• 2020-05-12 Aktualności

Empik przystąpił do Konfederacji Lewiatan

Miło nam poinformować, że Empik, który zarządza siecią ponad 270 nowoczesnych salonów oraz sklepem internetowym z platformą marketplace i rocznie obsługuje 90 mln klientów, przystąpił do Konfederacji Lewiatan.

• 2020-05-12 Aktualności
    Aktualności

Pakiet „Impuls energii dla Polski” przyspieszy wzrost gospodarczy i pomoże osiągnąć cele unijnej polityki klimatycznej

• Forum Energii i Konfederacja Lewiatan przygotowali pakiet rozwiązań dla gospodarki „Impuls energii dla Polski", którego celem jest zmobilizowanie dostępnych środków publicznych i prywatnych na energetyczną modernizację kraju.
    • Realizacja pakietu pozwoliłaby przyspieszyć wzrost gospodarczy i poprawić międzynarodową konkurencyjność polskiej gospodarki.
    • Pomogłaby również zrealizować cele unijne w zakresie polityki klimatycznej w takich sektorach jak: energetyka, ciepłownictwo, transport i budownictwo.

Aktualności

Rynek apteczny: po marcowych wzrostach kwietniowe spadki

• Po rekordowym, ponad 30 proc. wzroście sprzedaży w marcu br., w kwietniu polski rynek apteczny zanotował prawie 7 proc. spadek.
    • Rekordowy marzec nie wpłynął jednak na poprawę sytuacji ekonomicznej aptek, gdyż wiązał się ze znacznym wzrostem kosztów.

Aktualności

Nie można wykluczać firm z ubiegania się o środki unijne dlatego, że uzyskały wsparcie w czasie kryzysu

• Oświadczenia związane z niezaleganiem z daninami wobec państwa, wcześniej stosowane w konkursach o środki unijne, nie uwzględniają specyficznej sytuacji, która zaistniała w związku z epidemią COVID-19.
    • Konfederacja Lewiatan zaapelowała do resortu funduszy i polityki regionalnej, aby treść oświadczenia odzwierciedlała zróżnicowaną sytuację beneficjentów, a fakt skorzystania z określonego wsparcia od państwa czy samorządu nie powinien stanowić przeszkody w skutecznym aplikowaniu o środki unijne oraz podpisaniu umowy o dofinansowanie projektów.
    • Właściwe rozwiązania po naszej interwencji zostały błyskawicznie wprowadzone dla Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój. Czekamy na działanie odnośnie pozostałych programów.

Aktualności

Plany ciągłości działania firmy – weź udział w międzynarodowym badaniu

Zachęcamy menedżerów, przedsiębiorców, członków izb gospodarczych i związków przedsiębiorców do udziału w międzynarodowym badaniu na temat ciągłości działania. Wypełnienie ankiety w przypadku, gdy organizacja miała plan ciągłości działania i komitet/zespół zarządzania kryzysowego zajmuje ok. 5 minut. Wyniki zostaną opublikowane pro bono.

Aktualności

„Impuls energii dla Polski” – pakiet rozwiązań dla gospodarki przygotowany przez Forum Energii i Lewiatana

• Forum Energii i Konfederacja Lewiatan apelują o wprowadzenie pakietu „Impuls energii dla Polski", którego celem jest zmobilizowanie dostępnych środków publicznych i prywatnych na energetyczną modernizację kraju.
    • Realizacja „Impulsu energii dla Polski" pobudzi inwestycje o łącznej wartości ponad 580 mld zł, co przełoży się na powstanie 240 tys. nowych miejsc pracy.
    • Inwestycje w sektorze energii powinny być elementem strategii wychodzenia z kryzysu spowodowanego pandemią koronawirusa.

Aktualności

Apel Rady Przedsiębiorczości. Ingerencja w prawo własności prywatnej przed wyrokiem sądu niedopuszczalna

• Ustawodawca chce przerzucić ciężar udowodnienia, że majątek pochodzi z legalnych źródeł na właściciela. Oznacza to de facto wprowadzenie domniemania winy!
    • Ministerstwo Sprawiedliwości zamierza wprowadzić konfiskatę prewencyjną. Organy ścigania nie będą już musiały wykazywać faktu przeniesienia majątku lub tego, że majątek służył do popełniania przestępstw lub był nabyty w sposób nielegalny.
    • Rady Przedsiębiorczości apeluje o odstąpienie od dalszego procedowania tych zmian. Konfiskata majątku i zmierzające do niej działania prokuratury stoją w sprzeczności z art. 46 Konstytucji RP.

Aktualności

Badanie Lewiatana: Firmy korzystają z Tarczy Antykryzysowej, ale oczekują też zmian w prawie pracy

• Polski biznes zdaje egzamin z odpowiedzialności, chroniąc firmy i zatrudnienie, uruchamia własne oszczędności, korzysta z instrumentów Tarczy Antykryzysowej - wynika z badania Konfederacji Lewiatan.
    • Dziś jednak konieczne jest wdrażanie strategii odmrażania gospodarki, w tym zapewnienie większej elastyczności prawa pracy.

Aktualności

Przepisy dotyczące ochrony polskich firm przed przejęciem zaszkodzą gospodarce

• Regulacje dotyczące przeciwdziałania wrogim przejęciom polskich firm, które mają się znaleźć w Tarczy 4.0, mogą bardziej zaszkodzić niż pomóc polskiej gospodarce - ostrzega Konfederacja Lewiatan i apeluje o zawieszenie dalszych prac nad tymi przepisami i poddanie ich konsultacjom z biznesem.
    • Utrudnią bowiem inwestycje w Polsce firmom spoza Unii Europejskiej, co wpłynie również na powodzenie rodzimych inwestycji i osłabi polskich przedsiębiorców.

Aktualności

Rada Przedsiębiorczości apeluje do premiera o wspólne ratowanie gospodarki

Znaleźliśmy się w złym punkcie. Oto rząd deklaruje w mediach, że ratuje gospodarkę, a przedsiębiorcy mają poczucie, że dzieje się to w zupełnej izolacji od samych zainteresowanych - napisała Rada Przedsiębiorczości, w apelu skierowanym do premiera Mateusza Morawieckiego.