Zamknij X

INFORMACJA DOTYCZĄCA PLIKÓW COOKIES:

Ten serwis stosuje pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Środowisko i klimat

 • 2014-06-25 Środowisko i klimat
  Środowisko i klimat

  Podatek węglowodorowy zaszkodzi branży wydobywczej

  Projekt, nowelizacji ustawy o specjalnym podatku węglowodorowym, w jego obecnym kształcie, przyczyni się do znacznego ograniczenia działalności poszukiwawczej i wydobywczej węglowodorów w Polsce, a co z tym idzie spowoduje, że cele fiskalne i gospodarcze zakładane przez projektodawcę nie zostaną zrealizowane - uważa Rada Podatkowa Konfederacji Lewiatan.

 • 2014-06-04 Środowisko i klimat
  Środowisko i klimat

  30 proc. redukcja CO2 w USA to dobry sygnał dla Europy

  Ogłoszony przez prezydenta USA Baracka Obamę „Plan Czystej Energii", który ma wymusić na sektorze energetycznym ograniczenie emisji CO2 o 30 proc. do 2030 roku w porównaniu do 2005 roku, oznacza że Amerykanie na poważnie przyłączają się do walki ze zmianami klimatu - uważa Konfederacja Lewiatan.

 • 2014-05-29 Środowisko i klimat
  Środowisko i klimat

  Podatek węglowodorowy zniechęci inwestorów

  Przyjęcie projektu ustawy o specjalnym podatku węglowodorowym (SPW), w obecnym kształcie, utrudni działalność poszukiwawczą i wydobywczą

 • 2014-05-20 Środowisko i klimat
  Środowisko i klimat

  Jaka przyszłość węgla? Z zieloną energetyką pod rękę?

  Brak długoterminowej strategii dla sektora energetycznego, ślimaczące się prace nad regulacjami umożliwiającymi wydobycie gazu z łupków, trwająca od ponad 2 lat dyskusja jak wspierać OZE, brak postępu w procesie liberalizacji rynku gazu, czy w końcu wracający problem niezrestrukturyzowanego górnictwa - to najważniejsze problemy, z którymi boryka się branża - uważa Konfederacja Lewiatan.

 • 2014-05-15 Środowisko i klimat
  Środowisko i klimat

  Czy potrzebny jest podatek węglowodorowy?

  Należy rozważyć czy na obecnym etapie prac konieczne jest wprowadzenie specjalnego podatku węglowodorowego, zwłaszcza biorąc pod uwagę wyrażony przez rząd zamiar przesunięcia jego obowiązywania do 2020 roku - uważają Konfederacja Lewiatan, Polski Związek Pracodawców Przemysłu Wydobywczego, Organizacja Polskiego Przemysłu Poszukiwawczo-Wydobywczego i Stowarzyszenie Naukowo-Techniczne Inżynierów i Techników Przemysłu Naftowego i Gazowniczego.

 • 2014-05-13 Środowisko i klimat
  Środowisko i klimat

  Ważne zmiany w prawie geologicznym i górniczym

  Elastyczne warunki prowadzenia prac poszukiwawczych i wydobycia, czy wyważone traktowanie przypadków naruszenia warunków technicznych - proponują Konfederacja Lewiatan, Polski Związek Pracodawców Przemysłu Wydobywczego, Organizacja Polskiego Przemysłu Poszukiwawczo-Wydobywczego i Stowarzyszenie Naukowo-Techniczne Inżynierów i Techników Przemysłu Naftowego i Gazowniczego.

 • 2014-04-02 Środowisko i klimat
  Środowisko i klimat

  Przedsiębiorcy boją się interpretacji przepisów

  Utworzenie specjalnej internetowej platformy wiedzy i interpretacji przepisów dla przedsiębiorców i urzędników, w celu udostępnienia ujednoliconej i posiadającej aprobatę Ministerstwa Środowiska wykładni prawa - proponuje Konfederacja Lewiatan w stanowisku do zmiany ustawy Prawo ochrony środowiska.

 • 2014-03-25 Środowisko i klimat
  Środowisko i klimat

  Za brak rządowego rozporządzenia firmy mogą zapłacić ponad 1,5 mld zł

  Rząd może nie zdążyć z wydaniem odpowiedniego rozporządzenia i przedsiębiorstwa nie rozliczą emisji CO2 bezpłatnie przyznanymi uprawnieniami. W konsekwencji będą musiały zakupić na rynku wymaganą liczbę uprawnień. Wartość bezpłatnych uprawnień do emisji w 2013 r. dla instalacji innych niż wytwarzające energię elektryczną wynosi 1,54 mld zł i taki też koszt będzie musiał ponieść przemysł w przypadku niewydania rozporządzenia na czas - ostrzega Konfederacja Lewiatan.

 • 2014-02-26 Środowisko i klimat
  Środowisko i klimat

  Lewiatan ocenia politykę klimatyczną UE

  Polityka klimatyczna Komisji Europejskiej wytycza bardzo ambitne cele dla europejskiego przemysłu (43 proc. redukcji emisji), który w ogromnej większości jest zmodernizowany i ma już niewielką przestrzeń do dalszego obniżania emisji CO2. Stoi w sprzeczności z inicjatywą mającą na celu zwiększenie udziału przemysłu w UE z obecnej średniej 15,6 proc. do 20 proc. w 2020 r. - uważa Konfederacja Lewiatan.

 • 2014-01-23 Środowisko i klimat
  Środowisko i klimat

  Przemysł oczekuje od polityków więcej, aby móc powrócić na ścieżkę wzrostu

  Unia Europejska ma do 2030 roku zredukować emisję dwutlenku węgla aż o 40 proc. w porównaniu z 1990 rokiem. To nie jest dobra wiadomość dla polskiego przemysłu - uważa Konfederacja Lewiatan.

Przejdź do archiwum