• 2021-07-30 Aktualności

Program „Mój Elektryk” - poznaliśmy szczegóły

W czwartek 29 lipca odbyło się spotkanie online Grupy ds. Zrównoważonej Mobilności działającej w ramach Rady ds. Zielonej Transformacji Konfederacji Lewiatan, którego tematem przewodnim był nowy program priorytetowy NFOŚiGW Mój elektryk”. Szczegóły zaprezentował Uczestnikom gość specjalny Rafał Kręcisz - Dyrektor Departamentu Transportu Zeroemisyjnego z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

• 2021-07-30 Aktualności

Inflacja najwyższa od ponad 10 lat

• W lipcu za towary i usługi płaciliśmy o 5 procent więcej niż w tym samym okresie przed rokiem - poinformował Główny Urząd Statystyczny. Inflacja jest najwyższa od ponad 10 lat.
    • Granica psychologiczna została przekroczona utwierdzając ekspertów, że mamy do czynienia z trwałym i przyspieszającym trendem wzrostu cen - komentuje Grzegorz Baczewski, dyrektor generalny Konfederacji Lewiatan.
    • Wzrost inflacji sprzyja budżetowi państwa, który dzięki rosnącym cenom zwiększa swoje wpływy z VAT i akcyzy.

• 2021-07-29 Aktualności
    Aktualności

Polski Ład to historyczna podwyżka podatków

• Prezentując projekt Polskiego Ładu minister finansów Tadeusz Kościński powiedział, że ten program to historyczna obniżka podatków. Według wyliczeń Lewiatana jest dokładnie odwrotnie - Polski Ład to historyczna podwyżka podatków!
    • Zgodnie z wyliczeniami Lewiatana stracą niemal wszyscy, np. w przypadku karty podatkowej zmiana obciążeń może sięgnąć nawet 97%, a przy podatku liniowym jest to wzrost o ponad 40%.
    • W załączonych grafikach pokazujemy wyliczenia, z których jasno wynika, kto zyska a kto straci.

• 2021-07-28 Aktualności

Polski Ład. Niemiłe niespodzianki dla firm i wynajmujących prywatne mieszkania

• Po wprowadzeniu zmian podatkowych wynajmowanie budynków i lokali mieszkalnych stanie się mniej opłacalne.
    • Stracą ci, którzy będą amortyzować środki trwałe używane przed wprowadzeniem ich do działalności gospodarczej
    • Nowi podatnicy nie będą mogli już skorzystać z karty podatkowej - ostrzega Konfederacja Lewiatan.

Aktualności

UE chce uregulować cyfryzację ochrony zdrowia

Cyfryzacja jest jednym z globalnych trendów, który realnie zmienia codzienność w wielu obszarach funkcjonowania społeczeństwa. Jednym z tych obszarów jest ochrona zdrowia, która w ostatnich latach mocno się zmieniła. W związku z pandemią COVID-19 proces cyfryzacji i badań naukowych mocno przyśpieszył. Cyfryzacja powoduje postęp i wprowadza wiele ułatwień w medycynie, ale może też tworzyć ryzyka. Jakie? Np. te dotyczące prywatności.

Aktualności

Horyzont Europa szansą dla polskich firm

Program ramowy Horyzont Europa (następca Horyzontu 2020) to najważniejszy unijny program finansujący badania naukowe i innowacje w latach 2021-2027. Budżet programu to 95,5 mld euro. Czym różni się od swojego poprzednika i kto może z niego skorzystać? Wyjaśniam szczegóły.

Aktualności

Zakaz handlu w niedziele bez rozstrzygnięcia w TK

• Trybunał Konstytucyjny nie orzekł, że ograniczenie handlu w niedziele jest lub nie jest zgodne z Konstytucją. Zmiany ustawy są zatem nadal możliwe.
    • Lewiatan został pozbawiony prawa występowania w tego typu sprawach.
    • Trybunał uznał za zgodne z Konstytucją jedynie zapisy dotyczące złego stanowienia prawa (niedające się usunąć wątpliwości interpretacyjne lub rażąco krótkie vacatio legis- 23 dni)

Aktualności

Komisja Europejska przygotowuje nowe przepisy dotyczące bezpieczeństwa produktów

Już w przyjętym w listopadzie 2020r. przez Komisję Europejską programie na rzecz konsumentów wskazano na kluczowe obszary, które powinny stać się priorytetem dla europejskiej polityki konsumenckiej w najbliższych latach. To m.in.: wzmocnione ekologiczne podejście, bezpieczeństwo cyfrowe, ochrona słabszych uczestników rynku oraz zacieśnienie współpracy międzynarodowej.

• 2021-07-26 Aktualności
    Aktualności

Co pomoże firmom zwiększyć dostępność ich produktów i usług?

Trwają prace nad instrumentami finansowymi skierowanymi do firm w zakresie dostosowania prowadzonej przez nie działalności do potrzeb osób ze szczególnymi potrzebami, czyli mówiąc wprost - poprawy dostępności ich produktów i usług.

• 2021-07-26 Aktualności

Polski Ład. Propozycje podatkowe szkodliwe dla gospodarki

• Propozycje w zakresie opodatkowania i finansowania składki zdrowotnej, przedstawione w Polskim Ładzie oznaczają wzrost podatków dla milionów obywateli.
    • Więcej zapłacą przedsiębiorcy i pracownicy najbardziej zaangażowani w rozwój gospodarczy, najlepsi specjaliści i konkurencyjne firmy.
    • Lewiatan protestuje przeciwko podnoszeniu podatków ponieważ osłabi to naszą konkurencyjność. Polska będzie mniej atrakcyjna do lokowania nowoczesnych i wysoko płatnych miejsc pracy.