Zamknij X

INFORMACJA DOTYCZĄCA PLIKÓW COOKIES:

Ten serwis stosuje pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Aktualności 2009

 • 2009-12-10 Aktualności
  Aktualności

  Dodatkowy urlop macierzyński

  1 stycznia 2010 r. wejdą w życie przepisy kodeksu pracy przyznające prawo do dodatkowego (fakultatywnego) urlopu macierzyńskiego. Będzie on przysługiwał pracownicy – matce a także ojcu bezpośrednio po zakończeniu urlopu obligatoryjnego.

 • 2009-12-10 Aktualności
  Aktualności

  Czy uda sie zakopać problem CO2 i o ile wzrosną ceny energii

  Polska i świat chcą wciąż produkować energię elektryczną z węgla. Jednocześnie muszą redukować emisję CO2. Jak pogodzić te dwa sprzeczne cele? Rozwiązaniem jest technologia CCS (carbon capture and storage), polegająca na wychwytywaniu dwutlenku węgla powstającego w procesie wytwarzania energii i magazynowaniu go pod ziemią, dnem morza lub oceanu.

 • 2009-12-09 Aktualności
  Aktualności

  Najstarszy prawcownik w Polsce honorowym członkiem Lewiatana

  Feliks Grejciun, 95-letni kaletnik z Częstochowy został honorowym członkiem Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan. Ogłoszony najstarszym pracownikiem w Polsce w ramach konkursu "Stary człowiek i może pracować" organizowanego przez Gazetę Wyborczą i PKPP Lewiatan od 1957 roku prowadzi w Częstochowie swój punkt kaletniczy.

 • 2009-12-08 Aktualności
  Aktualności

  Stanowisko ws. rozporządzenia Ministra Finansów zmieniającego rozporządzenie w sprawie wzorów deklaracji podatkowych dla podatku od towarów i usług (7.12.2009)

  Po dokonaniu analizy projektu rozporządzenia Ministra Finansów zmieniającego rozporządzenie w sprawie wzorów deklaracji podatkowych dla podatku od towarów i usług pragniemy zwrócić uwagę na niejasność dotyczącą rubryk 39-42 (VAT 7, VAT 7K, VAT 7D).

 • 2009-12-08 Aktualności
  Aktualności

  Istotne zmiany w ustawie o finansach publicznych

  1 stycznia 2010 r. wejdzie w życie nowa ustawa o finansach publicznych. Wprowadza ona zanczące zmiany w dotychczas obowiązującym systemie przepływu środków przeznaczonych na finansowanie programów operacyjnych.

 • 2009-12-07 Aktualności
  Aktualności

  Sytuacja na rynku pracy w listopadzie 2009 roku

  Stopa bezrobocia rejestrowanego wzrosła w listopadzie do 11,4% (w porównaniu do października o 0,3 %). We wrześniu było to 10,9 %. W urzędach pracy w końcu października zarejestrowanych było 1.744,3 tys. bezrobotnych. W analogicznym okresie ubiegłego roku odnotowano wzrost stopy bezrobocia również o 0,3 punktu procentowego (z poziomu 8,8% do 9,1%). To duża liczba, ale bezrobocie rośnie wolniej, niż oczekiwano. Największy wzrost bezrobocia zarejestrowano w województwie zachodniopomorskim (o 5,9%), a najmniejszy w świętokrzyskim (2,0%).

 • 2009-12-04 Aktualności
  Aktualności

  Przedsiębiorca na rynku wewnętrznym Unii Europejskiej

  SOLVIT jest instrumentem służącym rozwiązywaniu problemów obywateli lub przedsiębiorców z państw Europejskiego Obszaru Gospodarczego (UE, Norwegia, Islandia, Lichtenstein) wynikających z niewłaściwego stosowania prawa wspólnotowego przez organy administracji publicznej innych państw członkowskich. Wszystkie państwa EOG utworzyły centra SOLVIT działające przede wszystkim w ramach ministerstw spraw zagranicznych lub ministerstw gospodarki. Centra te współpracują ze sobą za pośrednictwem bazy danych on-line, w celu szybkiego i praktycznego rozwiązywania problemów zgłaszanych przez obywateli i przedsiębiorców.

 • 2009-12-04 Aktualności
  Aktualności

  Dochodzenie roszczeń w postępowaniu grupowym

  Senat poparł postulat Lewiatana dotyczący zawężenia zakresu przedmiotowego ustawy o dochodzeniu roszczeń w postępowaniu grupowym. Konfederacja zgłaszała ten postulat już na początku procesu legislacyjnego.

 • 2009-12-04 Aktualności
  Aktualności

  Czego firmy prowadzące działania w zakresie CSR mogą nauczyć się od liderów?

  Główne wyzwania w zakresie CSR dla firm w nadchodzącym roku to utrzymanie zaangażowania firmy w kluczowe obszary mimo ograniczeń budżetów, wprowadzenie mierników efektywności oraz dostrzeżenie nowych obszarów dla działań - uznali uczestnicy dyskusji o najważniejszych dylematach CSR, zorganizowanej przez magazyn THINKTANK i PKPP Lewiatan we współpracy z PKN Orlen i Braun&Partners.

 • 2009-12-04 Aktualności
  Aktualności

  Innowacyjność mniej ważna

  Innowacyjność mniej ważna. Polskie firmy nie stawiają na innowacyjność – wynika z badania „Corporate Values Index 2009” sieci firm doradczych ECCO Network obejmującego 3800 największych firm z 11 krajów. Inaczej niż w USA czy innych krajach Europy, polskie przedsiębiorstwa częściej niż innowacyjność podkreślają staranie o satysfakcję klienta.