierpnia - 1 września w ośrodku żeglarskim Mila Kamień. Wystartowały aż 43 załogi, które ścigały się w trzech kategoriach: jachty klasy Sigma/Omega, Antila 24-25 i Antila 26-27.

• 2019-08-30 Aktualności

Spowolnienie wzrostu gospodarczego jest, ale łagodne

Ważne dla firm: Dzisiejsze dane dostarczają umiarkowanie pozytywnych wiadomości. Spowolnienie staje się faktem, natomiast ma jak dotąd łagodny przebieg.

• 2019-08-30 Aktualności

Inflacja trochę spadła, ale na krótko

Ważne dla firm: Dzisiejsze dane o inflacji w sierpniu br. są argumentem za pozostawieniem stóp procentowych na obecnym poziomie.

• 2019-08-29 Aktualności

Apel o likwidację kar pieniężnych dla aptek

• Dziś Sejmowa Komisja Zdrowia zajmie się rządowym projektem nowelizacji prawa farmaceutycznego, mającym na celu implementację unijnych regulacji, które mają zapobiegać sprzedaży sfałszowanych leków.
    • Znajduje się w nim przepis, który za uchybienia w realizacji dyrektywy antyfałszywkowej pozwala nałożyć na aptekę lub punkt apteczny karę pieniężną w wysokości do 100 tys. zł. Problem
    w tym, że system weryfikacji autentyczności leków nie działa.

Lewiatan partnerem kampanii społecznej Kręć Kilometry

Dotleniony i wypoczęty mózg pracuje szybciej i wydajniej, a zdrowi i zrelaksowani pracownicy lepiej realizują swoje obowiązki - zdaje się zauważać coraz więcej firm, które stawiają na kondycję fizyczną swojego personelu. Zainicjowana przez Fundację Allegro All For Planet kampania społeczna Kręć Kilometry ma zachęcić do częstszego korzystania z jednośladów.

• 2019-08-29 Aktualności

Tysiące miejsc pracy zagrożone po zniesieniu limitu składek

• Zniesienie limitu składek na ZUS, które zakłada projekt budżetu na przyszły rok, zaszkodzi gospodarce i rynkowi pracy.
    • Aby sfinansować wyższe koszty zatrudnienia pracowników, firmy ograniczą wzrost wynagrodzeń i mogą zlikwidować część etatów.
    • Polsce będzie trudniej rywalizować z innymi krajami, zarówno o inwestycje, jak i wykształconych, młodych pracowników.
    • Firmy zmniejszą wydatki na inwestycje, a to one są podstawą długookresowego rozwoju.

• 2019-08-28 Aktualności

Rozmowa z Maciejem Wituckim w Polityce