Zamknij X

INFORMACJA DOTYCZĄCA PLIKÓW COOKIES:

Ten serwis stosuje pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Aktualności 2021

 • 2021-08-30 Aktualności
  Aktualności

  Polski Ład. Zmiany w leasingu mogą mieć negatywny wpływ na inwestycje

  Każde zmiany, które ograniczają preferencje związane z korzystaniem z leasingu, będą mieć negatywny wpływ na poziom krajowych inwestycji - powiedział Andrzej Sugajski, Dyrektor Generalny Związku Polskiego Leasingu, członka Konfederacji Lewiatan, oceniając projekty zmian podatkowych, opisanych w ramach programu Polski Ład.

   

 • 2021-08-30 Aktualności
  Aktualności

  Polski Ład. Obniżka składki zdrowotnej nie uchroni przedsiębiorców przed wzrostem podatków

  • Obniżenie składki zdrowotnej do 3 proc. w przyszłym roku trudno uznać za rozwiązanie kompromisowe ponieważ dalej oznaczałoby znaczący wzrost obciążeń przedsiębiorców w stosunku do stanu obecnego - uważa Konfederacja Lewiatan.
  • Najbardziej poszkodowani byliby w 2022 roku ci, którzy rozliczają się według 19 proc. stawki liniowej. Składka zdrowotna dalej nie mogłaby być odliczana od podatku, a w kolejnych latach byłaby podnoszona do 9 proc. To oznacza drastyczny wzrost obciążeń przedsiębiorców, tylko rozłożony na kilka lat.

 • 2021-08-27 Aktualności
  Aktualności

  Zgłoszenia do Nagród Konfederacji Lewiatan

  Nagroda im. Władysława Grabskiego dla osobistości życia publicznego, która w decydujący sposób przyczyniła się do rozwoju przedsiębiorczości. Nagroda im. Andrzeja Wierzbickiego dla osób nadających styl polskiej przedsiębiorczości, kontynuujących jej najlepsze tradycje. Kandydatury można...

 • 2021-08-27 Aktualności
  Aktualności

  30 lat Trójkąta Weimarskiego. Co będzie jutro?

  Współpraca gospodarcza Polski, Niemiec i Francji na EFNI 2021

  Trzydzieści lat temu w niemieckim Weimarze, ministrowie spraw zagranicznych Polski, Francji i Niemiec podpisali umowę o współpracy na rzecz integracji Unii Europejskiej. Jaką rolę we współczesnej Europie może odegrać to trio państw? To jedno z zagadnień, któremu będzie poświęcona X edycja Europejskiego Forum Nowych Idei w Sopocie, wraz ze specjalnym wydarzeniem, jakim będzie Trójkąt Weimarski Kobiet. 

 • 2021-08-27 Aktualności
  Aktualności

  Inwestorzy prywatni oczekują wsparcia, a nie wprowadzania kolejnych barier

   • Inwestycje prywatne w Polsce spadają od kilku lat i należą do najniższych w Unii Europejskiej. Nie pomogą im propozycje podatkowe zawarte w Polskim Ładzie, ani różne pomysły dotyczące, np. wprowadzenia 1% podatku od przychodów - napisała Konfederacja Lewiatan w raporcie poświęconym inwestycjom prywatnym.
  • Polska zamiast tworzyć bariery dla inwestycji powinna wspierać największych inwestorów prywatnych, także zagranicznych, ponieważ mogą nam pomóc w wychodzeniu gospodarki z pandemicznego kryzysu.

   

   

 • 2021-08-26 Aktualności
  Aktualności

  Spada bezrobocie, rośnie popyt na pracowników

  Bezrobocie na koniec lipca 2021 r. wyniosło 5,8%. Według danych pochodzących z Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności - osoby bezrobotne stanowiły w II kwartale 2021 r. 3,5% ludności aktywnej zawodowo w wieku 15-89 lat.

 • 2021-08-26 Aktualności
  Aktualności

  Raport Lewiatana: Co stoi na przeszkodzie, by odzyskać dług?

  • Przyspieszenie pracy e-sądu, wdrożenie komunikacji elektronicznej, zniesienie limitów komorniczych i ograniczeń terytorialnych, cyfryzację korespondencji z ZUS, zmianę zasad ochrony wynagrodzenia przed egzekucją, ułatwienie dostępu do rejestrów czy wprowadzenie cyfrowego wezwania do zapłaty - proponują eksperci Konfederacji Lewiatan w raporcie „Bariery w dochodzeniu i zarządzaniu wierzytelnościami", aby przyspieszyć odzyskiwanie długów.
  • W raporcie przedstawiono bariery, które utrudniają skuteczne odzyskiwanie długów. Ich usunięcie poprawiłoby sytuację firm dochodzących należności.

 • 2021-08-23 Aktualności
  Aktualności

  Projekt ustawy o jakości w opiece zdrowotnej do poprawki

  • Wyłączenie odpowiedzialności medyków za nieumyślne błędy, które proponuje się w projekcie ustawy o jakości w opiece zdrowotnej i bezpieczeństwie pacjentów, może negatywnie wpłynąć na jakość usług - uważa Konfederacja Lewiatan.
  • Trudno będzie monitorować jakość usług medycznych bez uwzględnienia i weryfikacji zgłoszonych przez poszkodowanych pacjentów roszczeń lub toczących się w sądzie spraw o błąd medyczny.

 • 2021-08-20 Aktualności
  Aktualności

  Stwórzmy mapę źródeł wiedzy - weź udział w badaniu Insight Map

  W imieniu Polskiego Towarzystwa Badaczy Rynku i Opinii zapraszamy do udziału w badaniu Insight Map. Jeśli w swojej pracy korzystasz z wiedzy o rynku, konsumentach i społeczeństwie prosimy podziel się swoją opinią na temat wykorzystywanych przez Ciebie źródeł informacji oraz ich przydatności w podejmowaniu decyzji biznesowych czy wnioskowaniu o poglądach Polek i Polaków. Jesteśmy także ciekawi jakie są Twoje oczekiwania, potrzeby i opinie na temat firm, które takich danych dostarczają.

 • 2021-08-20 Aktualności
  Aktualności

  Pracodawcy przeciwni rozszerzeniu definicji pracownika

  Rozszerzenie definicji pracownika na osoby zatrudnione nie tylko na podstawie umowy o pracę, ale również świadczące pracę na podstawie innej umowy, zawarte w poselskim projekcie zmian w Kodeksie pracy i Prawie przedsiębiorców, budzi poważane zastrzeżenia - uważa Konfederacja Lewiatan.