Zamknij X

INFORMACJA DOTYCZĄCA PLIKÓW COOKIES:

Ten serwis stosuje pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Aktualności Bruksela

 • 2021-06-21 Aktualności Bruksela
  Aktualności Bruksela

  Jak biuro Lewiatana w Brukseli zabiega o interes polskich firm?

  Konfederacja Lewiatan od 20 lat posiada stałe przedstawicielstwo w Brukseli. Jednym z jego głównych zadań jest prezentowanie postulatów polskich firm na arenie Unii Europejskiej. Jak to wygląda w praktyce? Przykładem jest szereg skutecznych działań, które podjęli nasi przedstawiciele w stolicy UE w celu zniesienia zakazu reklamy aptek w Polsce.

 • 2021-06-15 Aktualności Bruksela
  Aktualności Bruksela

  Zniesienie certyfikatu SPC - przypominamy sukces biura Lewiatana w Brukseli

  Biuro Lewiatana w Brukseli świętuje w tym roku 20 urodziny. To okazja, aby przypomnieć o największych sukcesach naszych przedstawicieli, którzy w sercu UE zabiegają o korzystne przepisy dla polskiego biznesu. Jednym z przykładów skutecznej inicjatywy było zniesienie certyfikatu SPC, który ograniczał producentów leków generycznych i biopodobnych.

 • 2021-06-09 Aktualności Bruksela
  Aktualności Bruksela

  Związek członkowski Lewiatana w Sojuszu na rzecz Czystego Wodoru

  Związek Pracodawców Prywatnych Energetyki (ZPPE), który jest członkiem Konfederacji Lewiatan, dołączył do Europejskiego Sojuszu na rzecz Czystego Wodoru. To inicjatywa Komisji Europejskiej, która zrzesza przemysł, krajowe i lokalne władze publiczne, społeczeństwo obywatelskie i inne zainteresowane strony. Celem sojuszu jest pomoc we wdrażaniu technologii wodorowych w UE do 2030 r.

 • 2021-06-08 Aktualności Bruksela
  Aktualności Bruksela

  Lewiatan w Brukseli – głos polskiego biznesu w UE

  Biuro Lewiatana w Brukseli świętuje w tym roku 20. urodziny. To okazja, aby przypomnieć o największych sukcesach naszych przedstawicieli, którzy w sercu UE zabiegają o korzystne przepisy dla polskiego biznesu. Przykładem tych działań jest m.in. organizacja licznych wydarzeń, podczas których przedstawiciele biznesu spotykają się z europarlamentarzystami,  przedstawicielami Komisji Europejskiej i Stałego Przedstawicielstwa RP przy UE.

 • 2021-05-27 Aktualności Bruksela
  Aktualności Bruksela

  Sztuczna inteligencja szansą dla innowacji – relacja ze spotkania dot. projektu nowych regulacji UE

  W maju Konfederacja Lewiatan zorganizowała spotkanie „Sztuczna inteligencja szansą dla rozwoju innowacji - szanse, wyzwania, zagrożenia". Celem spotkania było omówienie przepisów pierwszego, unijnego projektu regulacji w sprawie sztucznej inteligencji. Wydarzenie było również idealną okazją do wymiany poglądów na temat polityki zarządzania danymi w Unii Europejskiej.

 • 2021-05-27 Aktualności Bruksela
  Aktualności Bruksela

  Nowa Strategia Przemysłowa UE - o pozycji Europy w świecie

  5 maja Komisja Europejska przedstawiła zaktualizowaną strategię przemysłową UE. Dokument jest skoncentrowany na wnioskach, które należy wyciągnąć z doświadczeń związanych z pandemią COVID-19. Strategia skupia się też na pomocy firmom w przechodzeniu na zrównoważoną i cyfrową gospodarkę, która będzie nie tylko odporna na przyszłe kryzysy, ale też konkurencyjna na arenie światowej.

 • 2021-05-25 Aktualności Bruksela
  Aktualności Bruksela

  Cyberbezpieczeństwo: trwają prace nad dyrektywą NIS 2

  Dyrektywa NIS 2, której projekt opublikowany został przez Komisję Europejską w grudniu ubiegłego roku, ma na celu podniesienie poziomu cyberbezpieczeństwa w UE.  Ma to związek z nowymi wyzwaniami, jakie niesie ze sobą transformacja cyfrowa, rozszerzająca krajobraz cyberzagrożeń. Propozycja NIS 2 rozszerza zakres podmiotowy dotychczasowej dyrektywy m.in. o administrację publiczną, sektor żywności, firmy kurierskie, zarzadzanie odpadami czy przestrzeń kosmiczną.

 • 2021-05-25 Aktualności Bruksela
  Aktualności Bruksela

  Europejska autonomia strategiczna - klucz do wzmocnienia UE?

  Polityka Donalda Trumpa i dyskredytowanie przez jego administrację sojuszu północnoatlantyckiego doprowadziły w UE do wzmocnienia głosów popierających pogłębienie strategicznej autonomii Unii. W założeniach chodzi o to, aby zapewnić UE możliwość samodzielnego reagowania na kryzysy i budowania podmiotowości na arenie międzynarodowej. Czy UE może stać się światowym mocarstwem?

 • 2021-05-24 Aktualności Bruksela
  Aktualności Bruksela

  Nadzwyczajny szczyt UE. Biznes apeluje o wsparcie gospodarki i firm

  • 24 i 25 czerwca odbył się nadzwyczajny, dwudniowy szczyt szefów państw i rządów UE. Przywódcy rozmawiali m.in. o wyzwaniach związanych z pandemią, jak również pakietem propozycji legislacyjnych „Fit for 55", który Komisja Europejska przedstawi w czerwcu i lipcu.
  • Europejskie federacje pracodawców, w tym Konfederacja Lewiatan, zaapelowały do przywódców UE o pilne działania wspierające gospodarkę i firmy.

 • 2021-05-21 Aktualności Bruksela
  Aktualności Bruksela

  Komponent zdrowia publicznego w KPO - ocena przedsiębiorców

  Na początku maja polski rząd przesłał do Komisji Europejskiej zaktualizowaną wersję Krajowego Planu Odbudowy (KPO). Jeden z jego komponentów dotyczy ochrony zdrowia. W zaktualizowanym dokumencie środki na ochronę zdrowia wzrosły z 4,3 mld do 4,5 mld euro. Istotnym pytaniem jest, jaka cześć tych funduszy trafi do przedsiębiorców prywatnych?

Przejdź do archiwum