Henryka Bochniarz na forum Azja-Europa z udziałem światowych przywódców

Wzmocnienie współpracy handlowej i zwiększenie inwestycji to cele Azjatycko-Europejskiego Forum Biznesu (AEBF), które zakończyło się 16 października w Mediolanie. Wydarzenie służyło wzmocnieniu kontaktów handlowych i inwestycyjnych. Wzięło w nim udział ponad 750 uczestników z Europy i Azji: przedstawiciele biznesu, wysocy rangą politycy, premierzy, ministrowie gospodarki oraz prezydenci organizacji biznesowych.   

W swoim wystąpieniu Henryka Bochniarz podkreśliła wyjątkową sytuację, w jakiej znajduje się Polska 25 lat po zmianie systemu polityczno-ekonomicznego oraz 10 lat po wejściu do UE. Zauważyła, że obecnie ogromnym wyzwaniem jest skuteczne wspieranie rozwoju i innowacyjności MŚP tak, by stawały się prawdziwie globalnymi graczami. Rynki azjatyckie, choć bardzo perspektywiczne, wciąż pozostają niezdobyte przez małe i średnie polskie firmy. Prezydent Lewiatana wskazała, że istnieje historia kontaktów między Polską i krajami azjatyckimi – wiele osób pełniących obecnie ważne funkcje w polityce i biznesie studiowało w Polsce i zna język polski. To tworzy dobrą bazę do rozwijania współpracy, ale konieczne jest współdziałanie polityki i biznesu.

Kończąc wystąpienie Henryka Bochniarz zapewniła, że wierzy w networking i kontakty bezpośrednie, ponieważ to one sprawiają, że pojawiają się nowe idee i rozwiązania. - „Jestem pewna, że fakt, iż mamy dwie kobiety na bardzo ważnych stanowiskach - Federicę Mogherini na fotelu wysokiego przedstawiciela Unii ds. zagranicznych i polityki bezpieczeństwa oraz Emmę Marcegaglię pełniącą funkcje prezydenta BUSINESSEUROPE - przyczyni się do tego, że będziemy budowali efektywną współpracę z partnerami z Azji”.

Wysoką rangę wydarzenia podkreśliły wypowiedzi kolejnych uczestników Forum, m.in. Federici Mogherini, minister spraw zagranicznych Włoch oraz przyszłej „twarzy dyplomacji” UE, Mateo Renziego, premiera Włoch, Jose Manuela Barroso, przewodniczącego Komisji Europejskiej, Shinzo Abe, premiera Japonii czy Dato Najib Razak, premiera Malezji. Uznali oni zgodnie, że kontakty biznesowe między firmami europejskimi i azjatyckimi powinny być intensywnie rozwijane, a kraje UE winny być obecne na szybko integrującym się rynku azjatyckim. Konieczne jest także zadbanie o to, żeby beneficjentami tej współpracy stały się w maksymalnym stopniu MŚP, najliczniej reprezentowana grupa firm w EU. Na koniec Forum przyjęto Deklarację AEBF, która została przekazana Hermanowi Van Rompuy, przewodniczącemu 10. Szczytu ASEM (the Asia-Europe Meeting).