Zamknij X

INFORMACJA DOTYCZĄCA PLIKÓW COOKIES:

Ten serwis stosuje pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Aktualności 2006

 • 2006-09-14 Aktualności
  Aktualności

  Obniżyć składkę na Fundusz Pracy

  PKPP Lewiatan, dążąc do zmiejszenia pozapłacowych kosztów pracy, zwróciła się do Ministra Pracy i Polityki Społecznej o obniżenie składki płaconej przez pracodawców na Fundusz Pracy. Za realizacją tego postulatu przemawia dobra sytuacja finansowa Funduszu.

 • 2006-09-14 Aktualności
  Aktualności

  MŚP mogą liczyć na dotacje unijne w 2007

  Do tej pory z pieniędzy unijnych dostępnych w ramach działania 2.2.1. korzystały głównie duże firmy. To się zmieni. Pozostałe do wykorzystania środki, ok. 114 mln euro, zostaną rozdysponowane wyłącznie pomiędzy małe i średnie przedsiębiorstwa, najprawdopodobniej już na początku 2007 r.

 • 2006-09-13 Aktualności
  Aktualności

  Rząd wycofał się z obniżki składki rentowej

  Lewiatan był przeciw propozycjom rządowym obniżającym składkę rentową i chorobową przy jednoczesnym scedowaniu tego obowiązku na pracodawcę. Znacząco podwyższyłoby to bowiem koszty pracy.

 • 2006-09-13 Aktualności
  Aktualności

  Lewiatan przeciwko dalszemu rozwadnianiu dyrektywy usługowej

  Rozpoczyna się procedura drugiego czytania dyrektywy usługowej w Parlamencie i Radzie UE. Lewiatan apeluje do polskich eurodeputowanych, aby nie zgadzali się na zmiany w tekście wspólnego stanowiska Rady. Jesteśmy przekonani, że dalsze zmiany w dokumencie doprowadzą do ‘rozwodnienia’ dyrektywy. Będzie ona gorsza niż jej brak.

 • 2006-09-10 Aktualności
  Aktualności

  Projekt budżetu państwa na 2007 r. - stracone szanse

  Rezygnacja z naprawy finansów publicznych, zwiększające się wydatki socjalne, nierealne prognozy wpływów z VAT, drenaż zysków przedsiębiorstw państwowych - w opinii Lewiatana taki projekt budżetu państwa na 2007 r. to krok wstecz.

 • 2006-09-08 Aktualności
  Aktualności

  Praca w nadgodzinach nie będzie droższa

  Sejm przegłosował wniosek o odrzucenie w pierwszym czytaniu projektu nowelizacji Kodeksu pracy w zakresie godzin nadliczbowych. Pracodawcy nie muszą już się obawiać, że dodatki za nadgodziny radykalnie wzrosną. Odkąd tylko powstał szkodliwy dla pracodawców pomysł, Lewiatan aktywnie walczył o zaniechanie tej inicjatywy legislacyjnej, przestrzegając decydentów m.in. przed tym, że taka regulacja spowoduje wzrost kosztów pracy prawie o 3,6 mld. rocznie. Efektem tego byłoby obniżenie konkurencyjności polskich firm na rynku europejskim.

 • 2006-09-07 Aktualności
  Aktualności

  Ruszyły prace nad zawieszeniem działalności gospodarczej

  W opinii Lewiatana bez wprowadzenia poprawek w nowelizacji ustawy nie będzie możliwe kompleksowe uregulowanie kwestii zawieszenia działalności gospodarczej, które przedsiębiorcy od dawna postulują.

 • 2006-09-06 Aktualności
  Aktualności

  Rośnie bezpieczeństwo pracy - postawmy na prewencję

  Od kilku lat w firmach zachodzą pozytywne zmianach w sferze bezpieczeństwa pracy - uważa Państwowa Inspekcja Pracy. Zahamowano występujący w latach poprzednich wzrost ogólnej liczby poszkodowanych w wypadkach przy pracy. Mamy też najniższy wskaźnik wypadków śmiertelnych i ciężkich w ostatnim dziesięcioleciu.

 • 2006-09-06 Aktualności
  Aktualności

  Niekonstytucyjna inicjatywa prezydencka

  Lewiatan po przeprowadzeniu konsultacji społecznych do projektu tzw. ustawy o odpowiedzialności pracodawców zwrócił się do Prezydenta RP o zaniechanie tej inicjatywy jako niekonstytucyjnej i szkodliwej dla rozwoju przedsiębiorczości.

 • 2006-09-06 Aktualności
  Aktualności

  Rząd popiera Lewiatana w kwestii dodatków za godziny nadliczbowe

  Minister Przemysław Gosiewski poinformował PKPP Lewiatan, że stanowisko Rządu w kwestii dodatków za godziny nadliczbowe jest zbieżne z opinią Lewiatana. Jeżeli doszłoby do implementacji przepisów zwiększających wynagrodzenie za pracę po godzinach, polscy pracodawcy będą płacić jedne z najwyższych w UE stawki tego dodatku.