• 2021-07-16 Aktualności Bruksela

Horyzont Europa szansą dla polskich firm. Spotkanie z Agatą Janaszczyk

Biuro Konfederacji Lewiatan w Brukseli 14 lipca br. zorganizowało spotkanie dla firm członkowskich z Agatą Janaszczyk, radcą ds. badań naukowych ze Stałego Przedstawicielstwa RP przy UE w Brukseli. Spotkanie dotyczyło unijnego programu na badania i innowacje Horyzont Europa. Zostało ono uroczyście otwarte przez wicedyrektorkę Lewiatana Marzenę Chmielewską oraz poprowadzone przez Adama Dorywalskiego, eksperta ds. UE w Biurze Lewiatana w Brukseli.

• 2021-07-16 Aktualności Bruksela
    Aktualności Bruksela

Przedstawiciele branży farmaceutycznej rozmawiali z urzędnikami KE i Stałego Przedstawicielstwa RP przy UE

Przedstawiciele Polskiego Związku Pracodawców Przemysłu Farmaceutycznego (PZPPF) spotkali się 15 lipca br. z urzędnikami Komisji Europejskiej z Dyrekcji Generalnej ds. Zdrowia i Bezpieczeństwa Żywności oraz z urzędnikami Stałego Przedstawicielstwa RP przy UE z Wydziału Ekonomiczno-Handlowego. Rozmowy dotyczyły komponentu zdrowotnego w Krajowym Planie Odbudowy (KPO), roli Polski w zwiększaniu niezależności Europy w zakresie produkcji substancji czynnych (API), a także unijnej strategii farmaceutycznej. Spotkania zorganizowało biuro Konfederacji Lewiatan w Brukseli.

• 2021-07-14 Aktualności Bruksela

Pakiet „Fit for 55” - zapowiedź realizacji Europejskiego Zielonego Ładu

Komisja Europejska (KE) ogłosiła główną część długo oczekiwanego Pakietu Fit for 55. Jest to projekt zmian legislacyjnych, które mają na celu zmniejszenie emisyjności europejskiej gospodarki o co najmniej 55% do 2030 roku (w stosunku do poziomu emisyjności z roku 1990).

• 2021-07-12 Aktualności Bruksela

Priorytetu biznesu dla słoweńskiej prezydencji w Radzie UE

BusinessEurope, paneuropejska federacja pracodawców której członkiem jest Konfederacja Lewiatan, wysłała list do sprawującego obecnie prezydencję w Radzie UE Premiera Słowenii Janeza Jansa. Przedstawiamy w nim priorytetu biznesu na najbliższe półrocze.

• 2021-06-30 Aktualności Bruksela
    Aktualności Bruksela

Jakie będą priorytety prezydencji słoweńskiej w Radzie UE?

Słowenia rozpocznie swoje przewodnictwo w Radzie UE 1 lipca. Będzie to ważny czas dla Europy, która wychodzi z koronakryzysu. Najbliższe pół roku to kluczowy okres dla pobudzenia unijnej gospodarki.

• 2021-06-29 Aktualności Bruksela

Jesteśmy częścią BusinessEurope

Konfederacja Lewiatan od 20 lat posiada stałe przedstawicielstwo w Brukseli. Już od 2001 jest również członkiem BusinessEurope, czyli największej paneuropejskiej federacji biznesowej zrzeszającej 40 organizacji pracodawców z 35 krajów. Na czym polega nasza codzienna praca w ramach BusinessEurope oraz współpraca z innymi federacjami pracodawców? Kim są nasi eksperci?

• 2021-06-29 Aktualności Bruksela
    Aktualności Bruksela

Normy dla towarów i usług - co proponuje KE?

5 maja Komisja Europejska przedstawiła zrewidowaną strategię przemysłową. KE potwierdziła w niej, że w III kwartale tego roku zaproponuje strategię normalizacyjną. Konsultacje dokumentu rozpoczną się na przełomie czerwca i lipca. Nowa strategia pokazuje, że Komisja coraz mocniej dostrzega rolę norm jako ważnego narzędzia, które ma wzmocnić jednolity rynek - zarówno w odniesieniu do towarów, jak i usług.

• 2021-06-28 Aktualności Bruksela
    Aktualności Bruksela

Europejska Unia Zdrowotna - odpowiedź UE na kryzys COVID?

Obciążenie dla systemów ochrony zdrowia spowodowane pandemią COVID-19 było czymś nieobserwowanym w Europie od dziesiątków lat. Trudna sytuacja stała się katalizatorem dla stworzenia Europejskiej Unii Zdrowotnej.  W ramach projektu, Komisja Europejska chce stworzyć ramy prawne, których celem będzie przygotowanie państw członkowskich UE na przyszłe kryzysy zdrowotne.

• 2021-06-25 Aktualności Bruksela
    Aktualności Bruksela

Unia Europejska ureguluje dostęp do danych nieosobowych

Komisja Europejska rozpoczęła prace nad nowym projektem legislacyjnym dotyczącym danych. Mowa o Akcie w sprawie danych (Data Act). Celem projektu jest zapewnienie sprawiedliwego podziału danych między podmiotami gospodarki opartej na danych. Chodzi w szczególności o dane nieosobowe w regulowanych przez prawo umowach w relacjach B2B (między przedsiębiorstwami) oraz w relacjach B2G (między przedsiębiorstwami i rządami). Komisja Europejska zamierza też przeprowadzić przegląd przepisów dotyczących ochrony prawnej baz danych.

• 2021-06-24 Aktualności Bruksela

Apel europejskiego biznesu przed szczytem Rady Europejskiej [+MP3]

Przed posiedzeniem Rady Europejskiej 24-25 czerwca BusinessEurope i federacje członkowskie (w tym Konfederacja Lewiatan) wzywają szefów państw i rządów do skutecznego wykorzystania europejskich funduszy naprawczych, podjęcia niezbędnych działań dla jak najszybszego wyjścia z kryzysu spowodowanego pandemią COVID-19 oraz złagodzenia złych skutków międzynarodowych napięć dla gospodarki i zatrudnienia w Europie.