Zamknij X

INFORMACJA DOTYCZĄCA PLIKÓW COOKIES:

Ten serwis stosuje pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Informacje prasowe

 • 2021-10-05 Informacje prasowe

  Zmiany własnościowe grożą wzrostem cen energii elektrycznej

  • Zmiany w strukturze własnościowej sektora elektroenergetycznego muszą zapewniać transparentność, konkurencyjność oraz efektywną kontrolę realizowanych działań - uważa Związek Pracodawców Prywatnych Energetyki Konfederacji Lewiatan.
  • Ogromne środki unijne powinny być uruchamiane w sposób przejrzysty, i niedyskryminacyjny, z zapewnieniem równego do nich dostępu zarówno dla firm państwowych, jak i prywatnych.

 • 2021-10-01 Informacje prasowe

  Rozpędzona gospodarka powoli traci impet

  Wrzesień okazał się trzecim z rzędu miesiącem spadków indeksu PMI (53,4 pkt). Ciągle jednak jesteśmy w fazie rozwoju, choć widać, że rozpędzona gospodarka traci impet. Przedsiębiorcy nie są w stanie zaspokoić rosnącego popytu. Nie bez znaczenia pozostaje także brak reakcji banku centralnego na rosnące ceny.

 • 2021-10-01 Informacje prasowe

  Rekordowo wysoka inflacja

  Inflacja kolejny miesiąc z rzędu przekracza historyczne maksima. Wzrost cen zaczyna zbliżać się niebezpiecznie do psychologicznej granicy 6%, a widmo spirali inflacyjnej jest coraz bliższe.

 • 2021-10-01 Informacje prasowe

  „Laboratoria przyszłości” szansą na rozwój nowoczesnej edukacji

  • Konieczne jest zapewnienie szkołom zakupu najbardziej nowoczesnego sprzętu, ułatwiającego kształtowanie kompetencji przyszłości, w tym umiejętności krytycznego myślenia, komunikacji, kooperacji i kreatywności - uważa Konfederacja Lewiatan.
  • Program „Laboratoria przyszłości", który ma to umożliwić, jest dobrym krokiem w kierunku rozwoju nowoczesnej edukacji. Kilka jego elementów wymaga jednak dopracowania i uzupełnienia.

 • 2021-09-30 Informacje prasowe

  EFNI 2021:Czy jesteśmy gotowi na przyspieszoną zieloną transformację?

  Czy czeka nas rewolucja infrastrukturalna o nieznanej dotąd skali? Czy kraje UE są gotowe na przyjęcie celów pakietu "Fit for 55" i poniesienie jego ekonomicznych i społecznych kosztów? Czy przedsiębiorstwa wygrają wyścig z czasem w kwestii ochrony klimatu? To pytania, które będziemy stawiać na X edycji Europejskiego Forum Nowych Idei w Sopocie, od 20 do 22 października. Gościem EFNI będzie m.in. Frans Timmermans, wiceprzewodniczący wykonawczy Komisji Europejskiej do spraw Europejskiego Zielonego Ładu.

 • 2021-09-30 Informacje prasowe

  Polski Ład. Apel do posłów o odrzucenie zmian podatkowych

  • Prawdopodobnie jutro Sejm będzie głosował nad podatkowymi zmianami zawartymi w Polskim Ładzie.
  • Kilka poprawek zgłoszonych przez rząd na ostatniej prostej niewiele zmienia. Przedsiębiorców czeka podatkowy chaos i wysokie podwyżki podatków.
  • Konfederacja Lewiatan apeluje do posłów o odrzucenie zmian podatkowych, które powstają w pośpiechu i są niedopracowane.

 • 2021-09-29 Informacje prasowe

  Zagrożone inwestycje w Krajowym Planie Odbudowy

  • Przedsiębiorcy, pomimo zgłoszenia do Krajowego Panu Odbudowy wielu inwestycji, od maja 2021 roku nie mają informacji o faktycznym jego kształcie, w tym o zmianach które w nim nastąpiły w toku negocjacji z Komisją Europejską - uważa Konfederacja Lewiatan.
  • Brak informacji o zasadach finansowania zwrotnego oraz wiarygodnej perspektywy przyjęcia KPO przez rządy państw UE, przy coraz krótszym czasie na jego wdrożenie, stawia pod coraz większym znakiem zapytania realizację zaplanowanych inwestycji.

 • 2021-09-28 Informacje prasowe

  Rusza rejestracja wydarzeń w ramach Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości

  8 listopada rozpocznie się 14. edycja Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości - największego wydarzenia w Polsce promującego świadomy rozwój i aktywną przedsiębiorczą postawę w każdej sferze życia. W tym roku hasło przewodnie to "Biznes jutra". Partnerem wydarzenia jest Konfederacja Lewiatan.

 • 2021-09-28 Informacje prasowe

  Budżet na 2022 rok nie odzwierciedla stanu finansów państwa

  - Przyjęty dzisiaj przez rząd projekt ustawy budżetowej na 2022 rok jest trudny do oceny, bo wciąż procedowane są zmiany podatkowe, kluczowe dla dochodów budżetu. Ministerstwo Finansów uwzględniło skutki wprowadzenia Polskiego Ładu, ale nie wzięło pod uwagę Krajowego Planu Odbudowy. Brak też przejrzystości wydatków zaplanowanych w 2022 roku - podkreśla prof. Jacek Męcina, przewodniczący Zespołu Problemowego RDS ds. budżetu, wynagrodzeń i świadczeń socjalnych, doradca zarządu Konfederacji Lewiatan.

 • 2021-09-24 Informacje prasowe

  Rada Przedsiębiorczości apeluje do premiera o wycofanie wniosku z Trybunału Konstytucyjnego

  Panie Premierze, w nawiązaniu do Pańskiego wniosku z 29 marca 2021 r., do Trybunału Konstytucyjnego w sprawie zbadania zgodności Traktatu Unii Europejskiej z Konstytucją RP, zwracamy Panu Premierowi uwagę, że Konstytucja RP w sposób jednoznaczny reguluje zakres stosunków objętych ww. wnioskiem. Dlatego kwalifikuje się on do wycofania - czytamy w liście Rady Przedsiębiorczości do premiera Mateusza Morawieckiego.