Badanie Lewiatana: Tarcza Antykryzysowa – brakuje informacji, niejasne przepisy

• 37% przedsiębiorców narzeka na niejasną interpretację przepisów, a 35% na brak możliwości uzyskania szczegółowych informacji dotyczących uzyskania pomocy w ramach Tarczy Antykryzysowej.
    • 52% firm postuluje umożliwienie przedsiębiorcom swobodnego dysponowania środkami zgromadzonymi na kontach VAT.
    • 42% chciałoby zwolnienia ze składek ZUS na 3 miesiące dla średnich i dużych firm, które odnotowały znaczny spadek przychodów - wynika z badania Konfederacji Lewiatan przeprowadzonego wśród 302 przedsiębiorstw.

Aktualności

Partnerzy społeczni w RDS uzgodnili rozpoczęcie prac nad paktem społecznym

• Konfederacja Lewiatan, BCC, Pracodawcy RP, Związek Rzemiosła Polskiego, Forum Związków Zawodowych i OPZZ, członkowie Rady Dialogu Społecznego, chcą przygotować pakt społeczny.
    • Będzie on zawierał rozwiązania, które pomogą w walce ze skutkami pandemii koronawirusa.

Aktualności

„Bezpieczny powrót do pracy w warunkach nowej normalności”. Światowy projekt z udziałem Polskiego Forum HR

Trzy największe firmy z branży usług HR: Randstad, Adecco Group i ManpowerGroup zawarły globalne porozumienie pod nazwą „Safely Get Back to Work in the new normal" („Bezpieczny powrót do pracy w nowej normalności"), do którego w Polsce, jako współpartner, dołączyło również Polskie Forum HR, członek Konfederacji Lewiatan.

Aktualności

Eurofound przedstawia pierwsze wyniki badań wpływu pandemii koronawirusa na warunki życia i pracy w krajach UE

Badanie miało na celu uchwycenie wpływu pandemii COVID-19 na ludzi w całej Europie, ze szczególnym naciskiem na szereg aspektów jakości życia, subiektywnego dobrobytu, zatrudnienia, sytuacji finansowej i poziomu zaufania do instytucji publicznych.

Badanie Lewiatana: 5% firm już się zamyka, 43% wytrzyma jeszcze 1-2 miesiące

• 75% firm uważa, że brak jasnej strategii odmrażania działalności gospodarczej ma negatywne konsekwencje gospodarcze i społeczne.
    • 60% przedsiębiorstw zaangażowało oszczędności, aby poradzić sobie w bieżącej sytuacji.
    • 5% już podjęło działania w kierunku likwidacji firmy, 43% wytrzyma jeszcze 1-2 miesiące, a przetrwanie 3-4 miesięcy deklaruje 20% - wynika z badania Konfederacji Lewiatan przeprowadzonego wśród 302 przedsiębiorstw.

Aktualności

Bezrobocie w kwietniu już wyższe niż przed rokiem i dalej będzie rosło

Według opublikowanych dzisiaj danych resortu rodziny, pracy i polityki społecznej stopa bezrobocia w Polsce w kwietniu br. wyniosła 5,7% (w marcu 5,4%). W powiatowych urzędach pracy jest zarejestrowanych 58 tys. osób więcej niż miesiąc wcześniej, co oznacza, że w rejestrach mamy 960 tys. osób pozostających bez pracy.

Rada ds. Zielonej Transformacji w Konfederacji Lewiatan rozpoczęła działalność

• Dzisiaj zainaugurowała działalność Rada ds. Zielonej Transformacji w Konfederacji Lewiatan.
    • W pierwszym spotkaniu Rady wziął udział Michał Kurtyka, minister klimatu.

• 2020-05-05 Aktualności
    Aktualności

Regulacje w tarczy 3.0 dotyczące firm telekomunikacyjnych nie mają związku z epidemią COVID-19

• W Senacie trwają prace nad tarczą antykryzysową 3.0, która zawiera, m.in. regulacje dotyczące branży telekomunikacyjnej.
    • Zostały one przygotowane bez żadnych konsultacji społecznych i w większości przypadków nie mają związku z obecną sytuacją epidemiczną w Polsce.
    • Zdaniem Konfederacji Lewiatan zmiany w prawie telekomunikacyjnym powinny zostać wyłączone z ustawy dotyczącej COVID-19 i zostać poddane odrębnemu procesowi legislacyjnemu z uwzględnieniem pełnych konsultacji społecznych.

• 2020-05-05 Aktualności
    Aktualności

Informacja dla firm aktywnych w Brukseli

Poniżej prezentujemy najważniejsze punkty planu belgijskiego rządu dot. stopniowego otwierania gospodarki. Każdy z nich może jednak ulec zmianie w zależności od przebiegu pandemii.

• 2020-05-04 Aktualności
    Aktualności

Małgorzata Miszkin-Wojciechowska została ekspertem ds. mediacji w europejskiej komisji

Małgorzata Miszkin-Wojciechowska, dyrektorka Centrum Mediacji Lewiatan
    została ekspertem w zakresie mediacji w europejskiej Komisji ds. Skuteczności Wymiaru Sprawiedliwości (CEPEJ). Funkcję będzie pełnić do kwietnia 2022 roku, z możliwością jej przedłużenia.