Kapitalizm do poprawki

Kapitalizm może być i cudowny, i okropny. Nie jest idealny, ale nie jest też kompletnie zepsuty. Wymaga naprawy, bo w niektórych obszarach się nie sprawdza. Potrzebuje więcej etyki, uczciwych zasad i dobrych praktyk - przekonywali uczestnicy sesji plenarnej „Jak naprawić kapitalizm?", która odbyła się w ramach Europejskiego Forum Nowych Idei 2015 w Sopocie.

Jeśli spojrzymy w przeszłość to zobaczymy, że kapitalizm się sprawdził - przekonywała Maria Morris, wiceprezes wykonawczy ds. świadczeń pracowniczych w MetLife. W ciągu ostatnich 50 lat PKB liczony na osobę wzrósł trzykrotnie. Ale pojawiają się też niepokojące zjawiska - wzrost nierówności, niezadowolenie z pracy ogromnych grup zatrudnionych. - Dlatego musimy odświeżyć kapitalizm - uważa.

 - To zadanie dla nas wszystkich - rządów i prywatnych korporacji. Ważne będą inwestycje w pracowników, bo one zwiększą zadowolenie z wykonywanej pracy. Poprzez zwiększenie produktywności, zabezpieczenia zdrowia pracowników odmienimy oblicze kapitalizmu w przyszłości - dodała.

Ondřej Liška, dyrektor krajowy na Czechy w Ashoka CEE też uznał, że kapitalizm wymaga naprawy. Podał przykład - w 1982 roku w Wielkiej Brytanii było tylko 7 prezesów dużych firm, którzy otrzymywali zarobki powyżej 1 mln funtów. Dzisiaj są ich tysiące. W tym samym czasie poziom zarobków klasy średniej - lekarzy, nauczycieli, pracowników albo się nie zmienił, albo wręcz spadł. Nierówności narastają coraz szybciej. Jednak jego zdaniem kapitalizm już wielokrotnie udowodnił, że potrafi się zmienić. Nie wolno jego naprawy zostawić w rękach polityków. To zadanie dla samych przedsiębiorców, a zacząć należy od przywrócenia zaufania, wprowadzenia do biznesu zasad etyki, uczciwości i wartości.

W kapitalizm wierzy również Peter E. Ohser, executive vice president, Business Development, MoneyGram International Inc. - Kapitalizm może nie jest idealny, ale nie jest też kompletnie zepsuty. Trzeba go naprawić, bo kapitalizm to odbicie społeczeństwa. Jeżeli chcemy go zmienić, to musimy zmienić społeczeństwo. Rozwijać firmy oparte na wartościach. Pracownicy takich właśnie poszukują - to będzie jednak długi proces.

Zdaniem Thomasa Pogge, dyrektora w niemieckiej instytucji Global Justice Program nie ma jednego kapitalizmu. Inny jest w USA, Norwegii czy Szwecji, inny w Chinach czy Brazylii.

- Kapitalizm potrafi być cudowny, ale też okrutny. Dopuścił do nadmiernego wzrostu nierówności w skali globalnej, jak i poszczególnych krajach. W ostatnich latach dochody najbiedniejszej części społeczeństwa spadły o 4 proc., a tych najbogatszych wzrosły o 95 proc. 66 osób na świecie ma obecnie tyle dóbr, co 3,7 mld osób najbiedniejszych. Jedna trzecia zgonów na świecie wynika z nędzy. Pewna forma kapitalizmu, która prowadzi do takich zjawisk wymaga więc naprawy - podsumował.

Partnerem sesji plenarnej był MetLife.

Więcej informacji na www.efni.pl i w mediach społecznościowych.

Fotogaleria

 

***

EUROPEJSKIE FORUM NOWYCH IDEI to międzynarodowy kongres środowisk biznesowych z udziałem wybitnych przedstawicieli świata polityki, kultury, nauki i mediów. Organizowane jest od 2011 r. przez Konfederację Lewiatan we współpracy z BUSINESSEUROPE, Miastem Sopot oraz polskimi i międzynarodowymi firmami i instytucjami. Celem Forum jest wypracowywanie pomysłów na silną Europę i konkurencyjną gospodarkę, otwartą na trendy cywilizacyjne i technologiczne. Tegoroczna edycja EFNI odbędzie się w dniach 30.09- 1-2.10.2015 r. w Sopocie, a jej hasłem przewodnim jest pytanie: „Europa i świat wobec rosnących nierówności społecznych, radykalizmów i zagrożeń geopolitycznych."

Więcej informacji: www.efni.pl

Patronat honorowy

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej, Parlament Europejski

Partnerzy instytucjonalni

Agencja Rozwoju Przemysłu S.A., Komisja Europejska, Narodowe Centrum Badań i Rozwoju

Partnerzy strategiczni

MetLife, PKN ORLEN, PZU, Totalizator Sportowy, „Dziennik Gazeta Prawna", Grupa Onet.pl, TVP SA

Partner Gali otwarcia

Bank Pekao S.A.

Partnerzy główni

Biznes.pl, BMW Group, Citi Handlowy, Discovery NETWORKS CEEMEA, „Forbes", France 24, Intel, Microsoft, „Newsweek", Orange Polska, „Parkiet", PKP S.A., Silvermedia

Partnerzy wspierający

AMS, „Bloomberg BusinessWeek Polska", „Gazeta Wyborcza", Havas Worldwide, „Liberté!", McCANN Worldgroup, PAP, PGNiG SA, Polski Związek Pracodawców Przemysłu Wydobywczego, Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna, „Puls Biznesu", Starcom MediaVest Group, Związek Pracodawców „Transport i Logistyka Polska", „Warsaw Business Journal Observer", Związek Pracodawców Prywatnych Energetyki, Związek Pracodawców Technologii Cyfrowych Lewiatan

Partnerzy merytoryczni

Ashoka, Aspen Institute Prague, Centrum Stosunków Międzynarodowych, demosEUROPA - Centrum Strategii Europejskiej, ECFR, Instytut Spraw Publicznych, POLITYKA INSIGHT, Res Publica Nowa, THINKTANK, Global Compact w Polsce - Inicjatywa Sekretarza Generalnego ONZ Global Compact, Światowa Akademia Sztuki i Nauki

Partner logistyczny

Port Lotniczy Gdańsk im. Lecha Wałęsy

Oficjalny przewoźnik

PLL LOT

Producent wykonawczy

IDFX