Zamknij X

INFORMACJA DOTYCZĄCA PLIKÓW COOKIES:

Ten serwis stosuje pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Aktualności 2006

 • 2006-08-31 Aktualności
  Aktualności

  Eksport zrobił swoje, eksport może odejść?

  Po raz pierwszy od 2001 r. zmalała liczba przedsiębiorstw, które eksportują. Czy pozycja konkurencyjna polskich eksporterów słabnie? Czy tak duży jest popyt na rynku krajowym? Czy silna złotówka ogranicza opłacalność eksportu? Mimo wzrostu konsumpcji na rynku rodzimym, polska gospodarka nie może pozwolić sobie na rezygnację z eksportu. Koszty wejścia na zagraniczne rynki muszą być systematycznie obniżane. Przedsiębiorcy nie powinni samotnie przedzierać się przez gąszcz odmiennych regulacji prawnych, a rolą Państwa powinno im w tym pomóc. Przedsiębiorcy polscy pokazali duży potencjał eksportowy i nie można go teraz zmarnować.

 • 2006-08-31 Aktualności
  Aktualności

  NIE dla zmian w systemie ubezpieczeń społecznych

  Lewiatan podpisał się pod wspólnym stanowiskiem partnerów społecznych w sprawie systemu ubezpieczeń rentowych i chorobowych. Zarówno pracodawcy jak i pracownicy wyrażają swój sprzeciw wobec proponowanych zmian wysokości składki na ubezpieczenie rentowe, które wprowadzi system w głęboki i długotrwały kryzys.

 • 2006-08-31 Aktualności
  Aktualności

  Ułatwienia w zatrudnianiu cudzoziemców nie wystarczające

  W wrześniu wejdzie w życie rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej wprowadzające możliwość zatrudniania bez zezwoleń pracowników z Białorusi, Rosji i Ukrainy. Przedsiębiorcy żałują, że mimo odpływu specjalistów różnych branż z Polski, możliwość taka dotyczy jedynie sezonowych prac w rolnictwie.

 • 2006-08-31 Aktualności
  Aktualności

  Kolejna nowelizacja pogorszy sytuację niepełnosprawnych na rynku pracy

  Zmiana finansowania ubezpieczenia społecznego dla przedsiębiorstw zatrudniających niepełnosprawnych może naruszyć płynność ich funkcjonowania, w szczególności zaś dotknie Zakłady Pracy Chronionej. Konsekwencją 46 nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej będzie redukcja miejsc pracy dla osób niepełnosprawnych i zmniejszenie ich aktywności zawodowej.

 • 2006-08-31 Aktualności
  Aktualności

  Opinia Lewiatana do Krajowego Programu "Zabezpieczenie społeczne i integracja społeczna na lata 2006-2008"

  KE zobowiązała państwa Unii Europejskiej do przedstawienia krajowych programów "Zabezpieczenie Społeczne i Integracja Społeczna na lata 2006-2008". Programy mają obejmować trzy obszary działań: integracja społeczna, system emerytalny oraz opieka zdrowotna i opieka długo terminowa. W opinii Lewiatana istotnym brakiem Programu jest zbyt silny interwencjonizm państwa, w którym nawet samorządy są traktowane są jako bierni wykonawcy działań.

 • 2006-08-31 Aktualności
  Aktualności

  Apelujemy u posłów o odrzucenie zmian w prawie telekomunikacyjnym

  Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan wystosowała apel, w którym nawołuje parlamentarzystów do odrzucenia w trzecim czytaniu, zapisu prawa telekomunikacyjnego wydłużającego obowiązek przechowywania danych abonentów przez operatorów telefonicznych.

 • 2006-08-31 Aktualności
  Aktualności

  Lewiatan interweniuje u premiera w sprawie własności przemysłowej

  Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan zaapelowała do premiera Jarosława Kaczyńskiego o odrzucenie przez Radę Ministrów szkodliwych dla polskiego przemysłu farmaceutycznego zapisów nowelizacji ustawy o prawie autorskim i innych ustaw przygotowanych przez resort kultury.

 • 2006-08-25 Aktualności
  Aktualności

  Indeks biznesu PKPP Lewiatan - sierpień 2006: Gospodarka dalej pnie się w górę

  Indeks Biznesu PKPP Lewiatan w sierpniu odnotował kolejne rekordy. Indeksy kwartalny i roczny zyskały po trzy punkty, osiągając odpowiednio 76 i 78 punktów. Od pół roku Indeks Biznesu systematycznie pnie się w górę, co oznacza, że gospodarka znajduje się w trwałym trendzie wzrostowym. Wszystko wskazuje na to, że dobra koniunktura utrzyma się także w drugiej połowie roku. Dane makroekonomiczne po dwóch kwartałach potwierdzają, że wzrost gospodarczy oparty jest na zdrowych podstawach makroekonomicznych.

 • 2006-08-25 Aktualności
  Aktualności

  Konferencja Głos Biznesu - Kraków

  Zapraszamy Państwa na kolejną konferencję z cyklu Głos Biznesu, która odbędzie się 5 września 2006r. w Krakowie. W programie: perspektywy gospodarcze dla regionu, konkurencyjność sektora MSP, Fundusze Strukturalne dla przedsiębiorców, korzyści i nowe możliwości dla biznesu. Zapraszamy!

 • 2006-08-25 Aktualności
  Aktualności

  Zaczyna się polityczna gra budżetowa

  Zaplanowane na 2007 r. wydatki z budżetu państwa miały wynieść 243,1 mld zł. Ministerstwa chcą jednak więcej. Ich propozycje wydatków mogą kosztować budżet państwa dodatkowo ponad 90 mld zł. Niepokojąca jest także struktura tych wydatków – absolutna ich większość to transfery socjalne. A wszystko z kieszeni podatnika.