Tusk i Sachs gośćmi Gali zamknięcia V EFNI

Europejskie Forum Nowych Idei w Sopocie zakończyło się w piątek uroczystą galą, z udziałem przewodniczącego Rady Europejskiej Donalda Tuska oraz dyrektora The Earth Institute Jeffreya Sachsa. Przez trzy dni Forum dominującymi tematami byli uchodźcy i nierówności społeczne.

Europejczycy podważają dokonania i wartości, bez których dotychczasowy sukces projektu europejskiego nie byłby możliwy. Zbyt często nasza polityka powodowana jest strachem, egoizmem i uprzedzeniami, które nie prowadzą do rozwiązań, lecz wzmacniają populistów i tumanią obywateli. - zapisano w tegorocznej Deklaracji Sopockiej, rysując jedno z zagrożeń stojących przed współczesną Europą. Dokument został przekazany na ręce Donalda Tuska, przewodniczącego Rady Europejskiej.

- Chciałbym pogratulować organizatorom EFNI niesamowitej intuicji - mówił Donald Tusk - Nie ulega wątpliwości, że nierówność i geopolityka to nierozłączna para. Jak sięgam pamięcią, nierówności ekonomiczne i społeczne stają się jednymi z najistotniejszych czynników geopolitycznych i być może staną się czynnikiem zmieniającym w sposób zasadniczy geopolitykę - powiedział.

Tusk podkreślił również, że wyzwania jakie stoją przed starym kontynentem nie oznaczają jego kryzysu. - Nie zgadzam się z pesymizmem podczas mówienia o stanie dzisiejszej Europy. Istotne jest to, żeby Europa odzyskała zdolność obrony tego, co dla nas najważniejsze i z czego możemy być dumni - mówił.

Kluczowym mówcą wieczoru był Jeffrey Sachs, dyrektor The Earth Institute, który przypomniał jaką drogę przez ostatnie 25 lata przeszła Polska oraz Europa oraz jaką rolę powinna odegrać w rodzącym się zjednoczonym świecie.

- Pisząc plan gospodarczy dla Polski w 1991, Jacek Kuroń powiedział mi, że mogę w nim napisać co chcę. Kazał mi tylko zapisać pierwsze zdanie: „To jest plan powrotu Polski do Europy" - wspominał Sachs.

- W 1991 zjednoczona Europa była nie do wyobrażenia, a ja dzisiaj stoję tu i mówię, że możliwy jest zjednoczony świat. Europa ma poczucie, że jest w kryzysie z powodu uchodźców, jednak to właśnie Europa powinna teraz przewodzić. To Europa ma największe doświadczenie z emigracją - mówił Sachs odnosząc się do kryzysu emigracyjnego.

- Czołowe kraje, w prowadzonych przeze mnie badaniach szczęścia, to kraje UE. Nie martwcie się tyle, czerpcie radość. Ze wszystkich miejsc na świecie, to Europa łączy idee, których potrzeba dla zjednoczonego świata - podsumował.

Zakończone Europejskie Forum Nowych Idei po raz kolejny udowodniło, że mimo dynamicznych zmian geopolitycznych i potencjalnych sytuacji kryzysowych, nadal możliwa jest otwarta dyskusja przynosząca świeże spojrzenie na pojawiające się problemy. Uczestnicy wcześniejszych edycji Forum często celnie określali kierunki nadchodzących zmian. W tym kontekście optymizm wypowiedzi dzisiejszych mówców pozwala wierzyć w przyszłość Europy i skuteczność jej działania wobec nadchodzących wyzwań.

Fotogaleria EFNI