Relacja z V Konferencji Sieci Przedsiębiorczych Kobiet

Konferencja Sieci Przedsiębiorczych Kobiet, która odbyła się już po raz piąty, zgromadziła ponad trzysta pań. Wśród nich były takie, które myślą o założeniu swojej firmy, prowadzą własny biznes lub po prostu przyszły się doenergetyzować, czy zainspirować ciekawymi prelekcjami i poznać fajne kobiety.

Sam tytuł konferencji „JAK PORAŻKĘ PRZEKUĆ W SUKCES", wzbudził liczne dyskusje, dzięki czemu na sali przez cały dzień panowała ożywiona atmosfera i dochodziło do wielu interesujących interakcji. Konferencja była też okazją do przedstawienia nowej inicjatywy Fundacji Przedsiębiorczości Kobiet - SkillShare Center.

Swoim honorowym patronatem konferencję objęło Ministerstwo Gospodarki, Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej, Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości oraz Konfederacja Lewiatan. Partnerami Głównymi byli: Bank BPH, marka Iwostin, PayU, Microsoft oraz Mazda i BioBazar.

Gościem specjalnym konferencji była Maria Seweryn, aktorka, reżyserka, Członek Zarządu Fundacji Krystyny Jandy Na Rzecz Kultury, na co dzień również osoba zarządzająca Och-Teatrem. Spotkanie z nią poprowadziła z charakterystyczną dla siebie wrażliwością Anna Maruszeczko, Redaktor Naczelna magazynu Uroda Życia. Maria Seweryn otwarcie podzieliła się swoimi doświadczeniami i szczerze mówiła o potknięciach. Nie szczędziła także rad i podpowiedzi.

Anna Maruszeczko poprowadziła również panel dyskusyjny, który był później szeroko komentowany w kuluarach. Mentorki programu „Biznes w Kobiecych Rękach" realizowanego przy współpracy Fundacji Kronenberga przy Citi Handlowy,  otwarcie opowiadały o swoich błędach, porażkach i czego się z nich nauczyły. Mówiły również o tym, jak skorzystać z potknięć, przekuć je w sukces i sprawić, żeby służyły rozwojowi firmy. W panelu głos zabrały: Małgorzata Chechlińska z Grupy TRIP, Kinga Nowakowska z Capital Park, Aleksandra Nieściuszko i Katarzyna Pawlikowska z Garden of Words oraz Anna Walkowska z Homplex.

Blok wykładów eksperckich rozpoczęła Ewa Misiak, członek zespołu grupy Work Service SA, która mówiła o czynnikach "gwarantujących" sukces - o przygotowaniu do prowadzenia biznesu, znajomości swoich mocnych i słabych stron oraz o badaniu rynku i potencjalnej konkurencji. Przekonywała również, że do sukcesu potrzebna jest pasja, a także działanie w zgodzie z własnymi przekonaniami. Kolejną prelegentką była dr Agnieszka Skala, współzałożycielka i prezes SPIN Szkoły Przedsiębiorczości Innovation Nest. W bardzo ciekawy sposób przedstawiła analizę porównawczą modelu biznesowego start-upów i firm dojrzałych. Podobny temat, tylko z perspektywy biznes planu i zarządzania w chaosie podjęła Dagmara Strzębicka, Doradca i trener w Trio Fund. Przekonywała uczestniczki, że obok bardzo dobrego przygotowania, potrzebna jest wrażliwość na zmiany na rynku i elastyczność w dostosowaniu się do nich. O kreowaniu własnej marki mówiła Grażyna Skarżyńska z Good Company. Receptę na sukces zamknęła w 10 pytaniach, na które każda przedsiębiorczyni powinna sobie odpowiedzieć przy budowaniu reputacji swojej firmy. Sebastian Pawłowski, szef Windows w Microsoft przybliżył możliwości, jakie stwarzają innowacyjne narzędzia Microsoftu, a o sile networkingu opowiadały Małgorzata Romaniuk i Regina Stawnicka, co-liderki GE Women's Network z banku BPH.

Podczas przerwy, która była świetną okazją do wprowadzenia w życie nowo nabytej wiedzy i sprawdzenia się w sztuce networkingu, można było poznać uczestniczki programu „Biznes w Kobiecych Rękach", którego druga edycja niedługo dobiegnie końca. Wiele pań skorzystało z szansy odwiedzenia specjalnie przygotowanych stoisk, obejrzenia, spróbowania czy kupienia wytwarzanych produktów przez mentee programu. Była też okazja do rozmowy na temat świadczonych przez nie usług.

Konferencja pozwoliła również na zaprezentowanie nowej inicjatywy Fundacji Przedsiębiorczości Kobiet - SkillShare Center. Katarzyna Wierzbowska, prezeska i Dorota Czekaj, wiceprezeska Fundacji opowiadały o nowej platformie wymiany doświadczeń i przekazywania praktycznej wiedzy, która stworzona została zarówno z myślą o paniach prowadzących swój biznes, jak i tych, które dopiero noszą się z zamiarem założenia firmy. W ramach inicjatywy, Fundacja przygotowała warsztaty, kilkumiesięczne programy grupowe i konsultacje indywidualne w trzech obszarach: rozwój osobistybudowanie i rozwijanie firmy oraz zarządzanie finansami

Na zakończenie na scenę weszły obecne na sali uczestniczki programu „Biznes w Kobiecych Rękach" i ich mentorki, które wspólnie pozowały do pamiątkowego zdjęcia. Taki finał konferencji miał uświadomić zebranym, że założenie czy prowadzenie własnej firmy z sukcesem jest możliwe. Był również uosobieniem przytoczonej wcześniej przez jedną z prelegentek sentencji „Marzenia się nie spełniają. Marzenia się spełnia."