Zamknij X

INFORMACJA DOTYCZĄCA PLIKÓW COOKIES:

Ten serwis stosuje pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Aktualności 2010

 • 2010-12-20 Aktualności
  Aktualności

  Opinia Rady Podatkowej PKPP Lewiatan dot. ustawy o podatku od towarów i usług

  Przedstawiamy opinię Rady Podatkowej PKPP Lewiatan do projektu z dnia 9 grudnia 2010 r. rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług.

 • 2010-12-17 Aktualności
  Aktualności

  Produkcja kwitnie na gwiazdkę

  W listopadzie br. produkcja przemysłowa była o 10,1 proc. wyższa w stosunku do analogicznego okresu ubiegłego roku. Jeszcze lepsze wyniki odnotowała produkcja budowlana - podał GUS. „To doskonały wynik, tym bardziej, że baza z listopada 2009 roku była bardzo wysoka." - mówi dr Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek, główna ekonomistka PKPP Lewiatan.

 • 2010-12-17 Aktualności
  Aktualności

  Nie będzie dużego wzrostu cen ciepła dla gospodarstw domowych

  Komisja Europejska przyjęła nową metodologię przydziału darmowych uprawnień dla emisji gazów cieplarnianych w latach 2013-2020. Dzięki aktywności polskich negocjatorów udało się przekonać Brukselę oraz inne kraje członkowskie do przyznania większej ilości darmowych uprawnień dla polskiego ciepłownictwa i tym samym zapobiec skokowym podwyżkom cen ciepła dla gospodarstw domowych od 2013 roku.

 • 2010-12-17 Aktualności
  Aktualności

  Lewiatan o raporcie GUS w sprawie OFE

  Reforma emerytalna była konieczna, aby uratować system emerytalny przed „bankructwem", a mówiąc ściślej, aby zmniejszyć nierównowagę między wpływami ze składek a wydatkami na emerytury starzejącego się społeczeństwa. Dlatego niepokoi wezwanie ekspertów Głównego Urzędu Statystycznego do rozluźnienia więzi między wysokością emerytury a wielkością wpłaconych składek oraz do likwidacji OFE - uważa PKPP Lewiatan.

 • 2010-12-17 Aktualności
  Aktualności

  Zmiany w k.s.h. wprowadzające możliwość rejestracji spółki z o.o. według ustawowego wzorca umowy

  16 grudnia 2010 r. odbyło się pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy - Kodeks spółek handlowych oraz niektórych innych ustaw (druk nr 3658).

 • 2010-12-17 Aktualności
  Aktualności

  Coraz bardziej aktywne, coraz bardziej przedsiębiorcze

  Warszawska konferencja PKPP Lewiatan zamyka cykl regionalnych debat poświęconych aktywności zawodowej Polek. Wzięło w niej udział kilkaset pań. O konkretnych rozwiązaniach na lokalnych rynkach pracy z uczestniczkami rozmawiały m.in.: Henryka Bochniarz, Jolanta Fedak, Magdalena Środa, Małgorzata Fuszara i Dorota Warakomska.

 • 2010-12-17 Aktualności
  Aktualności

  Parlament Europejski odrzucił postulaty biznesu

  Na posiedzeniu plenarnym Parlamentu Europejskiego w dniu 15 grudnia odbyło się głosowanie Sprawozdania w sprawie przeglądu planu działania na rzecz racjonalizacji zużycia energii przygotowanego przez Posła Bendt'a Bendtsen'a.

 • 2010-12-16 Aktualności
  Aktualności

  Ustawa deregulacyjna to dobry krok w kierunku odbiurokratyzowania gospodarki

  W rządowym pakiecie ustaw deregulacyjnych, którym zajmie się dziś Sejm, wciąż brakuje wielu zmian przepisów ważnych dla biznesu, ale mimo tego, to krok w dobrym kierunku. Mamy nadzieję, że prace nad deregulacją przepisów prawa gospodarczego będą kontynuowane - mówi Katarzyna Urbańska, dyrektorka Departamentu Prawnego PKPP Lewiatan.

 • 2010-12-16 Aktualności
  Aktualności

  Wyższe płace i zatrudnienie

  Zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw w listopadzie br. wzrosło o 0,1 proc. w stosunku do poprzedniego miesiąca. W ujęciu rocznym zwiększyło się o 2,2 proc. - podał GUS. Natomiast przeciętne wynagrodzenie w firmach osiągnęło 3 525,67 zł i wzrosło o 2,5 proc. w stosunku do października. W odniesieniu do listopada 2009 r. było wyższe o 3,6 proc.

   


 • 2010-12-16 Aktualności
  Aktualności

  Uwagi Rady Podatkowej PKPP Lewiatan dot. rozporządzenia ws. wykazów towarów do celów poboru podatku od towarów i usług w imporcie

  Rada Podatkowa PKPP Lewiatan zwraca uwagę na niezgodność projektu z dnia 9 grudnia 2010 r. rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie wykazów towarów do celów poboru podatku od towarów i usług w imporcie (dalej: projekt rozporządzenia) z ustawą o podatku od towarów i usług w wersji obowiązującej na dzień 1 stycznia 2011 r. w zakresie dotyczącym importu leków.