Zamknij X

INFORMACJA DOTYCZĄCA PLIKÓW COOKIES:

Ten serwis stosuje pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Koszty

 

Wynagrodzenie mediatora:

 

W sprawach ze skierowania sądowego w postępowaniach cywilnych i gospodarczych stosuje się przepisy:

ROZPORZĄDZENIA MINISTRA SPRAWIEDLIWOŚCI z dnia 20 czerwca 2016 r. w sprawie wysokości wynagrodzenia i podlegających zwrotowi wydatków mediatora w postępowaniu cywilnym.

Pobierz rozporządzenie >>

 

Natomiast w sprawach administracyjnych stosuje się przepisy:

ROZPORZĄDZENIA MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH I ADMINISTRACJI z dnia 2 czerwca 2017 r. w sprawie wysokości wynagrodzenia i podlegających zwrotowi wydatków mediatora w postępowaniu administracyjnym.

Pobierz rozporządzenie >>

 

W mediacji prywatnej na podstawie umowy pomiędzy stronami obowiązują następujące zasady wynagradzania:

  • Opłata wstępna - 500 zł plus VAT 
  • 3 pierwsze godziny mediacji płatne jako ryczałt (najpóźniej w dniu pierwszego posiedzenia mediacyjnego) - 1500 zł plus VAT od każdej ze stron
  • Stawka godzinowa pobierana od każdej ze stron za każdą kolejną godzinę mediacji - 250 zł plus VAT
  • Opłata mediacyjna od każdej ze stron za podpisanie przed mediatorem uprzednio wynegocjowanej przez Strony ugody, niezależnie od wartości przedmiotu sporu - 1500 zł plus VAT

W szczególnych przypadkach, gdy mediator bierze udział w postępowaniu na zasadach pro bono, Prezes Centrum, za zgodą Prezydenta Konfederacji Lewiatan, może zwolnić strony z całości lub części opłaty.