Zatoka Dialogu EFNI, czyli nieformalnie o wyzwaniach przed jakimi stoi Polska

Już po raz piąty na Skwerze Kuracyjnym odbyły się Zatoki Dialogu. W ramach wydarzenia mieszkańcy Sopotu i turyści mieli okazje spotkać się z panelistami EFNI.

W trakcie dwóch dni każdy chętny mógł wziąć udział w otwartej dyskusji z liderami polityki i biznesu. Spotkania były okazją do bliskiego kontaktu i bezpośredniej rozmowy na tematy poruszane podczas Forum.


Czy Polskę stać na solidarność wobec uchodźców?

Danuta Hübner wskazała, że Polska jest postrzegana jako ważny członek Unii Europejskiej, dlatego obowiązkowo powinna się włączyć w sprawę uchodźców. - Korzystaliśmy ze środków finansowych i pomocy UE wielokrotnie, więc wiemy na czym polega solidarność i wzajemny szacunek. Ważne jest żeby Europa trzymała się teraz razem. W pojedynkę nikt by sobie nie poradził z tym problemem - powiedziała przewodnicząca Komisji Spraw Konstytucyjnych Parlamentu Europejskiego. Podczas spotkania podkreślano, że rozmowy o uchodźcach powinny przejść z dyskusji na poziomie ogólnoeuropejskim do jednostek lokalnych, w szczególności gmin i samorządów. Wydarzenie prowadził Piotr Kraśko.

Dlaczego boimy się zmian?

Z mieszkańcami Sopotu spotkał się również Jerzy Buzek, który przekonywał o konieczności wprowadzania reform i pozytywnym stosunku do zmian. - Jak się patrzy na Polskę z zewnątrz to wykonaliśmy gigantyczny krok w przód. Mamy wiele słabości, które należy poprawić, ale dzięki aktualnym działaniom jesteśmy na dobrej drodze do osiągnięcia celu - powiedział przewodniczący Rady Programowej EFNI. Zgromadzeni goście dyskutowali również o bieżących problemach w Europie i wyzwaniach przed jakimi stoi Polska. - Ludzie nie lubią zmian, ale obecnie ich oczekują. Aczkolwiek musimy pamiętać o tym, że są one dobre i poważne wyłącznie gdy myślimy o nich długofalowo - dodał Jerzy Buzek. Spotkanie moderował Piotr Kraśko.

Jakie wartości powinny promować media publiczne?

Na pytania Doroty Warakomskiej i uczestników spotkania odpowiadała także Beata Jakoniuk-Wojcieszak, która podjęła próbę oceny współczesnych mediów. Dyskusja dotyczyła m.in. braku różnorodności i coraz większej pogoni za informacją wśród dziennikarzy. - Dziennikarstwo to jest charakter, a nie zawód. Prawdziwy dziennikarz jest dociekliwy, bezkompromisowy, ale przede wszystkim przestrzega zasad etycznych. Są to wartości, które nie powinny być niczym kontrolowane - powiedziała sekretarz programu TVP Info.

O szczęściu i sensie życia

Filozofka i etyczka Magdalena Środa przedstawiła pięć koncepcji szczęścia, które w większości są powiązane z radami przekazywanymi przez starożytnych filozofów. - Szczęście nie może być czymś przypadkowym. Zdecydowanie jest to coś wypracowanego, czego podstawą jest silny charakter i konsekwencja działania - podkreśliła profesorka Uniwersytetu Warszawskiego. W trakcie rozmów uczestnicy jednogłośnie stwierdzili, że życie ma sens wyłącznie gdy jest uporządkowane, czyli posiada określony cel.

 

Więcej informacji na www.efni.pl i w mediach społecznościowych.

Fotogaleria

 

***

EUROPEJSKIE FORUM NOWYCH IDEI to międzynarodowy kongres środowisk biznesowych z udziałem wybitnych przedstawicieli świata polityki, kultury, nauki i mediów. Organizowane jest od 2011 r. przez Konfederację Lewiatan we współpracy z BUSINESSEUROPE, Miastem Sopot oraz polskimi i międzynarodowymi firmami i instytucjami. Celem Forum jest wypracowywanie pomysłów na silną Europę i konkurencyjną gospodarkę, otwartą na trendy cywilizacyjne i technologiczne. Tegoroczna edycja EFNI odbędzie się w dniach 30.09- 1-2.10.2015 r. w Sopocie, a jej hasłem przewodnim jest pytanie: „Europa i świat wobec rosnących nierówności społecznych, radykalizmów i zagrożeń geopolitycznych."

Więcej informacji: www.efni.pl

Patronat honorowy

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej, Parlament Europejski

Partnerzy instytucjonalni

Agencja Rozwoju Przemysłu S.A., Komisja Europejska, Narodowe Centrum Badań i Rozwoju

Partnerzy strategiczni

MetLife, PKN ORLEN, PZU, Totalizator Sportowy, „Dziennik Gazeta Prawna", Grupa Onet.pl, TVP SA

Partner Gali otwarcia

Bank Pekao S.A.

Partnerzy główni

Biznes.pl, BMW Group, Citi Handlowy, Discovery NETWORKS CEEMEA, „Forbes", France 24, Intel, Microsoft, „Newsweek", Orange Polska, „Parkiet", PKP S.A., Silvermedia

Partnerzy wspierający

AMS, „Bloomberg BusinessWeek Polska", „Gazeta Wyborcza", Havas Worldwide, „Liberté!", McCANN Worldgroup, PAP, PGNiG SA, Polski Związek Pracodawców Przemysłu Wydobywczego, Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna, „Puls Biznesu", Starcom MediaVest Group, Związek Pracodawców „Transport i Logistyka Polska", „Warsaw Business Journal Observer", Związek Pracodawców Prywatnych Energetyki, Związek Pracodawców Technologii Cyfrowych Lewiatan

Partnerzy merytoryczni

Ashoka, Aspen Institute Prague, Centrum Stosunków Międzynarodowych, demosEUROPA - Centrum Strategii Europejskiej, ECFR, Instytut Spraw Publicznych, POLITYKA INSIGHT, Res Publica Nowa, THINKTANK, Global Compact w Polsce - Inicjatywa Sekretarza Generalnego ONZ Global Compact, Światowa Akademia Sztuki i Nauki

Partner logistyczny

Port Lotniczy Gdańsk im. Lecha Wałęsy

Oficjalny przewoźnik

PLL LOT

Producent wykonawczy

IDFX