Aktualności 2021

• 2021-10-26 Aktualności

Pakiet „Fit for 55” szansą i wyzwaniem dla polskich przedsiębiorstw

• Pakiet „Fit for 55", który ma doprowadzić do ograniczenia emisji gazów cieplarnianych w UE do 2030 r. o co najmniej 55 proc. w stosunku do roku 1990, powinien zapewnić konkurencyjność polskiego i unijnego przemysłu - uważa Konfederacja Lewiatan.
    • Aby transformacja klimatyczna zakończyła się sukcesem potrzebny jest długoterminowy program reform oraz pieniądze na jego realizację.
    • Polskie firmy są gotowe do uwzględnienia neutralności klimatycznej w swojej działalności.

• 2021-10-25 Aktualności

Bezrobocie spada, ale dalej jest wyższe niż przed pandemią

We wrześniu br. bezrobocie wyniosło 5,6%, co oznacza spadek w stosunku do poprzedniego miesiąca 0,2 pkt proc. - podał GUS.

• 2021-10-22 Aktualności

Relacje z EFNI 2021

Zakończyło się Europejskie Forum Nowych Idei, organizowane po raz dziesiąty przez Konfederację Lewiatan we współpracy BusinessEurope i Miastem Sopot.

• 2021-10-22 Aktualności

Podpisaniem Deklaracji Sopockiej zakończyliśmy EFNI 2021

Ponad 1100 osób z kilkunastu krajów, w tym wybitni ekonomiści, liderzy biznesu i naukowcy, wzięło udział w zakończonym 22 października X Europejskim Forum Nowych Idei w Sopocie, które zorganizowała Konfederacja Lewiatan. Uczestnicy spotkania przyjęli Deklarację Sopocką, w której wezwali polski rząd do podjęcia prawdziwego dialogu z instytucjami unijnymi.

• 2021-10-20 Aktualności

Rozpoczęło się Europejskie Forum Nowych Idei 2021

- Cieszymy się, że możemy znowu spotkać się w Sopocie mimo rozpędzającej się czwartej fali Covid-19 - powiedziała Henryka Bochniarz, przewodnicząca Rady Głównej Konfederacji Lewiatan, w czasie gali otwierającej X Europejskie Forum Nowych Idei.

• 2021-10-19 Aktualności

Przedsiębiorcy krytykują drastyczną podwyżkę akcyzy na alkohol

• Konfederacja Lewiatan protestuje przeciwko drastycznym podwyżkom akcyzy na alkohol już od 1 stycznia 2022 r.
    • Podwyżka ma czysto fiskalny charakter i służy pozyskaniu od firm oraz obywateli kolejnych ogromnych kwot na doraźne potrzeby państwa.
    • Wzrost cen alkoholu, wraz z podwyżkami podatków zapowiedzianymi w Polskim Ładzie, jeszcze bardziej nakręci spiralę inflacyjną.

• 2021-10-19 Aktualności

W firmach rośnie presja na wzrost płac

We wrześniu 2021 r. w przedsiębiorstwach zatrudniających powyżej 9 osób pracowało 6347,2 tys. osób, co oznacza wzrost w ujęciu rocznym o 0,6%. Natomiast przeciętne wynagrodzenie było wyższe o 8,7% r/r i wyniosło 5841,16 zł - podał GUS.

Co będzie jutro? W środę rozpoczyna się Europejskie Forum Nowych Idei

W środę, w Sopocie rozpoczyna się X Europejskie Forum Nowych Idei. Głównymi tematami tegorocznego wydarzenia będą: odbudowa Europy po kryzysie pandemii, Europejski Zielony Ład, rozwój cyfryzacji i rola Trójkąta Weimarskiego 30 lat po jego powołaniu. Organizatorem konferencji jest Konfederacja Lewiatan przy współpracy z BusinessEurope i miastem Sopot.

Apel do senatorów o dłuższe vacatio legis dla Polskiego Ładu

• Jutro senacka Komisji Budżetu i Finansów Publicznych będzie zajmowała się propozycjami podatkowymi zawartymi w Polskim Ładzie.
    • Konfederacja Lewiatan apeluje do senatorów, aby opóźnili wejście w życie zmian, które pogarszają warunki funkcjonowania firm, poprzez wydłużenie vacatio legis do 1 stycznia 2023 roku.

• 2021-10-18 Aktualności

Jak przyspieszyć wydawanie pozwoleń na pracę dla cudzoziemców?

• Bez usprawnienia pracy urzędów wojewódzkich trudno będzie przyspieszyć procedurę wydawania pozwoleń na pracę dla cudzoziemców.
    • Konfederacja Lewiatan proponuje m.in. ujednolicić sposób składania dokumentów, ograniczyć ich liczbę, zrezygnować z żądania informacji, które i tak są w posiadaniu urzędów, czy uzgodnić sposób umieszczania odcisku stempla w paszporcie cudzoziemca.