Zamknij X

INFORMACJA DOTYCZĄCA PLIKÓW COOKIES:

Ten serwis stosuje pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

  • A
  • A
  • A

Konferencja: Mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa potrzebują leasingu

2014-10-21

Związek Polskiego Leasingu i Konfederacja Lewiatan

zapraszają na konferencję prasową:


Mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa potrzebują leasingu

W Polsce działa ponad 1,8 mln przedsiębiorstw, w tym 99,8 proc. stanowią firmy mikro, małe i średnie. Z badań Konfederacji Lewiatan „Monitoring kondycji sektora MMŚP" wynika, że prawie 50 proc. firm z tego sektora w ogóle nie korzystało i nie będzie korzystało w 2014 r. z kredytów krótko- i długoterminowych, a także z leasingu. Jak nasze firmy mogą myśleć o rozwoju, gdy średni miesięczny zysk brutto, czyli przed opodatkowaniem, przypadający na jedno MMŚP wynosi ok. 8 tys., a w mikroprzedsiębiorstwach ok. 5 tys. zł. Oparcie się na środkach własnych nie daje szans na inwestycje. Niezbędne jest do tego korzystanie z zewnętrznego finansowania. Przy relatywnie niskiej wartości aktywów, które mikro, małe i średnie firmy mają, trudno jest im sięgać po kredyty, bo nie mają wystarczających zabezpieczeń.

Wie i rozumie to jedna trzecia MMŚP, które w latach 2009-2013 zdecydowały się na leasing, korzystają z niego w 2014 r. i planują to robić w 2015 r. Wyniki badań MMŚP wskazują, że model biznesowy firm, które korzystają z leasingu jest bardziej otwarty na szanse rynkowe, chętniej sięgają one po nowoczesne rozwiązania IT, a kapitał ludzki jest dla nich kluczowym zasobem.

W czasie konferencji prasowej przedstawimy wyniki najnowszej, 12 edycji badania „Monitoring kondycji sektora MMŚP", przygotowanego przez Konfederację Lewiatan, a zrealizowanego na losowej próbie 1100 mikro, małych i średnich przedsiębiorstw przez CBOS od 6 maja - 18 lipca 2014 r. i odpowiemy na pytania:

- Czym charakteryzują się firmy sięgające po zewnętrzne finansowanie, w tym po leasing i co to oznacza dla ich rozwoju i gospodarki?
- Jakie są priorytety biznesowe firm korzystających z leasingu?
- Czy leasing może być jednym z motorów rozwoju firm? I w jaki sposób może się to przekładać na wzrost gospodarki?

W konferencji prasowej udział weźmie:

• Dr Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek - Główna Ekonomistka Konfederacji Lewiatan
• Andrzej Sugajski - Dyrektor Generalny Związku Polskiego Leasingu
• Wojciech Rybak - Wiceprzewodniczący Komitetu Wykonawczego Związku Polskiego Leasingu
• Mariusz Hildebrand - Wiceprezes Zarządu BIG InfoMonitor

 


Zapraszamy 21 października (wtorek) o godz. 11.00 do siedziby Konfederacji Lewiatan,
Warszawa, ul. Zbyszka Cybulskiego 3

 

Tagi