III Europejskie Forum Nowych Idei po raz trzeci w Sopocie

W środę rozpoczyna się w Sopocie Europejskie Forum Nowych Idei (EFNI), organizowane przez Konfederację Lewiatan.

W tym nadmorskim kurorcie spotka się ponad tysiąc światowej sławy ekonomistów, liderów biznesu, polityków, przedstawicieli świata nauki i kultury z Polski, Europy i innych kontynentów.

Hasło przewodnie tegorocznej konferencji to „Co dalej, Europo? Jak na nowo urządzić Stary Kontynent? Perspektywa biznesu". Zaproszeni goście będą dyskutować o największych i najbardziej palących problemach Europy i szukać sposobów ich rozwiązania. Dlaczego Europa wciąż tkwi w kryzysie? Jak przełamać konflikt narodowych interesów ekonomicznych i wyzwań ścisłej integracji? Gdzie trzeba więcej instytucji UE, a gdzie mniej? Jaki cel musimy stawiać przed regulacjami, gdy gospodarka trwale zwalnia? Jak zarządzać strategicznymi sektorami gospodarki, by wspierały wzrost? Jak z nowych technologii uczynić narzędzie przyspieszenia rozwoju społecznego i ekonomicznego naszego kontynentu? To tylko niektóre pytania, z którymi zmierzą się uczestnicy EFNI.

W tym roku w konferencji udział wezmą m.in. Benjamin R. Barber, jeden z najwybitniejszych amerykańskich politologów, prof. Zygmunt Bauman, światowej sławy socjolog i filozof, Ivan Krastev, bułgarski politolog, jeden z największych współczesnych myślicieli politycznych, Henri Malosse, prezydent EKES, Mario Monti, były premier Włoch, Gῢnter Verheugen, profesor, Europejski Uniwersytet Viadrina, Michael O'Leary, dyrektor generalny Ryanair, José Ignacio Torreblanca, jeden z najciekawszych młodych analityków politycznych Europy, czy William H.Dutton, prof. Uniwersytet Oksfordzki.

Na liście panelistów i gości z Polski są m.in. Lech Wałęsa, Marek Belka, Jan Krzysztof Bielecki, Michał Boni, kardynał Kazimierz Nycz, Juliusz Braun, Jerzy Buzek, Danuta Hübner, Andrzej Klesyk, Władysław Kosiniak-Kamysz, Janusz Lewandowski, Andrzej Koźmiński, Jacek Krawczyk, Marcin Korolec.

W programie EFNI znajdą się 3 sesje plenarne („Jak wyleczyć stary kontynent", „Gospodarcza architektura nowej Europy", „Nowe technologie a demokracja") i 17 paneli (m.in. „Jak wyzwolić innowacyjność europejskiej gospodarki", „Zagrożona przyszłość. Jak uratować młode pokolenie?", „Jak wzmocnić klub euro, nie dzieląc Europy", czy „Lekcje z kryzysu - czego nauczyła się europejska gospodarka?").

W tym roku odbędą się również Spory nocnych marków - późnowieczorne, nieformalne debaty z udziałem gości EFNI, premiery raportów przygotowanych specjalnie na konferencję, promocje książek oraz tematyczne debaty śniadaniowe i obiadowe. Mieszkańcy Sopotu i turyści zastaną zaproszeni do Zatok Dialogu, gdzie będą mogli podyskutować z uczestnikami Forum.

Sesje plenarne EFNI odbywać się będą w wielkim pawilonie na sopockiej plaży, przylegającym do Zatoki Sztuki. Goście będą mieli bezpośredni widok na morze. Panele dyskusyjne, debaty i inne wydarzenia programowe zostaną zorganizowane w salach konferencyjnych hoteli Sheraton i Grand.

Patronat honorowy nad tegorocznym EFNI objęli: Prezydent RP, Prezydent Rady Europejskiej oraz Parlament Europejski.

Partnerami instytucjonalnymi są: Ministerstwo Spraw Zagranicznych, Europejski Komitet Ekonomiczno-Społeczny i Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego

Partnerami strategicznymi są: Orange Polska, PKN ORLEN S.A., Grupa PZU, „Dziennik Gazeta Prawna" i Telewizja Polska

Partnerem Gali Otwarcia został Bank Pekao SA

Europejskie Forum Nowych Idei, którego trzecia edycja odbywa się w Sopocie w dniach 25-27 września 2013 r. to międzynarodowy kongres środowisk biznesowych, z udziałem wybitnych ekonomistów i innych ekspertów, a także przedstawicieli świata kultury i polityki. Forum jest organizowane przez Konfederację Lewiatan we współpracy z BUSINESSEUROPE, miastem Sopot oraz wiodącymi firmami i instytucjami. Więcej informacji na stronie www.efni.pl.

Konfederacja Lewiatan