Przemysł rośnie wolniej

Produkcja przemysłowa w sierpniu br. wzrosła o 2,2 proc., w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku - podał GUS.

 

Komentarz dr Małgorzaty Starczewskiej-Krzysztoszek, głównej ekonomistki Konfederacji Lewiatan

W sierpniu produkcja przemysłowa rosła wolniej niż w lipcu. Spodziewaliśmy się szybszego wzrostu, szczególnie po ostatnim, dobrym odczycie wskaźnika PMI, ale trzeba pamiętać, że w sierpniu mieliśmy mniejszą liczbę dni roboczych niż w lipcu. Wzrost produkcji przemysłowej w 26 z 34 działów gospodarki (w większości związanych z eksportem) pozwala zakładać, że przemysł wychodzi jednak z dołka. Spadek produkcji w dziale maszyny i urządzenia (o 10,3 proc.), który też produkuje na eksport, spowodowany był w głównej mierze okresem urlopowym u naszych zachodnich kontrahentów. Po danych sierpniowych możemy oczekiwać powolnej poprawy sytuacji w tym sektorze gospodarki. Na potwierdzenie obecnych trendów trzeba jednak poczekać do czasu opublikowania wrześniowego wskaźnika PMI.

Ostatnie dane dotyczące zatrudnienia i produkcji przemysłowej pokazują, że na silniejsze ożywienie w gospodarce w tym roku nie ma co liczyć. Tym bardziej ważne jest, aby ruszył przemysł, bo budownictwo, które wypracowuje 7 proc. PKB, jest ciągle w zapaści.
Wzrost gospodarczy w tym roku nie będzie wyższy niż 1,2 -1,3 proc.

Konfederacja Lewiatan