Partnerstwo transatlantyckie dobre dla Europy

Na umowie o wspólnym handlu z USA (TTIP) skorzystają wielkie koncerny, małe i średnie przedsiębiorstwa, a także europejscy konsumenci. Krytyczne głosy o negocjowanym porozumieniu biorą się z niewiedzy i szwankującej komunikacji o postępach w rozmowach - przekonywali uczestnicy panelu „Szanse i wyzwania transatlantyckiego partnerstwa".

Moderujący dyskusję ekonomista Andrzej Lubowski przytoczył głosy krytyków umowy, którzy uważają, że będzie zupełnie inaczej. Zyskają tylko ponadnarodowe korporacje, a stracą małe i średnie przedsiębiorstwa oraz związki zawodowe i klienci.

Polemizował z takimi opiniami Markus Beyrer, dyrektor generalny BUSINESSEUROPE. Jego zdaniem następstwem umowy będzie szybszy wzrost gospodarczy, a co za tym idzie zwiększenie liczby miejsc pracy na rynku europejskim. USA i Europa mają coraz ściślejsze kontakty, ale nadal istnieje wiele barier, które nie pozwalają wykorzystać pełnego potencjału. Występują one w wielu dziedzinach, np. energetyce, zamówieniach publicznych, dotyczą własności intelektualnej czy ceł. - Europejski biznes w pełni popiera zawarcie umowy z Amerykanami. Żadna krajowa organizacja pracodawców, zrzeszona w BUSINESSEUROPE, nie jest temu przeciwna. - Na umowie możemy więcej zyskać niż stracić - dodał.

- Oczekujemy, że umowa będzie bardzo atrakcyjna dla małych i średnich firm oraz konsumentów. Oni zyskają najwięcej - mówił Loȉc Armand, wiceprezydent Francuskiej Federacji Pracodawców MEDEF. - Naszym celem powinno też być ustalenie globalnych zasad dla handlu międzynarodowego. Jeśli tego nie zrobimy, to zrobią to za nas inni - ostrzegał.

Stephan Mair, członek zarządu Federacji Niemieckiego Przemysłu (BDI) przekonywał, że krytyczne opinie o negocjacjach z USA biorą się z niedoinformowania, nieskutecznej komunikacji, a zwłaszcza zaniedbania, w procesie komunikacji, mediów społecznościowych. W jego opinii małe i średnie firmy z Niemiec, które uczestniczą w handlu międzynarodowym na pewno będą beneficjentem transatlantyckiego partnerstwa. Powiększy się rynek, będzie większa konkurencja i być może spadną ceny na wiele produktów i usług.

Zdaniem Jacka Krawczyka, wiceprzewodniczącego Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego TTIP stwarza ogromne możliwości i może doprowadzić do podwojenia obrotów handlowych. A Europa i USA mogą narzucić światu nowe standardy w handlu międzynarodowym.

Partnerem panelu byli: Federacja Niemieckiego Przemysłu (BDI), Francuska Federacja Pracodawców (MEDEF) i Konfederacja Lewiatan.

 

Więcej informacji na www.efni.pl i w mediach społecznościowych.

Fotogaleria

 

***

EUROPEJSKIE FORUM NOWYCH IDEI to międzynarodowy kongres środowisk biznesowych z udziałem wybitnych przedstawicieli świata polityki, kultury, nauki i mediów. Organizowane jest od 2011 r. przez Konfederację Lewiatan we współpracy z BUSINESSEUROPE, Miastem Sopot oraz polskimi i międzynarodowymi firmami i instytucjami. Celem Forum jest wypracowywanie pomysłów na silną Europę i konkurencyjną gospodarkę, otwartą na trendy cywilizacyjne i technologiczne. Tegoroczna edycja EFNI odbędzie się w dniach 30.09- 1-2.10.2015 r. w Sopocie, a jej hasłem przewodnim jest pytanie: „Europa i świat wobec rosnących nierówności społecznych, radykalizmów i zagrożeń geopolitycznych."

Więcej informacji: www.efni.pl

Patronat honorowy

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej, Parlament Europejski

Partnerzy instytucjonalni

Agencja Rozwoju Przemysłu S.A., Komisja Europejska, Narodowe Centrum Badań i Rozwoju

Partnerzy strategiczni

MetLife, PKN ORLEN, PZU, Totalizator Sportowy, „Dziennik Gazeta Prawna", Grupa Onet.pl, TVP SA

Partner Gali otwarcia

Bank Pekao S.A.

Partnerzy główni

Biznes.pl, BMW Group, Citi Handlowy, Discovery NETWORKS CEEMEA, „Forbes", France 24, Intel, Microsoft, „Newsweek", Orange Polska, „Parkiet", PKP S.A., Silvermedia

Partnerzy wspierający

AMS, „Bloomberg BusinessWeek Polska", „Gazeta Wyborcza", Havas Worldwide, „Liberté!", McCANN Worldgroup, PAP, PGNiG SA, Polski Związek Pracodawców Przemysłu Wydobywczego, Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna, „Puls Biznesu", Starcom MediaVest Group, Związek Pracodawców „Transport i Logistyka Polska", „Warsaw Business Journal Observer", Związek Pracodawców Prywatnych Energetyki, Związek Pracodawców Technologii Cyfrowych Lewiatan

Partnerzy merytoryczni

Ashoka, Aspen Institute Prague, Centrum Stosunków Międzynarodowych, demosEUROPA - Centrum Strategii Europejskiej, ECFR, Instytut Spraw Publicznych, POLITYKA INSIGHT, Res Publica Nowa, THINKTANK, Global Compact w Polsce - Inicjatywa Sekretarza Generalnego ONZ Global Compact, Światowa Akademia Sztuki i Nauki

Partner logistyczny

Port Lotniczy Gdańsk im. Lecha Wałęsy

Oficjalny przewoźnik

PLL LOT

Producent wykonawczy

IDFX