Duże zainteresowanie badaniem rynku pracy osób z niepełnosprawnością

Tydzień temu wystartowało ogólnopolskie badanie „Pracodawca na TAK", które ma na celu usystematyzowanie wiedzy na temat zatrudniania osób z niepełnosprawnością. Spotkało się ono z olbrzymim zainteresowaniem. W ciągu zaledwie siedmiu dni ankietę wypełniło ok. 200 osób - pracowników oraz pracodawców. Badanie stanowi kolejną odsłonę projektu „TAKpełnosprawni" realizowanego przez Grupę Job (Upright Group).

- Widzimy wymierne efekty naszych wcześniejszych działań, dlatego postanowiliśmy jeszcze bardziej wyjść naprzeciw problemom pracodawców i osób z niepełnosprawnością - tak krótko tłumaczy motywację do zorganizowania ogólnopolskiego badania Katarzyna Rydzewska, Dyrektor Zarządzająca w Grupie Job  (Upright Group) - Poprzez nasze działania chcemy nie tylko poznać i zaprezentować obawy pracodawców i potencjalnych pracowników. Przede wszystkim zależy nam na tym, by znaleźć kompleksowe rozwiązanie, które zachęci firmy do zatrudniania osób z niepełnosprawnością - dodaje.

Coraz więcej chętnych do udziału

Badanie spotkało się z bardzo pozytywnym odzewem ze strony zainteresowanych. Od momentu jego uruchomienia swoimi spostrzeżeniami podzieliło się już prawie 200 respondentów - osób z niepełnosprawnością, ich współpracowników oraz pracodawców. - Cieszymy się z tak dużej liczby już wypełnionych ankiet. To pokazuje, że w naszym kraju istnieje rzeczywista potrzeba dyskusji na temat sytuacji osób z niepełnosprawnością na rynku pracy - mówi Katarzyna Rydzewska. - Zachęcamy do udziału w akcji kolejnych respondentów. Im więcej osób weźmie udział w badaniu, tym bardziej jego wyniki będą odzwierciedlały rzeczywiste problemy analizowanych grup - dodaje.

Pracodawca na TAK

Badanie, które przeprowadza Grupa Job jest zbudowane z dwóch części. Pierwsza z nich skierowana jest do pracodawców i pracowników oraz dotyczy czynników, które z ich punktu widzenia mogą wpływać na zatrudnianie osób z niepełnosprawnością. Pytania pozwalają również poznać świadomość pracodawcy na temat współpracy z tą grupą zatrudnionych.

Każdy respondent, który weźmie udział w badaniu otrzyma raport z wynikami opracowanymi przez specjalistów w tej dziedzinie. - Dzięki temu firmy będą mogły przekonać się, w jakim stopniu są przygotowane na zatrudnianie pracowników z orzeczoną niepełnosprawnością - mówi Katarzyna Rydzewska.

Bez barier

Druga część badania jest skierowana do osób z niepełnosprawnością. Jej głównym celem jest zbadanie sposobu w jaki postrzegają swoich pracodawców oraz jak funkcjonują w życiu zawodowym (np. jak wygląda ich współpraca z innymi pracownikami, na co zwracają szczególną uwagę podczas szukania pracy).

- Osoby z niepełnosprawnością są głównym beneficjentem naszego projektu TAKpełnosprawni. Dlatego też chcemy przeprowadzić badanie o jak największym zasięgu, które pozwoli nam poznać rzeczywiste bariery z jakimi stykają się podczas poszukiwania pracy- mówi Katarzyna Rydzewska - Poprzez swoje ankiety chcielibyśmy też rozwiązać jeden z największych problemów współczesnego rynku pracy - ukrywanie przed pracodawcą informacji o posiadaniu orzeczenia o niepełnosprawności - dodaje.

Podwójne korzyści

Zakończenie badania zostanie zwieńczone wydaniem raportu, który będzie swoistym kompendium wiedzy na temat zatrudniania osób z niepełnosprawnością. Będzie to dopiero początek korzyści z analizowania rynku pracy osób z orzeczeniem. Zyskają tutaj dwie strony: zarówno pracodawcy, jak i pracobiorcy. Przedsiębiorstwa będą miały możliwość otrzymania bezpłatnych konsultacji z ekspertami projektu, zaś osoby z niepełnosprawnością, wpływu na złamanie stereotypu dotyczącego zatrudniania osób z orzeczeniem.  Poznanie opinii beneficjentów całej akcji, pozwoli na wyciągnięcie wniosków, zaproponowanie narzędzi i realną pomoc znaczącej grupie, jaką są osoby z niepełnosprawnością.

Patronat nad badaniem objęły takie instytucje, jak Fundacja Integracja, Polskie Forum HR oraz magazyn Personel i Zarządzanie. Patronem medialnym został portal odpowiedzialnybiznes.pl oraz niepełnosprawni.pl, a partnerem projektu Karta Różnorodności.

Formularz ankietowy dla przedsiębiorców i pracowników znajduje się pod adresem http://pracodawcanatak-przedsiebiorca.badanie.net/, a dla osób z niepełnosprawnością http://pracodawcanatak-pracownik.badanie.net/. Badania będą trwały do końca listopada 2014 r.

 

Dodatkowych informacji udziela:

Aleksander Rosa
Prelite Public Relations
t.:     +48 61 855 14 53
m.:   +48 695 393 751
e-mail: a.rosa@prelite.pl