Dwie wolne niedziele dla pracowników handlu

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej ma nową propozycję dotyczącą ograniczenia handlu w niedziele. Początkowo zakaz obowiązywałby przez dwie niedziele w miesiącu, potem w trzy - podaje "Dziennik Gazeta Prawna". Konfederacja Lewiatan proponuje natomiast, aby zagwarantować pracownikom handlu, obligatoryjnie dwie wolne niedziele w miesiącu - czyli dwukrotnie więcej niż obecnie - dzięki odpowiedniej nowelizacji Kodeksu pracy.

Przedstawiciele branży handlowej podtrzymują wspólne stanowisko w sprawie zakazu handlu w niedziele wypracowane kilka tygodni temu. Wówczas zaproponowali trwałe rozwiązanie, chroniące zarówno pracowników, konsumentów, jak i polski handel, polegające na przyznaniu pracownikom handlu dwóch wolnych niedziel w miesiącu. Byłoby to możliwe dzięki odpowiedniej nowelizacji Kodeksu pracy.

Już teraz 90% pracowników w handlu sieciowym i sieciach kupieckich zatrudnionych jest na podstawie umowy o pracę - stąd najlepszym gwarantem ich czasu wolnego będzie modyfikacja Kodeksu pracy.

- To jedyne rozwiązanie zabezpieczające wszystkie strony - zarówno pracowników, konsumentów, jak i przedsiębiorców - mówi Krzysztof Kajda, dyrektor departamentu prawnego Konfederacji Lewiatan.

Konfederacja Lewiatan