Zamknij X

INFORMACJA DOTYCZĄCA PLIKÓW COOKIES:

Ten serwis stosuje pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Aktualności Bruksela

 • 2020-10-29 Aktualności Bruksela
  Aktualności Bruksela

  Bruksela: Projekt dyrektywy UE w sprawie płacy minimalnej to przepis na katastrofę

  Komisja Europejska zaproponowała dziś europejską dyrektywę w sprawie płacy minimalnej i rokowań zbiorowych. Propozycja ta jest sprzeczna z poglądem większości państw członkowskich UE - wiele z nich opowiada się za niewiążącym instrumentem - i ignoruje zdecydowany sprzeciw europejskiego środowiska biznesowego.

 • 2020-10-29 Aktualności Bruksela
  Aktualności Bruksela

  Bruksela: Kolejne kroki aby ograniczyć skalę pandemii

  Komisja podejmuje działania poprawiające gotowość UE na walkę z koronawirusem i rozszerza środki reagowania w całej Unii.

 • 2020-10-27 Aktualności Bruksela
  Aktualności Bruksela

  Unijna strategia ws. poprawy efektywności energetycznej budynków

  Komisja Europejska (KE) opublikowała Strategię ws. Fali Remontów, która ma na celu modernizację i poprawę efektywności energetycznej budynków w całej UE. Celem tej inicjatywy jest co najmniej podwojenie wskaźnika remontów w Europie w ciągu następnej dekady i doprowadzenie do wyremontowania 35 milionów budynków do 2030 r., a także stworzenie 160 000 nowych miejsc pracy w sektorze budownictwa. W Strategii Komisja wyraźnie podkreśla, że drewno to kluczowy zrównoważony materiał budowlany.

 • 2020-10-27 Aktualności Bruksela
  Aktualności Bruksela

  Negocjacje wieloletniego budżetu UE i Funduszu Odbudowy (Next Generation EU) w toku

  W tym tygodniu ruszyła kolejna runda negocjacji Wieloletnich Ram Finansowych (WRF) i Funduszu Odbudowy – Next Generation EU pomiędzy Parlamentem Europejskim, Komisją i Radą. Najtrudniejsze tematy to przede wszystkim: środki własne, rola Parlamentu Europejskiego w administrowaniu Funduszem Odbudowy, dofinansowanie piętnastu programów flagowych, jak Horyzont Europa i Erasmus, włączanie realizacji celów klimatycznych do wszystkich obszarów działań UE, promowanie równości płci oraz funkcjonowanie mechanizmu praworządności. Równolegle toczą się negocjacje regulacji sektorowych.

 • 2020-10-27 Aktualności Bruksela
  Aktualności Bruksela

  Bruksela: Jaki Brexit od 1 stycznia 2021?

  Formalnie uzgodnione rundy negocjacji warunków przyszłych stosunków handlowych pomiędzy Unią Europejską i Wielką Brytania skończyły się w końcu września bez osiągnięcia porozumienia. Nieformalne rozmowy trwały nadal, Komisja Europejska na swoim szczycie 15 października wezwała Londyn do ich kontynuowania, ale bez poczynienia istotnych ustępstw na jego rzecz. W odpowiedzi premier Boris Johnson zagroził zerwaniem rozmów i przyspieszeniem przygotowań do ostatecznego rozstania z UE bez porozumienia.

 • 2020-10-27 Aktualności Bruksela
  Aktualności Bruksela

  Nowy numer biuletyny EKES

  W numerze m.in. podsumowanie wkładu Komitetu w projekt europejski, wyzwania, które przed nim stoją w nowej kadencji, a także kwestie związane z pandemią COVID-19 i płacą minimalną.

 • 2020-10-21 Aktualności Bruksela
  Aktualności Bruksela

  Parlament Europejski pracuje nad rozwiązaniami dotyczącymi SI

  Parlament Europejski niezwykle sprawnie i efektywnie mierzy się z coraz popularniejszyma przy tym bardzo złożonym tematem sztucznej inteligencji.

 • 2020-10-20 Aktualności Bruksela
  Aktualności Bruksela

  BusinessEurope: Negocjacje Unii z Wielką Brytanią muszą być kontynuowane

  Europejski biznes wciąż wierzy że porozumienie między Unią a Wielką Brytanią jest możliwe, ale obie strony muszą nadal rozmawiać i dążyć do kompromisu.

 • 2020-10-20 Aktualności Bruksela
  Aktualności Bruksela

  Bruksela: Wyrok Trybunału Sprawiedliwości UE w tzw. sprawie Schrems II

  Wyrok Trybunału Sprawiedliwości UE w tzw. sprawie Schrems II unieważnił porozumienie USA -UE, tzw. Tarczę Prywatności (Privacy Shield). Orzeczenie fundamentalnie zmieniło zasady bezpiecznego przekazywania danych osobowych z Unii Europejskiej do USA i spowodował, po stronie przedsiębiorstw działających na rynku unijnym, dużą niepewność co do standardów bezpiecznego i zgodnego z prawem przekazywania danych osobowych do państw trzecich (w szczególności do USA).

 • 2020-10-01 Aktualności Bruksela
  Aktualności Bruksela

  Strategia Przemysłowa, czyli priorytety UE na najbliższe lata

  W trakcie spotkania online Kinga Grafa, Dyrektor biura Lewiatana w Brukseli i Adam Dorywalski, ekspert Lewiatana ds. UE w Brukseli, przedstawili zainteresowanym firmom i związkom członkowskim główne założenia tzw. odnowionej Strategii Przemysłowej UE z 10 marca br. Została ona ogłoszona tego samego dnia co propozycja Komisji dot. budżetu UE na lata 2021-2027 oraz Funduszu Odbudowy i Rozwoju, aby podkreślić jak ważny jest przemysł  dla przyszłości UE.

Przejdź do archiwum