Zamknij X

INFORMACJA DOTYCZĄCA PLIKÓW COOKIES:

Ten serwis stosuje pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Aktualności Bruksela

 • 2020-06-17 Aktualności Bruksela
  Aktualności Bruksela

  Kodeks Usług Cyfrowych coraz bliżej

  Rynek cyfrowy w Europie czeka duża zmiana dot. nowych zasad regulujących funkcjonowanie platform internetowych. Publikacja tzw. Kodeksu Usług Cyfrowych (Digital Services Act) zapowiadana jest na koniec roku, ale już teraz Komisja Europejska chce poznać opinię rynku odnośnie kierunku przyszłych zmian.

 • 2020-06-17 Aktualności Bruksela
  Aktualności Bruksela

  Unijna Strategia farmaceutyczna

  W związku z kryzysem spowodowanym pandemią, dodatkowego znaczenia nabrały dyskusje o potrzebie dywersyfikacji kluczowych łańcuchów dostaw oraz inwestycji w łańcuchy wartości o istotnym znaczeniu dla bezpieczeństwa i strategicznej autonomii UE. Szczególną rolę w tej dyskusji odgrywa przyszłość sektora farmaceutycznego.

 • 2020-06-17 Aktualności Bruksela
  Aktualności Bruksela

  Komisja Europejska wspiera badania naukowe i innowacje

  Pandemia Covid-19 spowodowała bezprecedensowy globalny kryzys sprawiając, że badania naukowe i innowacje znalazły się w centrum uwagi publicznej, jak nigdy dotąd. Powszechnie uważa się, że tylko one mogą zaoferować rozwiązania pozwalające wyjść z kryzysu i ożywić gospodarkę.

 • 2020-06-16 Aktualności Bruksela
  Aktualności Bruksela

  Unijna pomoc dla firm w związku z COVID-19

  UE podjęła liczne działania mające przeciwdziałać negatywnym skutkom gospodarczym COVID-19. Poniżej przedstawiamy instrumenty finansowe, z których już mogą korzystać firmy, albo będą mogły to robić w niedalekiej przyszłości.

 • 2020-06-16 Aktualności Bruksela
  Aktualności Bruksela

  Apel do premiera: Polska powinna poprzeć osiągnięcie przez UE neutralności klimatycznej do 2050 roku

  • W trosce o rozwój, dobrobyt społeczny, bezpieczeństwo socjalne i ekonomiczne obecnych i przyszłych pokoleń Polaków, apelujemy do Pana Premiera o jednoznaczne poparcie celu osiągnięcia przez UE neutralności klimatycznej do 2050 r. i złożenie w imieniu Polski stosownej deklaracji.
  • Będzie to dowodem odważnej polityki, pozwalającej włączyć nasz kraj do szerokiego europejskiego programu finansowania odbudowy europejskiej gospodarki, po kryzysie spowodowanym pandemią koronawirusa, którego fundamentem jest projekt Europejskiego Zielonego Ładu - napisała Konfederacja Lewiatan w apelu do premiera Mateusza Morawieckiego.

 • 2020-06-15 Aktualności Bruksela
  Aktualności Bruksela

  EKES: Nowy numer biuletynu

  W numerze między innymi o wpływie pandemii na gospodarkę, sektor małych i średnich przedsiębiorstw oraz działaniach, które muszą zostać podjęte aby Europa pokonała kryzys.

 • 2020-06-15 Aktualności Bruksela
  Aktualności Bruksela

  BusinessEurope: Kompleksowe porozumienie UE-Wielka Brytania musi zostać osiągnięte na czas

  Europejska społeczność biznesowa jest bardzo zaniepokojona brakiem postępów w negocjacjach UE-Wielka Brytania. Pozostało tylko kilka miesięcy, aby obie strony mogły dojść do porozumienia, a wydaje się, że w rozmowach mamy impas. Tymczasem w wyniku pandemii europejska gospodarka spowolniła już o ok. 10%.

 • 2020-06-08 Aktualności Bruksela
  Aktualności Bruksela

  BusinessEurope: Pierre Gattaz ponownie wybrany na prezydenta

  Podczas piątkowej wideokonferencji Rada Prezesów BusinessEurope jednogłośnie wybrała Pierre'a Gattaza na stanowisko prezydenta na kolejną dwuletnią kadencję.

 • 2020-05-28 Aktualności Bruksela
  Aktualności Bruksela

  Czy cyfrowa Europa działa?

  Pandemia to także sprawdzian naszych wyobrażeń o cyfrowej Europie. Dużo programów, dużo zapewnień, dużo pięknych perspektyw i ostrzeżeń, że powinniśmy się uniezależnić informatycznie od innych kontynentów - i przyszedł sprawdzian. Trochę trwało nim Komitet się pozbierał i wrócił do pracy w wersji online. Portal członków działał i działa, ale środki komunikacji okazały się zdecydowanie niewystarczające. Pierwsze spotkania online przez Skypea były trudne. Lista wcześniej zaplanowanych opinii została znacznie skrócona, wydarzenia przełożone, a sprawozdawcy dostali dodatkowe zadanie, by w każdej przygotowywanej opinii odnosić się do wpływu pandemii na zgłaszane rekomendacje.

 • 2020-05-28 Aktualności Bruksela
  Aktualności Bruksela

  Nowe Wieloletnie Ramy Finansowe oraz plan naprawczy dla UE po pandemii

  Wysokość zaproponowanych dzisiaj przez Komisję Europejską (KE) nowych Wieloletnich Ram Finansowych (WRF) na lata 2021-2027 to 1,1 bln euro. Dodatkowo, KE zaproponowała nowy instrument dla odbudowy „Next Generation EU", na który zamierza przeznaczyć 750 mld euro dzięki pożyczkom na rynkach finansowych, przy niskich stopach procentowych, zabezpieczonych gwarancjami państw członkowskich. W ramach tej kwoty, 500 mld przeznaczone będzie na pomoc bezzwrotną, o którą od początku pandemii apelowały najbardziej dotknięte kryzysem kraje południa, a pozostałe 250 mld na pożyczki.

Przejdź do archiwum