Globalizacja pozostanie w czasach niepewności

Grupa Nowy Styl i Samsung laureatami konkursu Emerging Market Champions.

Grupę Nowy Styl wyróżniono za aktywność na rynkach zagranicznych oraz przejęcia firm w Niemczech, Szwajcarii i Holandii. Samsunga nagrodzono za inwestycje zagraniczne w Polsce. Konkurs zorganizował Citi Handlowy.


Ceremonia wręczenia nagród odbyła się przed panelem „Światowa gospodarka w czasach niepewności", odbywającym się podczas Europejskiego Forum Nowych Idei w Sopocie.

- Cieszę się, że Emerging Market Champions wpisał się już w kalendarz Europejskiego Forum Nowych Idei - powiedział Prezes Zarządu Citi Handlowy Sławomir S. Sikora komentując wyniki konkursu. - Inicjatywa konkursu to wynik kilkunastu lat naszych doświadczeń współpracy z polskimi przedsiębiorstwami, które realizują dzisiaj swoje plany rozwoju na rynkach zagranicznych oraz firmami z rynków wschodzących. Przedsiębiorstwa te są wspierane przez nas i inwestują w Polsce. Historie naszych laureatów to przykłady doskonałych praktyk - mam nadzieję, że będą punktem wyjścia dla toczących się podczas EFNI dyskusji nad przyszłością polskiej, europejskiej i lokalnej gospodarki - dodał Sikora.

Po wręczeniu nagród rozpoczęła się dyskusja w panelu poświęconym przyszłości światowej gospodarki.

Moderator Andrzej Olechowski, przewodniczący rady nadzorczej Citi Handlowy zauważył z przekąsem, że teraz nastał czas wariatów. Kryzys finansowy wyprowadził gospodarkę ze stanu równowagi. Ceny surowców spadają, giełdy przeżywają wzrosty i upadki, handel międzynarodowy ledwo pełza. Źle się dzieje w polityce - powstało tzw. państwo islamskie, a duży kraj europejski najeżdża swojego sąsiada. - Wojny, które toczą się w Afryce i na Bliskim Wschodzie spowodowały, że 50 mln osób opuściło swoje miejsca zamieszkania - dodał Olechowski.

A.S. Ramachandran, szef ds. Relacji z Międzynarodowymi Klientami z Rynków Wschodzących w Citi potwierdził, że żyjemy w trudnych czasach. W sektorze finansowym mamy do czynienia z globalizacją, nadmierną regulacją i cyfryzacją. - Globalizacja nas nie opuści, ona pozostanie na dłużej. Banki muszą się dostosować do nowych oczekiwań klientów. Po kryzysie finansowym na banki spadła też ogromna fala regulacji, które duszą branżę oraz zmniejszają ochotę do inwestowania. I często nie przynoszą spodziewanych efektów. Dlatego szczególną wagę trzeba zwracać na etykę w biznesie, dobre praktyki. Wielką rewolucję w świecie finansów zapowiada cyfryzacja - powiedział Ramachandran.

 

O niepewnych czasach mówił też Peter Baudrexl, CEO, Siemens Polska.

- Czy w takiej atmosferze będzie dodatkowy popyt, który uruchomi nowe inwestycje? - pytał Baudrexl. - Widzimy, że inwestycji nie ma w państwach niestabilnych politycznie. Ważne jest też, żeby zachować równowagę między nauką i biznesem. Te relacje dobrze funkcjonują w USA, znacznie gorzej w Polsce - dodał CEO Siemensa.

Piotr Dziwok, prezes zarządu Shell Polska przekonywał, że sektor energetyczny ma wielki wpływ na nowoczesną gospodarkę. Od wielu lat rośnie zapotrzebowanie na energię, a do 2040 roku może być wyższe ono nawet o 30-40 proc. Obecne złoża węgla, gazu nie zaspokoją wszystkich potrzeb. Problemu nie rozwiążą również odnawialne źródła energii. Jego zdaniem jesteśmy więc skazani na poszukiwania nowych źródeł energii.

O skutkach kryzysu finansowego w latach 2008-2009 mówił Marcos Bonturi, dyrektor ds. relacji globalnych w OECD. - Ożywienie gospodarcze postępuje powoli w USA i Europie - uważa. - Osłabły rynki wschodzące, szczególnie Chiny, Rosja i Brazylia. Handel rośnie wolniej niż PKB, kuleją inwestycje, które nie powróciły do poziomu sprzed kryzysu. Obserwujemy spowolnienie produktywności. Małe i średnie przedsiębiorstwa coraz trudniej nadążają za innowacyjnymi firmami. Powiększają się wreszcie nierówności społeczne, tak w krajach rozwiniętych, jak i gospodarkach wschodzących - powiedział Bonturi.

Partnerem panelu był Citi Handlowy.

Fotogaleria 

***

EUROPEJSKIE FORUM NOWYCH IDEI to międzynarodowy kongres środowisk biznesowych z udziałem wybitnych przedstawicieli świata polityki, kultury, nauki i mediów. Organizowane jest od 2011 r. przez Konfederację Lewiatan we współpracy z BUSINESSEUROPE, Miastem Sopot oraz polskimi i międzynarodowymi firmami i instytucjami. Celem Forum jest wypracowywanie pomysłów na silną Europę i konkurencyjną gospodarkę, otwartą na trendy cywilizacyjne i technologiczne. Tegoroczna edycja EFNI odbędzie się w dniach 30.09- 1-2.10.2015 r. w Sopocie, a jej hasłem przewodnim jest pytanie: „Europa i świat wobec rosnących nierówności społecznych, radykalizmów i zagrożeń geopolitycznych."

Więcej informacji: www.efni.pl

Patronat honorowy

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej, Parlament Europejski

Partnerzy instytucjonalni

Agencja Rozwoju Przemysłu S.A., Komisja Europejska, Narodowe Centrum Badań i Rozwoju

Partnerzy strategiczni

MetLife, PKN ORLEN, PZU, Totalizator Sportowy, „Dziennik Gazeta Prawna", Grupa Onet.pl, TVP SA

Partner Gali otwarcia

Bank Pekao S.A.

Partnerzy główni

Biznes.pl, BMW Group, Citi Handlowy, Discovery NETWORKS CEEMEA, „Forbes", France 24, Intel, Microsoft, „Newsweek", Orange Polska, „Parkiet", PKP S.A., Silvermedia

Partnerzy wspierający

AMS, „Bloomberg BusinessWeek Polska", „Gazeta Wyborcza", Havas Worldwide, „Liberté!", McCANN Worldgroup, PAP, PGNiG SA, Polski Związek Pracodawców Przemysłu Wydobywczego, Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna, „Puls Biznesu", Starcom MediaVest Group, Związek Pracodawców „Transport i Logistyka Polska", „Warsaw Business Journal Observer", Związek Pracodawców Prywatnych Energetyki, Związek Pracodawców Technologii Cyfrowych Lewiatan

Partnerzy merytoryczni

Ashoka, Aspen Institute Prague, Centrum Stosunków Międzynarodowych, demosEUROPA - Centrum Strategii Europejskiej, ECFR, Instytut Spraw Publicznych, POLITYKA INSIGHT, Res Publica Nowa, THINKTANK, Global Compact w Polsce - Inicjatywa Sekretarza Generalnego ONZ Global Compact, Światowa Akademia Sztuki i Nauki

Partner logistyczny

Port Lotniczy Gdańsk im. Lecha Wałęsy

Oficjalny przewoźnik

PLL LOT

Producent wykonawczy

IDFX